Niwa z hektarami pod usługi

  • 15.10.2020, 12:15
  • DBEZ
Niwa z hektarami pod usługi Fot. UG Sawin Kadr z sesji rady gminy
9 hektarów gruntów w pobliżu zalewu Niwa zostanie przeznaczone pod usługi. Ogromny gminny teren zyskał na wartości, ale czy znajdzie inwestora...

Radni podjęli uchwałę w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Sawin, chociaż mieli przed głosowaniem wiele wątpliwości.

- Tak duży teren, tylko pod usługi? A czemu nie pod budownictwo jednorodzinne? Tuż obok wspólnota gruntowa sprzedaje działki budowlane i na tym zarabia - dziwili się na sesji radni.

Plan zagospodarowania był wcześniej wyłożony do publicznego wglądu, ale dopiero teraz radni zaczęli analizować kwestię przeznaczenia terenów gminnych nad zalewem. Przez pandemię niewiele osób mogło wejść do urzędu, więc i zapoznanie się z dokumentacją, jak argumentują radni, było utrudnione.

- Trzeba było skonsultować z radą i podzielić teren pod usługi, rekreację, mieszkalnictwo - sugerował wójtowi na sesji radny Wojciech Adamowicz. - Żeby świadczyć usługi, trzeba mieć komu - argumentował.

Na działce gminnej nad zalewem można budować sklepy, przychodnie i świadczyć usługi nieuciążliwe. Gdy rozbuduje się osiedle domków jednorodzinnych, powstające na gruntach kupionych od wspólnoty wsi Sawin, może to mieć sens. Tym bardziej, że również są plany rozbudowy infrastruktury turystycznej nad zalewem. Lokalna Grupa Działania Promenada S12 chce w porozumieniu z gminą wybudować nad zalewem altanę, punkty grillowe i miejsca wypoczynku. Może wydać na ten cel 85 tys. zł. Niepotrzebny jest wkład własny gminy. Projektant już rozpoczął pracę. Tego typu inwestycji na terenie gmin partnerskich będzie więcej. Wskazano już wybrane lokalizacje.

- Czasu na realizację jest niewiele. Projektant już oglądał działki. Gmina wstępnie może zaplanować, co chciałaby, żeby tam powstało. Dokumentację i zakup urządzeń realizuje LGD - mówi Agnieszka Dąbrowska, członek zarządu LGD Promenada S12. Gmina teren pod budowę musi użyczyć na okres pięciu lat. -  LGD nie potrzebuje tak dużego terenu, nie 9 hektarów - dodaje Dąbrowska.

Wobec tego działkę trzeba będzie wydzielić. Wójt deklaruje, że zostanie to wykonanie, jeśli się będzie konieczne.

- Można zmienić plan, ale nie za darmo. Kolejne 30 tysięcy złotych będzie trzeba wyłożyć - denerwował się radny Adamowicz, bo nikt wcześniej o tym nie pomyślał, chociaż projekt LGD był znany. Jednak uchwała przeszła. - Nie mieliśmy sumienia inaczej zagłosować ze względu na projekt LGD - stwierdził.

Zrealizowano też wnioski prywatnych osób dotyczące przeznaczenia działek pod zabudowę zagrodową, instalacje fotowoltaiczne i kopalnię piasku. Właściciele nieruchomości wnieśli do gminy dobrowolną darowiznę i nie było powodu, by im blokować możliwość realizacji ich zamierzeń.

- Jeśli te działki zostaną szybko sprzedane, gmina pobierze prowizję w wysokości 30 procent od wzrostu wartości działki, bez względu na to, czy ktoś wcześniej wpłacił darowiznę, czy nie - zauważył na sesji radny Łukasz Traczyński. Radni chcieli nawet obniżyć kwotę prowizji, ale okazało się, że inicjatywę w tej sprawie podjęli zbyt późno. Bez prowizji nieruchomości można sprzedawać dopiero po upływie pięciu lat.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe