Miasto rozlicza ze śmieci

  • 14.10.2020, 07:41 (aktualizacja 16.10.2020, 09:18)
  • AN
Miasto rozlicza ze śmieci fot. Pixabay
Zdaniem urzędników, mieszkańcy miasta zaniżają liczbę osób w gospodarstwie domowym, aby zaoszczędzić na śmieciach. Będą więc kontrole, wezwania do składania wyjaśnień, a także kary grzywny.

- Miasto Chełm ma jedną z najniższych opłat śmieciowych w Polsce. Niestety, część mieszkańców nie docenia tego faktu i, składając lub uzupełniając deklaracje odpadowe, zaniża liczbę osób w gospodarstwie domowym, by zaoszczędzić niewielką kwotę. Nadużycie jest na tyle powszechne, że w systemie gospodarki odpadami komunalnymi w naszym mieście jest znacznie mniej mieszkańców niż w rzeczywistości…  - informuje Dominik Gil z gabinetu prezydenta.

W związku z tym urzędnicy przygotowują się do wprowadzenia specjalnej aplikacji do weryfikacji danych z innymi miejskimi bazami: oświatową, socjalną i ewidencją ludności. Tam, gdzie pojawią się rozbieżności, właściciel nieruchomości zostanie wezwany do złożenia wyjaśnień.

- Dlatego apelujemy do mieszkańców, aby dostarczali do wydziału gospodarowania odpadami komunalnymi (ul. Mickiewicza 32A, tel. 82 565 26 20, 82 26 08, 82 564 36 95) deklaracje zawierające prawdziwe dane. Natomiast mieszkańcy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych proszeni są o składanie aktualnych oświadczeń o liczbie domowników do zarządców swoich nieruchomości - informuje Gil.

Miasto przypomina też, że straż miejska otrzymała uprawnienia związane z kontrolowaniem i nakładaniem grzywien za wykroczenia związane z „deklaracją śmieciową” i na ich podstawie weryfikuje już deklaracje składane przez przedsiębiorców.

Właściciel nieruchomości jest zobowiązany złożyć deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca lub powstania na danej nieruchomości odpadów komunalnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, od 1 stycznia bieżącego roku istnieje obowiązek segregacji odpadów i co ważne - jest to obowiązek a nie wybór.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe