Zmarł zakażony 81-latek z Gorzkowa

  • 19.10.2020, 10:07 (aktualizacja 23.10.2020, 12:02)
  • GD
Zmarł zakażony 81-latek z Gorzkowa
Nie żyje drugi mieszkaniec powiatu z potwierdzoną infekcją COVID-19. To 81-letni mężczyzna, który zmarł w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Puławach. Z naszych ustaleń wynika, że pochodził z gminy Gorzków.

Informacja o zgonie mężczyzny pojawiła się w ubiegły czwartek. Z oficjalnego komunikatu Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie wynika, że brakuje danych dotyczących chorób współistniejących u 81-latka. Półtora tygodnia wcześniej zmarł 67-latek z gminy Żółkiewka, który leczył się onkologicznie na raka płuc. Nie wiadomo, czy przyczyną jego śmierci był COVID-19. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie podała jednak oficjalnie, że badania laboratoryjne potwierdziły obecność koronawirusa w organizmie tego mężczyzny. Wymazy pobrano od niego, gdy trafił do krasnostawskiego szpitala.

W związku ze wzrostem zachorowań na COVID-19 w kraju, starosta Andrzej Leńczuk zwołał w ubiegły wtorek posiedzenie powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego. Omówiona została m.in. sytuacja epidemiczna w powiecie i regionie oraz funkcjonowanie poradni podstawowej opieki zdrowotnej.

Liczbę laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażeń w mieście i gminach przedstawiła Monika Brzyszko, szefowa Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krasnymstawie. Od początku pandemii do czasu posiedzenia PZZK najwięcej było ich w gminach Izbica (13) i Krasnystaw (11).

Po pięć zakażeń stwierdzono w Krasnymstawie i gminach: Kraśniczyn i Żółkiewka. Cztery były w Siennicy Różanej, po trzy w Fajsławicach i Gorzkowie, dwa w Łopienniku Górnym i jeden w Rudniku. Łącznie daje to 52 osoby.

- Jeśli laboratoryjnie stwierdzono zakażenie, stacje sanitarno-epidemiologiczne muszą wykazać każdy taki przypadek w statystykach osób aktywnie chorych, ozdrowieńców i po stronie zgonów. Rodziny często proszą nas, aby tego nie robić. Takie obowiązują jednak przepisy, których musimy przestrzegać - mówiła Monika Brzyszko.

Wspomniała również o przypadku jednego z księży z kościoła Matki Bożej Pocieszenia w Krasnymstawie. Tydzień temu sanepid rozpoczął poszukiwania uczestników mszy i przyjmujących wówczas (4 października) komunię świętą, bo u duchownego stwierdzono koronawirusa. Na apel w ciągu dwóch dni odpowiedziało ponad 110 osób, z których jedna wykazywała objawy infekcji. Dyrektorka dodała, że do wszystkich parafii w powiecie rozesłano prośbę i zalecenia w sprawie możliwości podawania komunii świętej na rękę. 

Od września zlecenia na pobranie wymazów wystawiają lekarze rodzinni, którzy kwalifikują pacjentów na podstawie występujących objawów. Pracownicy PSSE Krasnystaw zajmują się tylko dochodzeniem epidemiologicznym.

- System wystawiania zleceń na pobranie wymazów cały czas ewoluuje. Apelujemy do lekarzy rodzinnych, aby nie wysyłali na izbę przyjęć po skierowanie pacjentów, którzy nie są w stanie zagrożenia życia - mówił Paweł Kalinowski, zastępca dyrektora ds. opieki zdrowotnej w SPZOZ Krasnystaw.

W szpitalu doposażany jest oddział chorób płuc, który stanowi strefę buforową dla pacjentów oczekujących na wyniki badań laboratoryjnych. Planowane jest tam wykonanie węzłów sanitarnych.

- Oprócz tego, w budynku starego szpitala tworzymy izolatorium. Teoretycznie możemy tam wstawić 30 łóżek. Trzeba tam wykonać12 węzłów sanitarnych. Pracujemy też nad poprawieniem warunków dla pacjentów oczekujących na przyjęcie w namiocie przed wejściem głównym. Złożyliśmy już zapotrzebowanie na kontenery triażowe - dodał dyrektor szpitala Andrzej Jarzębowski.

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe