Koronawirus w czterech szkołach

  • 12.10.2020, 09:31 (aktualizacja 16.10.2020, 09:09)
  • AN
Koronawirus w czterech szkołach
Po zaledwie miesiącu nauki w szkołach mamy pierwsze przypadki zachorowań. Są one w trzech chełmskich szkołach średnich, podstawówce, dwóch przedszkolach i miejskim żłobku.

W poniedziałek okazało się, że koronawirusa ma nauczycielka matematyki w I LO w Chełmie. Od kilku dni była na usprawiedliwionej nieobecności. Jak udało się nam ustalić, nauczycielka przed pójściem na zwolnienie uczestniczyła w wycieczce szkolnej. W poniedziałek zapadła decyzja o odbyciu kwarantanny przez uczniów i rodziców klasy, której matematyczka była wychowawczynią. Dyrektor Halina Smyk opublikowała na stronie internetowej szkoły zarządzenie w sprawie zawieszenia zajęć w okresie od 6 do 9 października w klasie III G. z powodu "zagrożenia zdrowia uczniów wynikającego z aktualnej sytuacji epidemiologicznej". Do końca tygodnia młodzież miała nauczanie zdalne. Co ciekawe, pozostałe klasy, które miały lekcje z chorą nauczycielką, nadal mieli lekcje w trybie stacjonarnym. 

W czwartek szkołę obiegła wiadomość o kolejnej chorej nauczycielce tym razem geografii. Informację potwierdziła nam w piątek dyrektor liceum.

- Obecnie mamy chorych dwóch nauczycieli. Jedna klasa do końca tygodnia jest na zdalnym nauczaniu, kolejna klasa także będzie uczyć się online. Pojedyncze osoby są na kwarantannie - tłumaczyła przed weekendem dyrektor Smyk.

W piątek dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego Zbigniew Niderla otrzymał informację o dodatnim wyniku na koronawirusa u jednego z uczniów.

- Przedkładamy do sanepidu informacje na temat osób, które miały kontakt z chorym uczniem. Wszystko wskazuje na to, że na kwarantannę i zdalne nauczanie pójdzie jeden oddział klasowy i kilku nauczycieli - poinformował nas w piątkowe przedpołudnie dyrektor II LO.  - Sytuacja może być rozwojowa.

W pozostałych szkołach średnich przypadków zachorowań w tym tygodniu nie było, choć część uczniów i nauczycieli jest na kwarantannie.

- Mam czterech uczniów na kwarantannie i jednego nauczyciela, którego dziecko chodzi do I LO - poinformowała nas w ubiegły czwartek dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych Edyta Chudoba. W piątek potwierdziliśmy, że sytuacja nie uległa zmianie.

W IV LO do czwartku nikogo nie było na kwarantannie. Jeden nauczyciel przebywał na zwolnieniu. W Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich także nie było żadnego potwierdzonego przypadku. - Stosujemy się do zaleceń i na razie czujemy się w miarę bezpiecznie - mówi dyrektor gastronomów Marta Mazurek. - Nikt nie miał bezpośredniego kontaktu z osoba zarażoną.

W Zespole Szkół Technicznych w ubiegłym tygodniu na kwarantannie z powodu członków rodziny, którzy zostali skierowani na odosobnienie, było czterech nauczycieli.

- U jednego nauczyciela potwierdzono zachorowanie, z tym że od półtora miesiąca nie było go w szkole z powodów zdrowotnych - wyjaśnia Barbara Baluk, dyrektor ZST.

Jedna osoba w Zespole Szkół Energetycznych i Transportowych jest zakażona koronawirusem. Kilka osób jest na kwarantannie związanej z zachorowalnością w regionie. Są to uczniowie i nauczyciele. 

- W szkole mamy potwierdzony jeden przypadek. Chodzi o ucznia, jednak bezpośredniego zagrożenia nie ma, ponieważ od dłuższego czasu nie było go w szkole - informuje dyrektor Katarzyna Karamać. - Zgodnie z wytycznymi sanepidu, jego klasa w ubiegły piątek, przez jeden dzień miała nauczanie zdalne.

Przed tygodniem potwierdziła się informacja o pozytywnym wyniku u jednego z pracowników Przedszkola Miejskiego nr 11. Do 12 października zawieszone zostały wszystkie zajęcia w placówce. Praca odbywa się w sposób zdalny.

- Propozycje zajęć i zabaw zamieszczane będą na poszczególnych grupach utworzonych na portalu społecznościowym facebook. Od 13 października' wracamy do pracy w trybie stacjonarnym - poinformowała na swojej stronie internetowej placówka.

W poniedziałek pozytywny wynik otrzymała jedna osoba z Przedszkola Miejskiego nr 15, która pracowała w grupie 3-latków. Cała grupa wraz z rodzicami jest na kwarantannie.

- Obecnie sytuacja jest dosyć trudna, ponieważ pracujemy w bardzo okrojonym składzie. 11 pracowników jest na kwarantannie, część osób na zwolnieniach lekarskich. Oczywiście zapewniamy dzieciom opiekę, placówka nadal jest czynna - mówiła nam w środę osoba zastępująca nieobecną dyrektor przedszkola.

Ostatecznie dwa oddziały przedszkolne mają zajęcia zdalne do 17 października i jeden oddział do 16 października.

Przypadek koronawirusa odnotowano także w Szkole Podstawowej nr 11. Chodzi o ucznia jednej z klas nauczania początkowego. Jak poinformował nas dyrektor Andrzej Kosiniec, w związku z tą sytuacją, zarówno klasa, do której uczęszczało chore dziecko, jak i kilku nauczycieli, jest na kwarantannie. Nauka w tym oddziale odbywa się zdalnie. Mówi o tym zarządzenie dyrektora z dnia 8 października. Zajęcia stacjonarne w klasie II zawieszone zostały do 12 października. - Myślę, że sytuacja jest opanowana - podsumowuje dyrektor Kosiniec.

W pozostałych szkołach podstawowych sytuacja jest stabilna. Jak tłumaczą dyrektorzy placówek, mają na kwarantannie uczniów i nauczycieli, ale wynikają one raczej z relacji rodzinnych, nie z kontaktu z przypadkiem potwierdzonym. 

Dwa przypadki zachorowań odnotowano w miejskim żłobku Chełmskie Niedźwiadki. Chodzi o jednego pracownika i jedno dziecko. Z tego powodu dwie grupy zostały skierowane na kwarantannę. Zajęcia zawieszono do 11 października. Zarządzenie wydano 8 października.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
medyk
medyk 14.10.2020, 16:03
Może napiszecie jaki jest wynik test na covid – 19 Jakuba Banaszka. W czwartek lub piątek robił test. Oczywiście bez kolejki jak zwykły szary człowiek. Mieszkańcy się martwią.

Pozostałe