Rolety rzymskie, czy żaluzje?

  • 13.09.2018, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Rolety rzymskie, czy żaluzje?
Firanki w oknach oraz ciężkie zasłony leniwie i głośno poruszające się na żabkach po szynach karnisza powoli odchodzą już do lamusa. Nadchodzi era rolet i żaluzji, choć ciężko mówić tutaj o rewolucyjnych nowoczesnych rozwiązaniach. Rolety i żaluzje towarzyszą człowiekowi już od czasów starożytnych, a teraz wyposażone w nowoczesne rozwiązania i stworzone z nieco innych materiałów, powracają do naszych mieszkań. Jak wybrać osłonę okien? Co będzie lepsze: rolety rzymskie, czy żaluzje? Ten artykuł powinien nieco pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji.

Przeznaczenie i zastosowanie

Rolety rzymskie to krzyk mody ostatnich lat. Świetnie sprawdzają się niemal w każdym pomieszczeniu, a zwłaszcza tam, gdzie liczy się estetyka. Dzięki naturalnej miękkości i łatwości w układaniu się tkanin, z których wykonane są rolety rzymskie, nadadzą niepowtarzalnego uroku zarówno salonowi, jak i pokojowi dziennemu, a także kuchni, czy sypialni. Ponadto zastosowanie w sypialni rolet z ciemnego materiału przepuszczającego mniej światła, pomoże stworzyć klimat do odpoczynku i snu, nawet jeszcze przed zachodem słońca.

Żaluzje dotychczas kojarzyły się głównie z miejscami użyteczności publicznej i przeszklonymi biurowcami. Wąskie drewniane żaluzje będą doskonałe do okna w kuchni, stanowiąc subtelną osłonę zarówno przed światłem, jak i gapiami. Doskonale nadają się także jako osłona przed niepożądanymi spojrzeniami przechodniów na oknach w centrum miasta, czy przy ruchliwej ulicy.

Zastosowane materiały

Może się wydawać, że żaluzje przeszły już do lamusa. Chyba każdy pamięta żaluzje wykonane z aluminiowych pasków, które wiecznie się łamały, plątały, a narażone na promienie słoneczne potrafiły się nagrzać do bardzo wysokiej temperatury. Nie ma co ukrywać, rolety aluminiowe nie są już modne, a na ich miejsce pojawiają się rolety z innych materiałów. Prym wśród nich wodzi drewno, także bambusowe oraz tworzywa sztuczne. Te materiały nie nagrzewają się tak bardzo, zwłaszcza powleczone specjalnym rodzajem farby perłowej. Drewno jest dużo trwalsze od aluminiowych pasków i łatwiejsze do czyszczenia. Choć panuje obiegowa opinia, że dość trudno utrzymać czystość żaluzji, to na rynku coraz częściej pojawiają się specjalne szczotki do ręcznego czyszczenia, albo nasadki do odkurzaczy.

Rolety rzymskie produkuje się z wysokiej jakości tkanin. Mogą to być tkaniny naturalne, takie jak bawełna czy len, albo materiały z tworzyw sztucznych, wśród których najpopularniejsze są tkaniny poliestrowe. Materiały te najczęściej pokrywa specjalna warstwa, która sprawia, że rolety dużo mniej się brudzą. W przypadku zaplamienia lub innego zabrudzenia najczęściej wystarczy przetrzeć brudne miejsce wilgotną szmatką.

Design i kolorystyka

Szeroka gama kolorów i wzorów, z których wykonane są rolety rzymskie, ułatwia zastosowanie ich niemal w każdej stylizacji i wnętrzu. Efektowne tkaniny, składane w harmonijkę, lub w ciekawe symetryczne fałdy, mogą same w sobie być ozdobą pomieszczeń. Dodatkowo świetnie sprawdzą się na dużych oknach tarasowych, za którymi rozpościera się widok na ogród. Zasłonięte, dają poczucie dyskrecji, natomiast podniesione otwierają widok na przestrzeń za oknem.

Żaluzje nie występują w tak różnorodnej stylistyce, jak rolety, jednak to może być sporym atutem przy minimalistycznych wnętrzach. Doskonale sprawdzają się także w stylistyce orientalnej, czy śródziemnomorskiej, a wykonane z drewna bambusowego, nadają się do wnętrz w stylu eko. Natomiast nowością na rynku są żaluzje ze skóry, które powinny przypaść do gustu miłośnikom nowoczesnych dekoracji.

Salon Firmowy WinRol  we Wrocławiu

Ul. Krynicka 1, lok. 1C 50-555 Wrocław tel: 518 328 298

e-mail: [email protected] Godziny otwarcia pn.–pt. 9–17

Grupa Tipmedia
Podziel się: