Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Nowy dworzec rośnie w oczach

Na początku przyszłego roku podróżni będą mogli korzystać z nowego dworca PKP w Kaniem. Już zakończono wznoszenie konstrukcji nowego budynku.
Nowy dworzec rośnie w oczach

Autor: Fot. wizualizacja, mat. PKP

Dworzec, tak zwany modułowy, realizowany jest w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych według autorskiego pomysłu PKP S.A. Zaprojektowany został jako budynek parterowy, składający się z dwóch części połączonych wiatą. Pierwsza z nich to przestrzeń dworcowa, w której będą się mieścić poczekalnia oraz toalety. W drugiej części - komercyjnej - znajdzie się niewielki lokal handlowo-usługowy. Pod wiatą będą stojaki rowerowe wraz ze stacją naprawy jednośladów oraz miejsce na biletomaty i automaty z napojami czy przekąskami. Bryłę nowego dworca uzupełni wieża zegarowa o wysokości około 8 metrów. Zamontowany zostanie na niej wielkowymiarowy podświetlany zegar.

Dworzec w Kaniem to jednak nie tylko nowoczesna i funkcjonalna architektura.

– Budynek będzie pozbawiony barier architektonicznych oraz zostanie wyposażony w wiele udogodnień dla osób z niepełnosprawnością ruchową – informuje Bartłomiej Sarna z Wydziału Komunikacji Polskich Kolei Państwowych S.A. - Dla osób niewidzących i niedowidzących zaprojektowane zostały ścieżki prowadzące w budynku i jego otoczeniu, oznaczenia w alfabecie Braille’a, kontrastowe zestawienie kolorystyki wnętrz dworców, a także tablice dotykowe z planem obiektu - wylicza. - Dużym ułatwieniem dla wszystkich podróżnych będą również elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej.

Dworzec będzie przyjazny nie tylko podróżnym, ale i środowisku. W celu ograniczenia zużycia energii elektrycznej zaprojektowano energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką sterującą, natomiast na dachu przewidziano zamontowanie 12 paneli fotowoltaicznych do pozyskiwania „zielonej energii”. Dla poprawy bezpieczeństwa w budynku zostaną zainstalowane nowoczesne systemy: monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu, a także systemy przeciwpożarowe. Zostanie on również wyposażony w sprzęt i oprogramowanie umożliwiające integrację i zdalne zarządzanie systemami oraz nadzorujące prace instalacji i urządzeń.

Zmieni się również otoczenie dworca. Pojawi się osiem miejsc parkingowych, w tym dwa dla osób z niepełnosprawnościami. Uporządkowane zostaną tereny zielone, a także ułożona zostanie nowa nawierzchnia chodników.

- Na pewno będzie to duże ułatwienie dla podróżnych – mówi Zdzisław Krupa, wójt gminy Rejowiec Fabryczny. - Dworzec będzie miał wszystkie najpotrzebniejsze elementy. Przede wszystkim ogrzewaną poczekalnię, biletomaty, sanitariaty, podjazdy dla osób niepełnosprawnych.

Wciąż nie wiadomo natomiast, czy i jak zagospodarowany zostanie zabytkowy, ponadstuletni budynek dawnego dworca.

- Wspólnie z PKP będziemy szukali rozwiązań, by dalej służył mieszkańcom - dodaje wójt.

Budowa nowego dworca w Kaniem jest częścią Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Jej koszt to 4,66 mln zł brutto. Powstaje przy wsparciu funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wykonawcą tych inwestycji jest konsorcjum firm Heli-Factor Sp. z o.o. i Merx Sp z o.o.

Na terenie województwa lubelskiego program obejmuje łącznie jedenaście inwestycji.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
kewin 19.10.2020 11:52
stary był ładniejszy wystarczyło trochę odnowić

kewin 17.10.2020 07:37
stary dworzec trzeba było tylko odnowić byłby ładniejszy

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec Dyrekcji DolnejTreść komentarza: Przecież Ceramiczna i Szpitalna były nie tak dawno robione!!!W Chełmie są też inne ulice ,na których czas się zatrzymał w latach 70 czy 80 XX wieku(np.Wołyńska ,Chomentowskiego ,Kilińskiego i wiele innych)Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:20Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: W końcu to ruszyłoData dodania komentarza: 25.04.2024, 13:41Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobków
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama