Filmowe potyczki krytyków

  • 14.10.2020, 09:30
  • AN
Filmowe potyczki krytyków Fot. ChDK
W ramach cyklu "Za i Przeciw" Chełmski Dom Kultury zaprasza na wspólną projekcję filmu "Joker" w reż. Todda Phillips'a. Gośćmi spotkania będą Adrianna Prodeus i Michał Oleszczyk. Wydarzenie w najbliższą środę, 14 października o godz. 18.

Arthur Fleck - tytułowy Joker nie ma łatwego życia. Dorabia na ulicach Gotham w roli klauna, ale natyka się na przybierający na intensywności społeczny ostracyzm, wliczając w to przemoc fizyczną. Próbuje śmiać się ze swej mizernej doli na scenie, licząc na karierę komika stand-upowego, ale widzowie z jakiegoś powodu nie chcą się śmiać. Gdy wraca do domu komunikacją miejską, często wpada w niekontrolowany śmiech, a siedzący obok pasażerowie nie rozumieją, że jest to przypadłość medyczna. Jedynie w mizernym mieszkaniu, które dzieli z ukochaną matką wierzącą, że jej dawny pracodawca, Thomas Wayne, wyciągnie ich z dołka, Arthur Fleck czuje się w pełni sobą. Zwłaszcza gdy ogląda programy telewizyjne, na które może projektować swe skromne marzenia o byciu dowcipnym i docenianym człowiekiem sukcesu, wywołującym uśmiech u wszystkich dookoła. Perfidny los podsunie biednemu Arthurowi okazję do spełnienia części swych fantazji, ale gdy do tego dojdzie, nikomu nie będzie do śmiechu.

Z racji charakteru spotkania w wydarzeniu uczestniczyć będzie dwoje gości. Argumenty ZA przedstawi Adrianna Prodeus, krytyczka filmowa związana miesięcznikiem „KINO”, która specjalizuje się w awangardzie filmowej i filmie animowanym. Jest autorką książki „Themersonowie. szkice biograficzne”, współautorką "Trzynastego miesiąca braci Quay" z Kubą Mikurdą, autorką rozdziałów w książkach "Polski film animowany". Udziela się jako selekcjonerka i jurorka festiwali, wykłada m.in. w Instytucie Sztuki PAN oraz na Artes Liberales na Uniwersytecie Warszawskim.

PRZECIW będzie Michał Oleszczyk, wykładowca wydziału „Artes Liberales” UW i Warszawskiej Szkoły Filmowej. Filmoznawca i konsultant scenariuszowy. Prowadzi podcast „SpoilerMaster” i współprowadzi (z Sebastianem Smolińskim) podcast „Foreign Correspondents: Deeper into Hitchcock”.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe