Pięćdziesiątka OSP [ZDJĘCIA]

  • 18.10.2020, 10:30
  • DBEZ
Pięćdziesiątka OSP [ZDJĘCIA] Fot. UG Wierzbica
W straży pożarnej kiedyś służyli dziadkowie, potem ich synowie, a teraz służą ich wnuki. Nic więc dziwnego, że jubileusz 50-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Wierzbicy to wielkie święto dla całej lokalnej społeczności.

Uroczystości z okazji 50-lecia założenia OSP w Wierzbicy odbyły się w sobotę, 10 października. Rozpoczęły się mszą świętą w kościele w Wierzbicy. Tam został poświęcony nowy sztandar i przekazany druhom. Święto zakończyło się poczęstunkiem. Były też atrakcje dla najmłodszych m.in. dmuchany zamek i wata cukrowa.

- To wy druhny i druhowie oddajecie swój czas i zdrowie, aby chronić nasze życie i mienie. Życzę wam szczęśliwych powrotów z akcji, zdrowia i szczęścia w życiu osobistym. Niech św. Florian otacza was opieką - dziękowała strażakom podczas uroczystości wójt Bożena Deniszczuk.

Ochotnicza Straż Pożarna w Wierzbicy powstała w 1970 roku. Jej założycielami byli: Bazyli DraganJózef JasiochaWacław Rycombel. W skład pierwszego zarządu weszli: Henryk RomanJan Kęcik, Jan KocińskiAntoni JasiochaJan Dejneka. Nowo utworzona jednostka otrzymała od urzędu gminy działkę. Druhowie postawili na niej stary kiosk. Z chwilą powstania OSP, działalność rozpoczęła także Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Chłopców. W Wierzbicy tradycje strażackie przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Nadal też prężnie działa MDP, ale nie tylko chłopcy ćwiczą się w gaszeniu pożarów. Jest też drużyna dziewcząt.

W roku 1972 roku wybudowano drewniany garaż, a jednostka rok później otrzymała samochód pożarniczy star 25. W 1987 roku wymurowano remizę. Strażacy, aby zdobyć środki na materiały budowlane, organizowali zabawy ludowe. Taką straż najlepiej wspominają dzisiejsi 50 i 60-latkowie, bo dzięki niej rozwijała się również działalność kulturalna.

W 1988 roku jednostka otrzymała ciężki samochód gaśniczy jelcz 004. Decyzją Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej w 1997 roku jednostkę OSP Wierzbica włączono do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W 2004 roku Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie przekazała jednostce żuka - lekki samochód gaśniczy, który w 2011 roku został oddany do OSP Olchowiec.

- W tym czasie otrzymaliśmy samochód marki Land Rover Defender. W 2012 roku nasza remiza przeszła generalny remont, a w jej części powstał Dom Kultury w Wierzbicy. W 2016 roku Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie przekazał naszym strażakom ciężki samochód gaśniczy wraz z wyposażeniem, który zastąpił trzydziestoletniego jelcza - mówi Tadeusz Kociński, prezes OSP w Wierzbicy. 

Z rozkazu Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej z 2016 roku jednostka została włączona do Lubelskiej Brygady Odwodowej i od tego czasu może być dysponowana do zdarzeń o dużych rozmiarach na terenie całego województwa lubelskiego. Od 2017 roku, dzięki dotacji z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, dysponuje łodzią ratunkową z silnikiem spalinowym.

- Aktualnie w naszej jednostce czynny udział w akcjach ratowniczych bierze dwudziestu druhów - dodaje Kociński.

DBEZ

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe