Zgubiony dowód osobisty - co robić?

  • 09.06.2021, 16:00
  • Grupa Tipmedia
Zgubiony dowód osobisty - co robić?
Zgubienie dowolnej rzeczy powoduje wiele nerwów, lecz gdy sytuacja dotyczy dowodu osobistego, sprawy przybierają jeszcze gorszego obrotu. Zamiast jednak kierować się emocjami i dawać się ponieść stresowi, warto podejść do sprawy na spokojnie, posiadając wiedzę, która pozwala na jej szybkie i korzystne rozwiązanie. Niezbędne informacje umożliwiające osiągniecie takiego efektu znajdziesz w poniższym artykule.

 

Działaj natychmiast

Zgubienie dowodu osobistego to problem wymagający natychmiastowego działania, ponieważ jeżeli znajdujące się w nim dane trafią w ręce przestępców, będą mogły zostać wykorzystane z myślą np. o wyłudzeniu kredytu w banku lub pożyczki w firmie parabankowej. Sprzyja temu m.in. dostępność tzw. pożyczek na dowód, do których zaciągnięcia nie potrzeba niczego więcej właśnie poza dowodem tożsamości. Wiele tego rodzaju ofert jest dostępnych na stronie https://sowafinansowa.pl/artykuly/chwilowki-w-weekend-kto-ich-udziela/.

W takim razie co zrobić po zgubieniu dowodu? Wiele osób myśli, że pierwszym krokiem powinno być zgłoszenie sprawy na policji, jednak w praktyce niewiele to daje. Wizyta na komisariacie rzeczywiście ma sens jedynie pod warunkiem, że dowód osobisty został skradziony – w takiej sytuacji funkcjonariusze zajmą się wszelkimi procedurami związanymi z zastrzeżeniem danych. W przeciwnym razie należy co prawda również je zastrzec, ale samodzielnie. W jaki sposób i gdzie?

Zastrzeż dowód

O zgubieniu dowodu osobistego warto poinformować bank, w którym posiada się konto osobiste. Wynika to z faktu, że może on zostać wykorzystany do weryfikacji tożsamości, a następnie skorzystania z usług bankowych, w tym również bezpośredniego wypłacenia pieniędzy z konta. Zgłoszenie powinno trafić także do urzędu gminy – można je dostarczyć osobiście, pocztą lub elektronicznie. Aby skorzystać z tego ostatniego rozwiązania, czyli zgłosić zgubienie dowodu osobistego przez Internet, należy posiadać Profil Zaufany. Składając zgłoszenie w urzędzie, warto od razu zawnioskować o wydanie nowego dowodu osobistego.

Czy istnieją jeszcze jakieś inne sposoby na zastrzeżenie danych, które w wyniku zgubienia dowodu osobistego mogły wpaść w ręce osób niepowołanych, np. złodziei? W końcu nie muszą oni posługiwać się bezpośrednio dowodem – w wielu sytuacjach, m.in. do wyłudzenia kredytu w banku czy pożyczki w firmie parabankowej, które można znaleźć np. na stronie https://sowafinansowa.pl/pozyczki-online/, w zupełności wystarczy znajomość samego numeru PESEL, który jest przecież podany na dowodzie. Czy przed jego nieautoryzowanym wykorzystaniem można się bronić?

Ochrona przed wyłudzeniem pożyczki lub kredytu

Aby nie dopuścić do pożyczenia pieniędzy na swoje dane, można skorzystać ze specjalnych usług, w ramach których wysyłane są powiadomienia za każdym razem, gdy dowolna instytucja finansowa składa w BIK wniosek o analizę historii zadłużenia danej osoby. Taka informacja automatycznie oznacza, że ktoś próbuje zaciągnąć kredyt bądź pożyczkę na numer PESEL, którego nie jest właścicielem i który pochodzi np. ze znalezionego dowodu osobistego. Wiedząc, że ktoś złożył wniosek o pożyczkę lub kredyt w określonej instytucji, można skutecznie zapobiec wyłudzeniu i zidentyfikować osobę, która przeprowadziła taką próbę.

Identyczne procedury dotyczą zgubienia dowodu osobistego za granicą, z tym że jego zastrzeżenie należy zgłosić do konsulatu w danym kraju. W takim przypadku formalności trwają jednak dłużej, a unieważnienie dokumentu nie następuje natychmiast, tak jak po zgłoszeniu w urzędzie gminy, lecz co najmniej po kilku dniach.

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: