Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Aplikacja pomaga w segregacji

Aby ułatwić mieszkańcom segregację śmieci, urząd miasta uruchomił system, który umożliwia w wygodny sposób wyszukać swój harmonogram odbioru odpadów, a nawet zamówić przypomnienia o nadchodzących terminach wywozu śmieci czy płatnościach. Ale co ważne, podpowie też mieszkańcom, do jakiego pojemnika czy worka ma trafić dany odpad.
Aplikacja pomaga w segregacji

To niezwykle ważne, bowiem – jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Roberta Szweda, przewodniczącego rady miasta – system segregacji w Rejowcu Fabrycznym kuleje. W sierpniu mieszkańcy wyprodukowali ponad 94 tony śmieci, w tym ponad 50 ton zmieszanych i 28 bio. We wrześniu było jeszcze gorzej, bo odpadów zmieszanych było już ponad 60 ton, bio blisko 28 ton, a wszystkich aż 104 tony. Już wiadomo, że miasto będzie musiało dopłacić do systemu ponad 200 tysięcy złotych.

- Mimo deklaracji, że będą kompostować odpady bio, ładują je w worki i wystawiają do zabrania – mówił podczas ostatniej sesji rady. Okazuje się też, że widok plastikowych butelek i kartonów w pojemnikach na śmieci zmieszane nie jest odosobniony.

Jeżeli mieszkańcy nie zaczną prawidłowo segregować odpadów, mogą się spodziewać, że opłaty za odbiór śmieci w przyszłym roku na pewno wzrosną. W tym natomiast ci, którzy nie segregują, będą musieli płacić opłaty podwyższone.

Ekostrażnik, który jest jedną z trzech podsekcji SegreGO, to skuteczne i wygodne narzędzie do dokumentowania nieprawidłowej segregacji odpadów z systemem ostrzeżeń. Już namierza tych, którzy źle to robią. Firma wywożąca śmieci umieści  w raportach swoje uwagi wraz ze zdjęciami dokumentującymi nieprawidłowości. Będzie to podstawa do wydania decyzji o podwyższonej opłacie. A ta wynosi 35 złotych od osoby, więc chyba nie warto ryzykować.

A jeżeli ktoś w dalszym ciągu nie wie, do jakiego pojemnika co wrzucić, niech skorzysta z aplikacji, bo służy przede wszystkim mieszkańcom. System jest bezpłatny, można go pobrać ze strony urzędu miasta: www.rejowiec.pl lub aplikacji mobilnej „BLISKO” dostępnej na Android i iOS.

- Obie opcje udostępniają takie same informacje, podstawowa różnica jest w systemie powiadomień – mówi Anna Szokaluk z zarządu Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych, które kupiło aplikację. - Na stronie internetowej zamawiamy powiadomienia na skrzynkę e-mail, natomiast dzięki aplikacji mobilnej otrzymujemy je na telefon i wszystkie informacje są zawsze pod ręką.

W skład systemu SegreGO, oprócz Ekostrażnika, wchodzą podsekcja: Segrego, która informuje, edukuje i ułatwia mieszkańcom zarządzanie odpadami w gospodarstwach domowych. I Pogromcy Śmieci, dedykowana dzieciom i młodzieży. Najogólniej rzecz ujmując to gra na smartfony i komputery oparta na grze-rywalizacji, która edukuje oraz weryfikuje wiedzę z zakresu segregacji odpadów i ochrony środowiska.

- Nie wiemy, ile osób już korzysta z tej aplikacji – mówi Anna Szokaluk. - Wiemy natomiast, że zainteresowanie jest, szczególnie wśród młodych. Chcemy zainteresować nią również osoby starsze. To naprawdę może ułatwić segregację.

- Mam już taką aplikację w swoim telefonie – mówi pani Agnieszka. – Warto, bo niby w tej segregacji wszystko jasne, a jednak…

Prawda jest jednak taka, że żadna aplikacja nie pomoże, jeżeli mieszkańcy nie podejdą odpowiedzialnie do segregacji.

Pieniądze na zakup aplikacji Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych pozyskało z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, ale głównym jego operatorem jest samorząd. W całej Polsce z tego rozwiązania korzysta już ponad 500 miejscowości.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Olo 25.10.2020 14:55
A jak ktoś nie może lub nie chce aplikacji? Dlaczego na stronie nie ma dostępnej wyszukiwarki, co gdzie wyrzucać?

Tytus_bomba 25.10.2020 14:19
Gdzie można pobrać tą aplikacje?

bb 24.10.2020 13:54
To, że kobieta dokona aborcji nie znaczy, że nie miała dziecka. Zabicie dziecka sprawia, że kobieta nadal jest matką, ale matką która zabiła własne dziecko. Musi żyć z tym piętnem.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama