Czy samochody używane w leasingu to dobry sposób finansowania?

  • 12.09.2018, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Czy samochody używane w leasingu to dobry sposób finansowania?

Samochód w firmie to często nie tylko wygoda, ale wręcz narzędzie niezbędne do wykonywania codziennych obowiązków. Jego zakupu nie należy zatem zawsze traktować jako kaprysu czy zbędnego luksusu, a raczej jako konieczności, która może znacznie wpłynąć na korzystne wyniki finansowe firmy. Pytanie tylko, czy zakup jest jedyną odpowiednią formą użytkowania samochodu firmowego? Może lepiej sprawdzi się leasing? Zwłaszcza że coraz częściej można spotkać się z ofertami leasingu samochodów używanych. Takie rozwiązanie może okazać się jeszcze korzystniejsze niż tradycyjna dzierżawa nowego pojazdu – chociażby ze względu na niższa cenę samochodu z drugiej ręki. Zanim jednak przedsiębiorca zdecyduje się na leasing samochodów używanych, musi poznać najważniejsze zasady dotyczące takiej formy finansowania floty firmowej. Można o nich przeczytać w poniższym artykule.

Leasing samochodów używanych a tradycyjny leasing samochodu

Leasing samochodów to jedna z najpopularniejszych form użytkowania pojazdów firmowych. Przedsiębiorcy cenią ją za relatywnie niskie koszty, stałość tych kosztów oraz mniej formalności i procedur w porównaniu na przykład do kredytu. Nie bez znaczenia jest również wygoda, mniejsza odpowiedzialność, w końcu nie jest się faktycznym właścicielem auta, a jedynie użytkownikiem oraz możliwość wymiany floty na nową po umówionym czasie użytkowania. Podobne zalety dotyczą leasingu samochodów używanych, ale warte podkreślenia są jeszcze niższe koszty. W końcu samochody używane są zdecydowanie tańsze od aut nowych tej samej klasy. W związku z tym można znacznie obniżyć ostateczne wydatki lub wybrać do leasingu używany samochód wyższej klasy, nie płacąc za niego więcej niż za nowy z niższej półki. Nie oznacza to jednak, że klient ma pełną dowolność w wyborze samochodu.

Jakie używane auto można wziąć w leasing?

W związku z tym, że faktycznym właścicielem pojazdu nie jest jego użytkownik, a instytucja finansująca, z którą ten zawarł umowę, trzeba wziąć pod uwagę, że mogą pojawić się pewne obostrzenia dotyczące wyboru samochodu. Jaki używany samochód można wziąć w leasing? Przede wszystkim niezbyt stary – dwu-, trzy-, czy maksymalnie pięcioletni. Wynika to z prostej przyczyny – użytkownik podpisuje umowę dzierżawy pojazdu na określony czas, a po jego upłynięciu samochód może wrócić do swojego właściciela, który będzie chciał jeszcze na nim zarobić. Jest to o wiele trudniejsze, jeśli pojazd jest starszy. W związku z tym im mniejsza jest wartość używanego samochodu na początku okresu leasingowania, tym młodszy musi on być, aby leasingodawca zgodził się na finansowanie. Wynika z tego również, że jeśli chce się wziąć starszy, kilkuletni samochód w leasing, musi to być pojazd marki premium, którego wartość nie spadnie tak drastycznie, nawet po upływie okresu leasingu.

Zalety leasingu używanych samochodów

Największa zaleta leasingu używanych samochodów jest taka, jak ogólnie rzecz ujmując zakup używanego samochodu. Taki pojazd jest po prostu zdecydowanie tańszy niż nowy, a przez to również sumaryczny koszt leasingu jest niższy. Zwłaszcza, że samochody najwięcej tracą na wartości po krótkim użytkowaniu – 2-3 latach. A przecież właśnie takie samochody używane są najczęściej oferowane w leasingu. Na tym jednak zalety się nie kończą. Co zatem jeszcze można zyskać? Można korzystać z bardzo bogatego rynku samochodów używanych. Nawet obostrzenia wyszczególnione w poprzednim fragmencie w znacznym stopniu nie ograniczają wyboru, bo również rynek aut w miarę nowych jest pełen ciekawych okazji. Kolejny pozytywny aspekt leasingu używanych samochodów jest fakt, że umowę z leasingodawcą można podpisać na krótszy okres, niż  w wypadku pojazdów nowych. Dzięki temu zobowiązanie jest obciążeniem dla firmy przez krótszy czas, ale daje również możliwość szybszej – po zaledwie kilkunastu lub kilkudziesięciu miesiącach - wymiany samochodu lub nawet całej floty.

Kto może zaoferować leasing aut używanych?

Leasing aut używanych to wciąż jeszcze dość nowa propozycja na rynku dzierżawy samochodów. Jednak coraz więcej firm, zwłaszcza specjalizujących się w leasingu samochodów, wynajmowaniu i tak zwanych autach na abonament, daje taką możliwość swoim klientom. Przykład oferty można znaleźć między innymi pod tym linkiem: https://www.master1.pl/. Rzadziej taką możliwość swoim klientom dają banki. Są one najczęściej bardziej zachowawcze i konserwatywne w swojej ofercie, a tym samym nastawiają się raczej na leasing samochodów nowych. Takiej sytuacji na rynku nie należy jednak traktować jako ograniczenia pola manewru. Wręcz przeciwnie, skorzystanie z usług wyspecjalizowanego leasingodawcy daje bardzo szerokie możliwości i dużą możliwość dostosowania oferty do własnych potrzeb. Kwestia dotyczy nie tylko samego finansowania, ale nawet wyboru pojazdu. W końcu firmy takie zajmują się również leasingiem samochodów nowych, które często po okresie wynajmu wracają do rzeczywistego właściciela. Wzięcie używanego samochodu w leasing z oferty leasingodawcy daje gwarancję tego, że jest to pojazd w bardzo dobrym stanie technicznych, regularnie naprawiany i konserwowany zgodnie z zaleceniami producenta, a także serwisowany tylko w Autoryzowanych Stacjach Obsługi. Jest to również większa wygoda i oszczędność czasu, a to – w wypadku samochodów firmowych – również ma niebagatelne znaczenie. W końcu im szybciej auta zaczną „pracować”, tym szybciej przyniosą korzyść firmie.

Leasing samochodów używanych – o tym warto pamiętać

Na koniec warto przypomnieć o jeszcze kilku kwestiach związanych z leasingiem samochodów używanych. Przede wszystkim o tym, że bardzo często w koszt raty wliczone są takie opłaty jak obowiązkowe i dodatkowe ubezpieczenie, a także pakiet serwisowy. Z jednej strony podnosi to koszt leasingu, z drugiej znacząco poprawia wygodę użytkowania i zapewnia spokój. Z barków użytkownika zdjęte są bowiem wszystkie kwestie, o których pamiętać musi właściciel pojazdu. Jedynym zmartwieniem często pozostaje tylko zatankowanie paliwa. Za wszystkie inne kwestie odpowiedzialność bierze leasingodawca. Biorąc pod uwagę powyższe aspekty leasingu używanych samochodów, z pełnym przekonaniem trzeba stwierdzić, że jest to możliwość, którą warto przeanalizować i sprawdzić, czy nie okaże się najkorzystniejszą formą użytkowania pojazdu w każdej firmie.

Grupa Tipmedia
Podziel się: