Dmuchawa do liści nie tylko na jesień

  • 28.03.2018, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Dmuchawa do liści nie tylko na jesień
Pielęgnacja ogrodu nie jest czynnością prostą i często wymaga wykorzystania zróżnicowanych urządzeń. Co więcej, wiele prac jest sezonowych, a zatem narzędzia do pielęgnacji ogrodu, również miewają taki charakter. Wiadomo wszakże, że nie kosimy trawy w zimie, a nie odśnieżamy podjazdu w lecie (chociaż należy przyznać, że anomalie dotyczące opadów śniegu w ciągu roku zdarzają się coraz częściej).

Urządzeniem, które wydaje się być bardzo sezonowe, a z którego tak naprawdę możemy korzystać przez cały rok jest dmuchawa do liści. Może one bowiem występować w różnych wariantach. Jednak generalnie bez względu na model będą się nam one kojarzyć z jesienią i uprzątnięciem liści – wszak funkcję tę wskazuje nawet sama nazwa. Jednakże dmuchawa do liści może przydać się nam praktycznie przez cały rok, nie tylko do uprzątnięcia ogrodu z opadłych liści, ale także do różnego rodzaju popularnych prac prac.

 

Różne urządzenia, różne możliwości

Na początek warto jednak zastanowić się czym dmuchowy mogą się między sobą różnić. Będzie to miało znaczenie nie tylko pod kątem tego, jakie prace dodatkowe będziemy mogli wykonać, ale również może mieć wpływ na to, jak sprawnie będzie przebiegało sprzątanie liści.

Pierwsza zasadnicza różnica jest taka, że dmuchawa do liści może być spalinowa bądź akumulatorowa. Co do zasady te pierwsze, spalinowe, charakteryzują się większą mocą. Ta jednak nie zawsze będzie plusem – większa moc będzie też zwykle związana z większą wagą urządzenia, jego głośniejszą pracą i większą emisją spalin. Są to oczywiście minusy do zaakceptowania, jeżeli zależy nam na mocy, jednak jeśli nie jest nam ona niezbędna, wówczas być może lepszym wyborem będzie akumulatorowa dmuchawa do liści.

Ciekawą propozycję przygotowała pod tym względem Husqvarna – oferuje ona urządzenia, które mają łączyć moc dmuchawy spalinowej z atutami dmuchawy akumulatorowej, czyli lekkością urządzenia, cichą pracą i niską emisją spalin. Gwarancją tego ma być zastosowanie innowacyjnego silnika akumulatorowego X-TORQ. Dzięki temu ma to być również sprzęt, który nada się do pracy wewnątrz pomieszczeń. Husqvarna obiecuje także wygodę urządzenia, wynikającą zarówno z konstrukcji, która nie będzie powodować bólu kręgosłupa przy dłuższej pracy, jak i z wygodnego uchwytu, dobrze leżącego w dłoni i prostego w obsłudze. Skusić nas może również obiecywana przez Husqvarnę wysoką wydajność dmuchaw – jeżeli interesuje nas sprzęt z wysokiej półki, warto przyjrzeć się bliżej ofercie tego producenta, zwłaszcza, że zakres cenowy dmuchaw do liści z Husqvarny jest dość szeroki. Sprawdźcie sami: https://www.husqvarna.com/pl/produkty/dmuchawy/.

Będąc jeszcze przy wygodzie sprzętu, warto wspomnieć o tym, że istnieją też dmuchawy elektryczne zasilane na kabel, które będą jeszcze lżejsze, może wygodniejsze do trzymania i mniej obciążające nasze plecy, ale za to będą znacząco ograniczać obszar naszej pracy (właśnie ze względu na ograniczoną długość przewodu). Co prawda możemy ten obszar poszerzyć, wykorzystując na przykład przedłużacz, jednakże kabel nadal będzie ograniczać komfort pracy – może się chociażby gdzieś zaplątać lub nawet przeciąć. Są to raczej dmuchawy przeznaczone do prac wyłącznie wewnętrznych, lub ograniczonych w dużym stopniu prac zewnętrznych. Generalnie chyba można przyjąć, że warto odpuścić sobie dmuchawę do liści zasilaną w ten sposób.

Dmuchawa do liści i nie tylko

Skoro zatem już wiemy, czym mogą się różnić poszczególne dmuchawy do liści, możemy zastanowić się, do jakich jeszcze prac mogą się nam one przydać, poza standardowym uprzątnięciem liści. Przede wszystkim, jeżeli zdecydujemy się na urządzenia pozwalające na wykorzystanie wewnętrzne, możemy pozwolić sobie na uprzątnięcie pomieszczeń gospodarczych z pyłów i innego rodzaju zanieczyszczeń. Dmuchawę warto rozważyć zwłaszcza wtedy, gdy z jakiś powodów nie możemy wykorzystać odkurzacza – na przykład wówczas, gdy ogranicza nas nierówna podłoga, w znacznym stopniu utrudniająca pracę tego sprzętu. Co więcej, dmuchawa do liści będzie idealna, kiedy będziemy chcieli oczyścić część naszych sprzętów i urządzeń – niestety, nie każdy z nich może być czyszczony za pomocą odkurzacza (na przykład ze względu na to, że pole elektrostatyczne tworzone przez odkurzacz uszkadza procesory komputerowe). Dla każdego takiego sprzętu możemy jednak użyć dmuchawy do liści, gdyż ta takowego pola nie wytwarza. Czasem dmuchawa dla sprzątania maszyn będzie też najzwyczajniej w świecie wygodniejsza.

W końcu dmuchawa do liści przyda nam się do prac w ogrodzie, także na wiosnę i latem – pozwoli na sprawniejsze uprzątnięcie skoszonej trawy czy oczyszczenie schodów i podjazdów z naniesionych pyłów i zanieczyszczeń. Dmuchawa będzie nie tylko szybsza w tych pracach niż miotła i grabie, ale też znacznie dokładniejsza.

Grupa Tipmedia
Podziel się: