Archeolodzy odkopali tunel

  • 14.10.2020, 10:12
  • AN
Archeolodzy odkopali tunel
Trwają prace archeologiczne przy sanktuarium Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Badacze odkopali tunel, na który natrafili podczas badań kilka lat temu. Teraz już wiedzą, że prowadzi do klasztoru bazylianów.

- Odsłoniliśmy tunel i jak zwykle nie obyło się bez niespodzianek archeologicznych - mówi archeolog Stanisław Gołub. - Odkryliśmy pozostałości cmentarza wczesnośredniowiecznego. Instalacja przerwała tutaj wiele grobów. Jeden z grobów udało się odsłonić. Był to częściowo zniszczony pochówek mężczyzny w trumnie.

Badacze znaleźli też mur przy tunelu łączący krypty z klasztorem. Na razie nie ustalono jego przeznaczenia. Tymczasem tunel, który stanowi podziemne połączenie świątyni z budynkami klasztoru bazylianów, był prawdopodobnie tunelem ciepłowniczym. Pochodzi najprawdopodobniej z czasów carskich, na co wskazuje stosunkowo "nowa" cegła". W planach jest wykorzystanie tunelu w celach turystycznych.

- Koncepcja zakłada odrestaurowanie go i połączenie z udostępnionymi do zwiedzania kryptami. W ten sposób odwiedzający będą mogliby rozpocząć swoją wycieczkę w kryptach pod świątynią i tunelem dostać się do budynku klasztoru - informuje urząd miasta.

Archeolodzy podkreślają, że na trop tunelu wpadli kilka lat temu, gdy prowadzili prace odkrywcze w kryptach. Natrafili na niego podczas skuwania ściany, był zamurowany.

Prace archeologiczne na Górze Chełmskiej prowadzone są sezonowo już od kilku lat. Dzięki pracy badaczy udało się odsłonić m.in. zabytkowe krypty, a w nich interesujące pochówki świadczące o historii tego miejsca. Odkryto np. sarkofag biskupa unickiego Porfiriusza Ważyńskiego, który był jednym z bohaterów powstania kościuszkowskiego. Archeolodzy znaleźli fundamenty XIII-wiecznej świątyni, a także wiele niezwykle cennych zabytków związanych z liturgią.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe