Od 17 października miasto Chełm w strefie czerwonej

 • 15.10.2020, 18:30 (aktualizacja 15.10.2020, 18:50)
 • oprac. GD
Od 17 października miasto Chełm w strefie czerwonej Fot. KPRM
W najbliższą sobotę poszerzy się lista regionów, w których będą obowiązywały obostrzenia strefy czerwonej. Do grupy 152 powiatów zakwalifikowane zostało m.in. miasto Chełm. Sprawdź, jakie będą nowe zasady bezpieczeństwa i nauczania w całym kraju.

Decyzję ogłosił premier Mateusz Morawiecki półtorej godziny temu na oficjalnej konferencji prasowej z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.  

- Walka z pandemią to nasze najważniejsze zadanie. Temu podporządkowane są wszystkie nasze działania i prawie każda rozmowa dotyczy tego tematu. Nie ma nic ważniejszego dla rządu niż zapewnienie bezpieczeństwa i zdrowia dla Polaków - mówił premier.

Podkreślił, że narażone na utratę życia są najbardziej osoby starsze, które należy szczególnie chronić. Nowa strategia w dużej mierze dotyczy tej grupy wiekowej, żeby mogli przebywać w samoizolacji i unikać zakażenia.

- Bardzo ważne zadanie to utrzymanie wydolności systemu zdrowia, ale też utrzymanie płynności gospodarki poprzez utrzymanie miejsc pracy. Nie jesteśmy skazani na wybór: albo całkowity brak obostrzeń albo całkowity lockdown. Jest droga pośrodku - dodał Morawiecki.

Ogłosił również nowe zasady walki w strefie żółtej i czerwonej. Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa. Wyjątkiem są ograniczenia dotyczące wesel i innych uroczystości rodzinnych – one zaczną obowiązywać od 19 października.

Nowe zasady bezpieczeństwa w całym kraju

Strefa żółta (cały kraj, z wyjątkiem powiatów ze strefy czerwonej):

 • lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
 • ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
 • od 19.10 – ograniczona liczba osób na weselach i innych uroczystościach – max. 20 osób, bez możliwości zabawy tanecznej;
 • w uroczystościach religijnych może uczestniczyć max. 1 osoba na 4m2;
 • w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 25 osób;
 • w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie hybrydowe;
 • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
 • w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
 • zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Strefa czerwona:

 • ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę;
 • od 19.10 - zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne);
 • podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7m2,
 • w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób;
 • w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej:

 • lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
 • ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
 • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
 • w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
 • zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

- Chcemy wdrażać obostrzenia, które będą chroniły nas przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ale jednocześnie chcemy, żeby gospodarka w możliwie dużym zakresie pracowała. Podstawowe zalecenie z wiosny musi wrócić do nas również teraz: „Zostań w domu”. Sytuacja, w której Polska się znajduje różni się od sytuacji, z którą mieliśmy do czynienia w marcu i kwietniu. Już nie mamy do czynienia z ogniskami. Wirus jest już wszędzie, mówimy o transmisji poziomej - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Dodał, że skala pandemii za 2-3 tygodnie będzie zależała od rygoru, jakiego będą przestrzegać obywatele kraju. Jego zdaniem walkę będzie można wygrać tylko wtedy, kiedy solidarnie wszyscy podejdą do tych zaleceń.

- Mamy do czynienia z sytuacją, kiedy w strefie czerwonej znalazły się 152 powiaty, czyli połowa Polski. Są to przede wszystkim powiaty gęsto zaludnione, miasta i duże ośrodki miejskie. 11 miast wojewódzkich znalazło się w czerwonej strefie – wyjaśniał minister Adam Niedzielski.

Głównym elementem dyskusji przy obostrzeniach były szkoły, które same w sobie nie generują dużych ognisk zachorowań, ale dzieci te zachorowania przynoszą do osób starszych.

- Mamy nadzieję, że te działania, które podejmujemy - nauczanie hybrydowe w strefie żółtej, a w czerwonej nauczanie zdalne w szkołach średnich i wyższych to te elementy, które pozwolą nam zmniejszyć ilość interakcji - zaznaczył Niedzielski.

Przedstawił też trzy filary strategii walki z koronawirusem:

 • bezpieczeństwo seniorów,
 • utrzymanie wydolności systemu ochrony zdrowia,
 • walka z koronawirusem przy jak najmniejszym wpływie na gospodarkę.

oprac. GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Lublina pod kloszem
Lublina pod kloszem 16.10.2020, 09:09
Gdyby Chełmem rządził ktoś inny nie pisowoec to chełm był by zieloną strefą... Najlepiej zastraszyć starych wyborców bo nimi się najlepiej manipuluje a w strachu to już w ogóle...#tvpis #***** *** #banda #
XYZ
XYZ 15.10.2020, 18:57
Wytłumaczy mi ktoś jak działa czerwona strefa? W sensie komunikacja miejska itd?

Pozostałe