Bezdech senny – jak sobie z nim poradzić?

  • 22.11.2018, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Bezdech senny – jak sobie z nim poradzić?
Sen, który nie przynosi odpoczynku, wieczne zmęczenie, rozkojarzenie, poranna suchość w ustach... Brzmi znajomo? Być może są to objawy bezdechu sennego. Czym charakteryzuje się to schorzenie i jak je leczyć?

Bezdech senny –objawy

W trakcie snu mięśnie rozluźniają się - to naturalne. Nadmierne rozluźnienie górnych dróg oddechowych prowadzi jednak do ich zwężenia, co skutkuje bezdechem sennym, zwanym również obturacyjnym bezdechem sennym. Jest to chwilowe, całkowite zatrzymanie oddechu, bądź częściowa blokada przepływu powietrza poprzez spłycenie oddechu przez okres od kilku do kilkunastu sekund. Bezdech senny skutkuje niedotlenieniem całego organizmu.

Częste, krótkotrwałe wybudzenia są reakcją organizmu na brak tlenu i próbą zaczerpnięcia powietrza. Towarzyszy temu poczucie niepokoju i dezorientacji. Na bezdech senny organizm reaguje również podwyższonym ciśnieniem krwi oraz uciążliwym dla otoczenia chrapaniem.

Spadek jakości snu skutkuje sennością w ciągu dnia, problemami z koncentracją, a także może prowadzić do zapadania w niebezpieczne drzemki, np. podczas prowadzenia pojazdu. Warto wspomnieć, że osoba cierpiąca na obturacyjny bezdech senny najczęściej nie zdaje sobie sprawy ze swoich dolegliwości.

Rodzaje bezdechu sennego

Wyróżnia się 3 podstawowe rodzaje bezdechu sennego:

  • obturacyjny (obwodowy) bezdech senny
  • ośrodkowy bezdech senny
  • mieszany bezdech senny

 

Badania pokazują, że bezdech senny może być dziedziczny.

Diagnozowanie bezdechu sennego odbywa się przy pomocy standardowego wywiadu lekarskiego (często przy pomocy tzw. skali senności Epworth) oraz badania laryngologicznego.  Bezdech senny jest chorobą często towarzyszącą innym schorzeniom związanym z nadciśnieniem, chorobami serca czy cukrzycą.

Bezdech senny – leczenie

Metody leczenia ustalane są w zależności od nasilenia objawów choroby. Jeśli bezdech senny wywołany jest problemami z nadmierną masą ciała, wówczas zaleca się dietę i zdrowy tryb życia (m. in. rzucenie palenia oraz abstynencja alkoholowa). Aby łagodzić zaburzenia funkcji oddychania zaleca się przyjmowanie bocznej pozycji podczas snu.

Obecnie uważa się, że najskuteczniejszą formą leczenia bezdechu sennego jest stosowanie maski nosowej (CPAP).  Maska na bezdech senny oraz dołączona do niej pompa regulują ciśnienie przepływającego powietrza. Efekty leczenia odczuwalne są najczęściej już podczas pierwszego stosowania. Istnieją również specjalne nakładki nazębne, które wysuwają żuchwę do przodu, ułatwiając w ten sposób oddychanie.

Bezdech senny niesie za sobą poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Przede wszystkim długotrwałe bagatelizowanie objawów choroby poważnie obciąża i osłabia nasz organizm. Dlatego reagujmy. Nawet gdy chodzi o tak z pozoru błahą rzecz, jak chrapanie.

Interesuje Cię respirator medyczny? Wejdź na Oddychasz.pl!

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: