Koronawirus paraliżuje krasnostawski szpital

  • 11.11.2020, 08:03 (aktualizacja 13.11.2020, 08:10)
  • TS
Koronawirus paraliżuje krasnostawski szpital
Ognisko zakażeń Covid-19, które pojawiło się w krasnostawskim szpitalu rozwinęło się na kolejne oddziały. Sytuacja w tej placówce jest coraz bardziej dramatyczna. Planowane zabiegi są odwoływane, zaś pacjentów w ciężkim stanie odsyła się do innych szpitali.

W poprzednim numerze naszego tygodnika informowaliśmy o pierwszym ognisku koronawirusa w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Krasnymstawie. Pojawiło się na oddziale chirurgii. Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 potwierdzono tam u czterech osób: jednego lekarza, dwóch pielęgniarek oraz jednej osoby sprzątającej (w związku z tym ogniskiem siedem osób poddano kwarantannie, a cztery izolacji domowej). Z tego powodu ograniczone zostały przyjęcia planowe na ten oddział. Realizowane były jedynie zabiegi i świadczenia w nagłych przypadkach. Ale teraz sytuacja jest o wiele bardziej dramatyczna, bo ognisko rozszerzyło się na inne oddziały. 

- Choruje m.in. sześć osób z pulmonologii (pięć pielęgniarek i jeden lekarz) oraz 16 z oddziału wewnętrznego (osiem pielęgniarek, czterech lekarzy i cztery salowe). Mamy również siedem potwierdzonych przypadków na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii (sześć pielęgniarek i jedna salowa), zaś czterech kolejnych lekarzy z innych oddziałów przebywa na kwarantannie. Taka sytuacja spowoduje, że na pewno nie będziemy w stanie zabezpieczyć wszystkich potrzeb operacyjnych – informuje Andrzej Jarzębowski, dyrektor SPZOZ w Krasnymstawie. - Działalność naszego szpitala jest w dużym stopniu utrudniona. Musimy ograniczać przyjęcia planowe i to na wielu oddziałach. Pracujemy na tyle, ile możemy. Robimy jednak wszystko, co w naszej mocy, aby jak najszybciej opanować sytuację. Mamy wsparcie ze strony żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy pomagają nam w niektórych czynnościach, np. przy mierzeniu temperatury, triażowaniu (segregowaniu) pacjentów, czy przy pobieraniu od nich wymazów w punkcie drive-thru – dodaje dyrektor Jarzębowski.

Niestety obecna sytuacja mocno utrudni krasnostawianom dostęp do wielu specjalistów. Tym bardziej, że cały czas do tamtejszej lecznicy napływają kolejni pacjenci z dodatnim wynikiem Covid-19, którymi trzeba będzie się zająć. Sporo planowanych wizyt zostanie zatem odwołanych, a pacjenci w stanie ciężkim będą kierowani do innych szpitali. Przynajmniej do czasu, kiedy ognisko uda się opanować.

Jak podaje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie, w powiecie krasnostawskim występują również inne aktywne ogniska Covid-19. SARS-CoV-2 stwierdzono u nauczycieli Szkoły Podstawowej w Fajsławicach. Wykryto tam pięć przypadków, 120 osób wysłano na kwarantannę, a pięć kolejnych poddano izolacji domowej. Na etapie wygaszania jest już ognisko w krasnostawskim Sądzie Rejonowym, gdzie potwierdzono trzy przypadki zakażenia Covid-19. W tej instytucji 11 osób poddano kwarantannie, a trzy izolacji domowej.

W ubiegłym tygodniu zmarli dwaj kolejni mieszkańcy powiatu krasnostawskiego z infekcją Covid-19 (łącznie takich osób jest siedem). Mężczyźni w wieku 63 i 56 lat, o których mowa, mieli choroby współistniejące. Według stanu na 6 listopada, na tym terenie było 158 aktywnych i potwierdzonych laboratoryjnie zachorowań, z czego pięć osób jest hospitalizowanych. W kwarantannie przebywały z kolei 534 osoby, a kolejnych 25 zostało objętych nadzorem epidemiologicznym. Odnotowano również 108 ozdrowieńców.

TS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Kris
Kris 14.11.2020, 08:00
Jak sa bzdurne procedury to i nic niedziala.. Zacznijcie w szpitalu kierowac sie logika, a nie bezmyslnym wykoywaniem polecen. Zmiencie procedury a wszystko bedzie dobrze. Sztuczna i niepotrzebna panika. Przestancie trzepac niewiarygodnymi statystykami i wynagradzac za głupoty .Z tej ignorancji tylko ludzie cierpia i umieraja - chyba ze wlasnie o to chodzi. Zycze wszystkim zdrowia.

Pozostałe