Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Pełna mobilizacja terytorialsów

Z niepokojem chełmianie mówili o pełnej mobilizacji żołnierzy obrony terytorialnej. Jedni twierdzili, że ma to związek z protestami i wojsko będzie pomagać w ich tłumieniu, inni że rząd planuje zamknięcie miast, a mundurowi mają pilnować granic. Żadna z tych wersji na szczęście się nie potwierdziła.
Pełna mobilizacja terytorialsów

- Moja sąsiadka zdradziła mi, że jej ojciec dostał pilne wezwanie do garnizonu. Podobno wszyscy terytorialsi mają się tam stawić - tłumaczyła pod koniec ubiegłego tygodnia nasza Czytelniczka. - Ludzie boją się, że rząd chce przy pomocy wojska walczyć z protestującymi, bo po co mieliby gromadzić w jednostce tyle ludzi?

Piątek, 30 października był pierwszym dniem w dotychczasowej blisko czteroletniej historii Wojsk Obrony Terytorialnej, kiedy wszyscy żołnierze formacji otrzymali wezwania do natychmiastowego stawiennictwa w swoich jednostkach. Jak tłumaczy rzecznik lubelskiej brygady, stawiennictwo żołnierzy zostało wcześniej zaplanowane, nie było w tym nic niezwykłego.

- Powodem wezwania była potrzeba uzupełnienia wybranych kompetencji przez cały stan osobowy oraz dokonanie synchronizacji działań we wszystkich liniach wysiłku operacji pod hasłem "Trwała odporność do końca 2020 roku" - wyjaśnia kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Resort obrony narodowej planował, że jeśli zostanie przekroczony próg 20 tys. zachorowań dziennie,  uruchomione zostaną dodatkowe siły do wsparcia działań przeciwepidemicznych. Zgodnie z wytycznymi dowództwa WOT ze stawiennictwa zostali zwolnieni żołnierze zatrudnieni w systemie ochrony zdrowia, komunikacji miejskiej, transporcie międzynarodowym oraz druhowie OSP zaangażowani w działania przeciwkryzysowe.

- Łącznie do jednostek WOT, oprócz ponad 2 220 żołnierzy dzisiaj zaangażowanych w operację, przybyło dodatkowo 19 503 żołnierzy, co stanowi 84 proc. stanów osobowych. Należy podkreślić, iż stawiennictwo na planowane szkolenia żołnierzy (organizowane w dni wolne) w latach 2017-2019 kształtowało się na poziomie statystycznym od 88 do 95 proc. żołnierzy - dodaje kpt. Stanula.

Do godzin popołudniowych 1 listopada żołnierze WOT szkolili się w jednostkach wojskowych pod kątem kompetencji, które zostaną wykorzystane w działaniach przeciwkryzysowych. Były to szkolenia medyczne, przeciwepidemiologiczne, ale też z topografii wojskowej na potrzeby zwiększonego zaangażowania w monitoring kwarantanny.

Żołnierzom WOT wydano do całodobowej dyspozycji niemal 2 000 plecaków medycznych. Otrzymali je ci, którzy posiadają kompetencje co najmniej na poziomie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Mogą używać ich w domu, pracy oraz w czasie innych czynności codziennych np. w szkole, sklepie oraz innych miejscach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec Dyrekcji DolnejTreść komentarza: Przecież Ceramiczna i Szpitalna były nie tak dawno robione!!!W Chełmie są też inne ulice ,na których czas się zatrzymał w latach 70 czy 80 XX wieku(np.Wołyńska ,Chomentowskiego ,Kilińskiego i wiele innych)Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:20Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: W końcu to ruszyłoData dodania komentarza: 25.04.2024, 13:41Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobków
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama