Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Pięćdziesiątka OSP [ZDJĘCIA]

W straży pożarnej kiedyś służyli dziadkowie, potem ich synowie, a teraz służą ich wnuki. Nic więc dziwnego, że jubileusz 50-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Wierzbicy to wielkie święto dla całej lokalnej społeczności.
Pięćdziesiątka OSP [ZDJĘCIA]

Autor: Fot. UG Wierzbica

Uroczystości z okazji 50-lecia założenia OSP w Wierzbicy odbyły się w sobotę, 10 października. Rozpoczęły się mszą świętą w kościele w Wierzbicy. Tam został poświęcony nowy sztandar i przekazany druhom. Święto zakończyło się poczęstunkiem. Były też atrakcje dla najmłodszych m.in. dmuchany zamek i wata cukrowa.

- To wy druhny i druhowie oddajecie swój czas i zdrowie, aby chronić nasze życie i mienie. Życzę wam szczęśliwych powrotów z akcji, zdrowia i szczęścia w życiu osobistym. Niech św. Florian otacza was opieką - dziękowała strażakom podczas uroczystości wójt Bożena Deniszczuk.

Ochotnicza Straż Pożarna w Wierzbicy powstała w 1970 roku. Jej założycielami byli: Bazyli DraganJózef JasiochaWacław Rycombel. W skład pierwszego zarządu weszli: Henryk RomanJan Kęcik, Jan KocińskiAntoni JasiochaJan Dejneka. Nowo utworzona jednostka otrzymała od urzędu gminy działkę. Druhowie postawili na niej stary kiosk. Z chwilą powstania OSP, działalność rozpoczęła także Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Chłopców. W Wierzbicy tradycje strażackie przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Nadal też prężnie działa MDP, ale nie tylko chłopcy ćwiczą się w gaszeniu pożarów. Jest też drużyna dziewcząt.

W roku 1972 roku wybudowano drewniany garaż, a jednostka rok później otrzymała samochód pożarniczy star 25. W 1987 roku wymurowano remizę. Strażacy, aby zdobyć środki na materiały budowlane, organizowali zabawy ludowe. Taką straż najlepiej wspominają dzisiejsi 50 i 60-latkowie, bo dzięki niej rozwijała się również działalność kulturalna.

W 1988 roku jednostka otrzymała ciężki samochód gaśniczy jelcz 004. Decyzją Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej w 1997 roku jednostkę OSP Wierzbica włączono do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W 2004 roku Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie przekazała jednostce żuka - lekki samochód gaśniczy, który w 2011 roku został oddany do OSP Olchowiec.

- W tym czasie otrzymaliśmy samochód marki Land Rover Defender. W 2012 roku nasza remiza przeszła generalny remont, a w jej części powstał Dom Kultury w Wierzbicy. W 2016 roku Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie przekazał naszym strażakom ciężki samochód gaśniczy wraz z wyposażeniem, który zastąpił trzydziestoletniego jelcza - mówi Tadeusz Kociński, prezes OSP w Wierzbicy. 

Z rozkazu Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej z 2016 roku jednostka została włączona do Lubelskiej Brygady Odwodowej i od tego czasu może być dysponowana do zdarzeń o dużych rozmiarach na terenie całego województwa lubelskiego. Od 2017 roku, dzięki dotacji z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, dysponuje łodzią ratunkową z silnikiem spalinowym.

- Aktualnie w naszej jednostce czynny udział w akcjach ratowniczych bierze dwudziestu druhów - dodaje Kociński.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama