Sypie się wizytówka miasta

  • 06.11.2020, 10:17
  • GD
Sypie się wizytówka miasta
Mury pierwszego ratusza w rynku miejskim wciąż pozostawiają wiele do życzenia. W ostatnich latach ulegają coraz większej degradacji. Minęła już ponad dekada od ich budowy. Czy da się coś zrobić, by zachować atrakcję turystyczną Krasnegostawu?

- W lipcu ubiegłego roku zgłaszałem problem fatalnego stanu murów usytuowanych w centralnej części rynku, które odwzorowują zarys dawnego „domu miejskiego”. Rekonstrukcja murów pierwszego ratusza jest jedną z niewielu atrakcji turystycznych naszego miasta. Ich stan jest nadal opłakany. Negatywnie wpływa to na wizerunek Krasnegostawu - mówi radny Marcin Wilkołazki.

Po jego zeszłorocznej interwencji posprzątano porozrzucane po rynku fragmenty muru, które z upływem lat poodpadały. Dokonano drobnych napraw i przeprowadzono konsultacje z wojewódzkim konserwatorem zabytków. W tegorocznym budżecie miasta zabezpieczono nawet niezbędne środki finansowe na remont, przebudowę lub konserwację murów. Dlatego na ostatniej sesji rady miasta radny złożył zapytanie, dlaczego sprawa ciągle stoi w miejscu.

- Mury dawnego ratusza powinny zostać naprawione lub przebudowane w taki sposób, aby zapewnić im większą trwałość. Dodatkowo trzeba byłoby zamontować tam nową tablicę informacyjną z opisem i wizualizacją dawnej budowli - uważa Wilkołazki.

Zastępca burmistrza Wojciech Kaczmarczyk wyjaśnia, że projektantowi zlecone zostało już  opracowanie dokumentacji na wymianę sypiącego się muru. Poza tym w rynku pojawią się m.in. siedziska, które zastąpią istniejące obręcze wokół niektórych drzew. Przewidziane jest również poidełko oraz stojaki na rowery.

- W ramach innego projektu budowlanego chcemy również utworzyć toaletę publiczną w jednym z dwóch kiosków znajdujących w rynku miejskim. Punkt informacji turystycznej zostanie przeniesiony do urzędu miasta lub w inne miejsce. Zostanie to wykonane raczej w przyszłym roku w bardziej sprzyjającym okresie na prace budowlane - informuje wiceburmistrz.

Dodał, że miasto nie ma w planach przebudowy fontanny w rynku miejskim. Dwa lata temu została opracowana koncepcja zrównania jej z podłożem i podświetlenia. Ze słów wiceburmistrza wynika, że przynajmniej na razie raczej się na to nie zanosi.

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe