Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Rada gminy chce się bronić

Trwa zbieranie podpisów za ogłoszeniem referendum w sprawie odwołania Rady Gminy Sawin. Udzielonego poparcia nie można wycofać.
Rada gminy chce się bronić

Autor: Fot. Pixabay

Grupa sześciorga obywateli złożyła zawiadomienie o zamiarze przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Rady Gminy Sawin. Pełnomocnikiem jest Andrzej Czerwiński, były zastępca wójta Dariusza Ćwira. Pomagają mu: Antoni MroczekZenon Kołodziejczyk, Dawid Demczuk vel GajJadwiga Szachun i Bożena Wolska.

Pytanie referendalne będzie brzmiało: „Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Rady Gminy Sawin VIII kadencji przed upływem kadencji?”. Argumenty za odwołaniem radnych zawarto w 15 punktach.

- Podpisałem się na liście, ale myślałem, że o wójta chodzi - mówi anonimowo jeden z mieszkańców gminy. Czy rzeczywiście mógł być wprowadzony w błąd? Trudno w to uwierzyć.

- Każda karta powinna zawierać szereg informacji, w szczególności zapis, czego dotyczyć ma referendum - mówi Marta Krasa-Burak, dyrektor chełmskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. - Jeśli ktoś się podpisał, to zakładamy, że przeczytał, co podpisuje - dodaje dyrektorka.

Na kartach poparcia muszą być wymienieni członkowie grupy inicjatywnej. Powinny być tam również dane, wraz z adresem zamieszkania, pełnomocnika tej grupy. Udzielonego poparcia nie można wycofać. Informacja o tym powinna się również znaleźć na kartach.

- Jeśli ktoś uważa, że został wprowadzony w błąd, może zawiadomić organy ścigania - wyjaśnia Krasa-Burak.

- Jeżeli ktoś twierdzi, że nie wiedział, co podpisał, to sam jest sobie winien. Na każdej karcie są wymagane prawem informacje i miejsce na 12 podpisów. Osobom, które zbierają podpisy, dałem odpowiednie upoważnienie - zapewnia Czerwiński.

Podpisy popierające wniosek w sprawie przeprowadzenia referendum z inicjatywy mieszkańców można zbierać w miejscu, czasie i w sposób wykluczający stosowanie jakichkolwiek nacisków zmierzających do wymuszenia podpisów. Mieszkaniec jednostki samorządu terytorialnego, popierający wniosek o przeprowadzenie referendum, podaje na karcie nazwisko, imię, adres zamieszkania, numer ewidencyjny PESEL i datę udzielenia poparcia. Dane te potwierdza własnoręcznym podpisem.

Krajowe Biuro Wyborcze nie wnika, kogo grupa inicjatywna upoważniła do zbierania podpisów. Ważne jest, żeby odbywało się to zgodnie z przyjętymi zasadami.

- Docierają do nas różne niepokojące sygnały, że mówi się ludziom na przykład, że to lista w innej sprawie. To nie jest tak, że my się boimy referendum. Uważamy jednak, że ta grupa, publikując na stronie internetowej zarzuty wobec rady gminy, opublikowała nieprawdę. Na każdy zarzut mamy przygotowaną odpowiedź w postaci wyciągu z protokołów i wyników głosowań nad uchwałami - mówi Wojciech Adamowicz, radny i przewodniczący komisji rewizyjnej.

Radni spotkali się w ubiegłym tygodniu i nie ukrywają, że zastanawiają się nad podjęciem kroków prawnych wobec grupy, która wystąpiła z inicjatywą odwołania rady gminy, podpierając ją zarzutami wobec radnych takich jak np. blokowanie inwestycji wodociągowej, brak bezinteresowności i rzetelności, czy krytyka utworzenia nowej grupy przedszkolnej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama