Koce polarowe czy wełniane. Jakie narzuty lepsze na zimę?

  • 16.11.2018, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Koce polarowe czy wełniane. Jakie narzuty lepsze na zimę?
Zima już pełni, przynajmniej na kartach kalendarzy. Chociaż za oknem wciąż śniegu brak, chłód zimowych nocy siłą wdziera się do życia polaków i polek. Kiedy siedząc wygodnie z książką w fotelu albo zasypiając w wygodnym łóżku dopadnie nas uczucie zimna, naturalnie sięgamy po narzutę w postaci koca. Najpopularniejszymi rodzajami tego typu nakrycia są koce polarowe i wełniane. Czym się różnią i jaki koc najlepiej ogrzeje zimą?

Koc z polaru

Koce polarowe to jedna z najcieplejszych opcji jakie możemy wybrać. Mięciutka narzuta polarowa świetnie sprawdzi się zwłaszcza zimowe noce. Polar bowiem jest bardzo delikatnym materiałem, który nie drażni skóry. Ma również antyalergiczny charakter więc, w przeciwieństwie np. do wełny, mogą go używać osoby cierpiące z powodu alergii oraz a nawet małe dzieci. Koce z polaru są również o wiele tańsze o swoich odpowiedników wykonanych z wełny.

Oprócz miękkości, koce z polaru charakteryzują się przede wszystkim bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi. Ciepłe koce polarowe skutecznie uchronią przed zimnem nawet największych zmarzluchów. Sprawdzą się również jako przyjemna kołdra antyalergiczna dla dziecka lub osoby starszej.

Ostatnią zaletą tego typu koców, która stawia je nad konkurencją jest łatwość prania i suszenia. Polar nie rozciąga się, ani nie gniecie, co docenia zwłaszcza osoby ceniące sobie swój czas. Można go odwirowywać na wysokich obrotach, więc w mgnieniu oka będzie suchy.

Ciepłe koce polarowe mają jednak jeden minus – charakteryzują się słabą przepuszczalnością powietrza. Co sprawia, że można się w nich spocić.

Koce wełniane

Wełniane koce produkuje się najczęściej z mieszanki bawełny i naturalnej lub sztucznej wełny. Dużo droższe, ale też o wiele lepszej jakości są koce z naturalnej wełny np. z owczej czy koziej.

Nie warto wierzyć to co opowiadają firmy sprzedające ten typ koców jako „łagodzące zwyrodnienia i leczący stany zapalne”. Prawdą jest natomiast to, że wełna to bardzo przyjemny i ciepły materiał, który docenią osoby gustujące naturalnych tkaninach. Są też bardziej eleganckie od polaru.

Koc wełniany jest ciepły, a równocześnie przewiewny dlatego jako narzuta sprawdzi się świetnie zarówno latem jak i zimą.

Minusem jest jednak bardziej problematyczne pranie i suszenie, zwłaszcza naturalnej wełny. Wymagają więcej uwagi oraz nie mogą być mocno odwirowywane, co sprawia że stosunkowo długo schną. Wełna może powodować również alergie w związku z tym koc wełniany nie nadaje się do wykorzystania jako kołdra antyalergiczna dla dziecka.

Koce polarowe czy wełniane lepszy na zimę?

Niezależnie czy zdecydujemy się na sztuczny materiał w postaci polaru czy naturalny w postaci wełny spełni on swoją rolę zimą. Koce polarowe są przede wszystkim tanie i łatwe w utrzymaniu. Wełna to natomiast klasa Premium – są droższe, ale płacimy za naturalny materiał i jakość wykonania. Alternatywą dla tych dwóch rozwiązań są jeszcze koce bawełniane,  akrylowe lub z mikrofibry.

Jeśli zainteresował Cię temat koców na zimę zapraszamy do kontaktu z producentem artykułów pościelowych firmą ŚWIT. Sklep internetowy z kołdrami i pościelą Koldra.pl to bogaty wybór produktów bezpośrednio od producenta.

Grupa Tipmedia
Podziel się: