Rolnicy zablokowali miasto [ZDJĘCIA]

  • 12.10.2020, 10:43 (aktualizacja 16.10.2020, 09:10)
  • DBEZ
Rolnicy zablokowali miasto [ZDJĘCIA]
W Chełmie, tak jak w całej Polsce, odbył protest rolników przeciwko tzw. tzw. piątce dla zwierząt - ustawie, która m.in. zakaże hodowli zwierząt futerkowych. Ciągniki blokowały główne ulice miasta, m.in Rejowiecką w budowie.

Protestujący przyjechali do Chełma m.in. z gmin Cyców, Wierzbica, Sawin, Chełm, Kamień. Zaparkowali swoje ciągniki na tzw. targu końskim, przy wyjeździe z Chełma w kierunku Zawadówki. Około godz. 10 było już tam ponad 30 protestujących i niemal tyle samo ciągników.  Nie stali tam jednak długo. Co jakiś czas protestujący wyjeżdżali w kierunku głównych ulic miasta i przejeżdżali kolumną, blokując ruch.

Akcja w całym kraju odbyła się z inicjatywy Agrounii, organizacji zrzeszającej konsumentów i rolników.

- Chcemy zasygnalizować swoją obecność i zwrócić uwagę mieszkańców miasta na problemy wsi. Nam zakazuje się prowadzenia hodowli, ale mięso sprowadza się zza granicy. Chcemy, by w naszym kraju były dostępne zdrowe, lokalne produkty - mówią rolnicy.

Jednym z organizatorów protestu w Chełmie był  Robert Janowski, rolnik i producent ekologicznej żywności, zwycięzca konkursu Ekolubelskie 2020. 

- Protest jest pokojowy. Nie przyjechaliśmy tutaj z rozrzutnikami wypełnionymi gnojówką - podkreślał Janowski.

Producenci rolni i hodowcy zwierząt żądają zaprzestania procedowania ustawy tzw. piątki dla zwierząt. W szczególności nie zgadzają się na zakazy hodowli zwierząt futerkowych i uboju rytualnego. Protestują też przeciwko nadaniu organizacjom pozarządowym daleko idących uprawnień do gospodarstw. Ich zdaniem, rząd powinien wycofać się z wielu nieprecyzyjnych zapisów w kontrowersyjnej ustawie o ochronie zwierząt. Chcą też przywrócenia na stanowisko ministra Krzysztofa Ardanowskiego

DBEZ

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
POLKA
POLKA 12.10.2020, 17:21
Zmanipulowani ,,rolnicy'' nawet nie wiedzą o co chodzi w ustawie...
Jan
Jan 14.10.2020, 09:36
Ty też nie masz pojęcia

Pozostałe