Połączyliśmy rodziny

  • 18.10.2020, 08:57 (aktualizacja 18.10.2020, 08:59)
  • DBEZ
Połączyliśmy rodziny Fot. Pixabay
Takie sukcesy nie zdarzają się często! Pan Stanisław Kisiel dzięki artykułowi w Super Tygodniu Chełmskim odnalazł swoją rodzinę.

Urodzony we Włodawie, ale mieszkający obecnie w Pabianicach pod Łodzią, pan Stanisław zadzwonił do naszej redakcji z ogromną prośbą. Poszukiwał swojej rodziny w Rudzie-Hucie. Był pewny, że potomkowie jego wuja wciąż tam mieszkają. Nie pomylił się.

- Moje poszukiwania zaczęły się od drzewa genealogicznego, które rysuje mój kuzyn. Zdaliśmy sobie sprawę, że nic nie wiemy o rodzinie w Rudzie-Hucie. Pamiętam, że byłem kiedyś u wuja, ale już tam nie trafię - opowiadał Stanisław Kisiel.

Poszukiwał on kontaktu z rodziną nieżyjącego od około 20 lat wuja Jana Kałużnego, który był organistą w miejscowej parafii. Wuj był synem Piotra Kałużnego, brata jego babci Janiny Rożkowskiej z domu Kałużnej.

Matka wuja, Maria Kałużna, była śpiewaczką ludową. Ktoś nawet dotarł do pana Stanisława, pytając, czy nie ma jej zdjęć. Niestety, żadne pamiątki z tego okresu się nie zachowały.

W ubiegły czwartek zadzwoniła do nas pani Zofia Zalewska. To jej poszukaliśmy. Dostała od nas numer telefonu do kuzyna.

- Bardzo dziękuję. Porozmawialiśmy sobie i wiele spraw się wyjaśniło - mówi pan Stanisław.

Pani Zofia też jest zadowolona, że artykuł się ukazał i mogła porozmawiać o dawnych rodzinnych historiach. Jest córką Jana Kałużnego, wuja pana Stanisława. Ma również brata, który też mieszka w Rudzie-Hucie, ale na innej ulicy.

- Umówiliśmy się, że kiedyś się spotkamy. Wiem, że Stanisław do nas przyjeżdżał. Potem, po śmierci swoich rodziców, gdzieś zagubił nasz adres - mówi pani Zofia.

Jej babcia, Maria Kałużna, naprawdę była śpiewaczką. Gdy mieszkała w Orchówku, przyjeżdżali do niej radiowcy i nagrywali, jak śpiewa. Ojciec też był muzykalny. Pracował jako organista w wielu różnych parafiach, także w Kamieniu, Dorohuczy, Sawinie.

Pani Zofia nie odziedziczyła talentu muzycznego, ale jej wnuki już tak. Obiecała, że poszuka zdjęć babci, której śpiew został utrwalony na taśmach.

Czytaj również: Pan Kisiel szuka rodziny

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe