Kiedy Żółkiewski doczeka się pomnika?

  • 15.10.2020, 11:15
  • GD
Kiedy Żółkiewski doczeka się pomnika? Przedstawiciele urzędu pocztowego prezentują okolicznościowe znaczki
Regionaliści, którzy spotkali się na 17. Sejmiku Towarzystw Regionalnych Lubelszczyzny, oczekują rychłej budowy w Żółkiewce pierwszego w kraju pomnika poświęconego, zmarłemu przed 400 laty, hetmanowi Stanisławowi Żółkiewskiemu.

Konferencja rozpoczęła się recytacją wierszy, napisanych wyjątkowo na tę okazję przez Ewę Dobrowolską. Wykład pt. „Hetman Stanisław Żółkiewski – strateg i obrońca Kresów Rzeczypospolitej” wygłosił dr Janusz Kłapeć. Następnie prof. Stefan Dousa (artysta, rzeźbiarz z Politechniki Krakowskiej) poruszył kwestię budowy pierwszego w kraju pomnika poświęconego tej postaci. Zaprezentował też swoje szkice i najnowszy projekt przedstawiający hetmana na koniu.

Następnym punktem programu był spektakl pt. „Towarzysze ostatnich chwil hetmana” w wykonaniu członków stowarzyszenia Pospolite Ruszenie Szlachty Ziemi Krakowskiej. Rekonstruktorzy w historycznych strojach przedstawili towarzyszy Żółkiewskiego, którzy byli obecni podczas ostatniej wyprawy wojennej. Na zakończenie wystąpiła Kapela Wujka Romana działająca przy Ośrodku Kultury Samorządowej w Żółkiewce.

Wydarzeniu towarzyszyły trzy wystawy. Pierwsza prezentowała różne oblicza hetmana jako głowy rodu, gospodarza i fundatora, obywatela, oratora i pisarza, dyplomaty oraz żołnierza i wodza. Drugą o miejscach związanych z Żółkiewskim pomogli opracować gen. Ryszard Hać, płk Andrzej Marciniuk oraz zespół wydawniczy Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. Trzecia wystawa fotograficzna przypominała poprzednie konferencje regionalistów z 2016 i 2018 roku w Żółkiewce.

Stoisko miało również Regionalne Towarzystwo Przyjaciół Żółkiewki, które prezentowało dotychczasowe publikacje oraz promowało nową książkę pt. „250 lat od erygowania kościoła pw. Świętego Wawrzyńca w Żółkiewce”. Jej autor prof. Andrzej Wac-Włodarczyk otrzymał od kierownictwa RTPŻ podziękowania i bukiet kwiatów.

Na stoisku Poczty Polskiej można było kupić specjalnie zaprojektowane trzy znaczki: z logiem RTPŻ, wizerunkiem hetmana Żółkiewskiego oraz projektem wspomnianego już pomnika. Za pośrednictwem pracowników urzędu pocztowego w Żółkiewce można było wysłać kartkę okolicznościową z projektem pomnika hetmana i okolicznościowym datownikiem.

Nie zabrakło również stoiska z rękodziełem artystycznym Tomasza Rachwała z Dąbia. Natomiast panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Hetmanki” z Żółkiewki przygotowały regionalne potrawy do degustacji. Stoisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród gości konferencji. Ostatnim punktem sejmiku było walne zgromadzenie członków Wojewódzkiej Rady Towarzystw Regionalnych.

 

GD

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe