Będą kwestować również w sieci

  • 10.10.2020, 16:16
  • TS
Będą kwestować również w sieci
W związku z sytuacją epidemiologiczną wolontariusze z Wereszczyńskiego Gościńca zastanawiają się, w jaki sposób przeprowadzić w tym roku kwestę na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków cmentarza w Wereszczynie. Czy uda im się powtórzyć wyniki zbiórki sprzed roku i dwóch lat, kiedy to zebrali ponad 8 tys. zł?

Wszystko wskazuje na to, że z powodu pandemii w tym roku cmentarze w listopadzie odwiedzi zdecydowanie mniej  osób niż w latach poprzednich. A to z kolei może spowodować, że i pieniędzy zebranych w kwestach będzie mniej niż zwykle. Przed dylematem stanęli m.in. wolontariusze z Wereszczyńskiego Gościńca, którzy swoją zbiórkę planują w dniach 31 października - 2 listopada.

- Żeby osiągnąć zeszłoroczny wynik, postanowiliśmy, że uruchomimy jednocześnie zbiórkę internetową. Już podczas poprzedniej kwesty dochodziły do nas sygnały, że są chętni, którzy chcieliby dokonać wpłaty na konto, ale wówczas nie byliśmy przygotowani na takie rozwiązanie. W tym roku ze zbiórką przez internet ruszymy 27 września. Potrwa ona do 6 listopada. Przeprowadzimy ją na portalu zrzutka.pl pod nazwą „Renowacja nagrobków zabytkowego cmentarza w Wereszczynie” – informuje Adam Panasiuk, koordynator projektów konserwatorskich.

- Bardzo liczymy na datki, bo w tym roku stanęliśmy przed trudną decyzją. Zdecydowaliśmy się na odrestaurowanie grobowca rodziny Czarnieckich, którego wartość kosztorysowa prac wyniosła blisko 40 tys. zł. Staraliśmy się sfinansować je z pieniędzy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ale tym razem nie otrzymaliśmy wsparcia. Posiłkujemy się jedynie dotacją powiatu włodawskiego w wysokości 5 tys. zł. Pozostałą kwotę dołożymy z kwest z poprzednich lat oraz tegorocznej zbiórki – tłumaczy Panasiuk.

Stowarzyszenie „Wereszczyński Gościniec” dysponuje jeszcze funduszami z poprzednich lat, kiedy otrzymało dofinansowanie unijne oraz wsparcie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także dotację z powiatu.

- Przez kilka lat zbieraliśmy w kwestach więcej, niż wynosił wkład do projektów, stąd te oszczędności. Oprócz rozliczenia się za grobowiec Czarnieckich chcieliśmy zaplanować kolejne prace, może już przy mniejszych nagrobkach. Ale do tego potrzebne są oczywiście pieniądze – dodaje Panasiuk.

Wereszczyński Gościniec kwestuje od  2012 r. Od tego czasu udało się odrestaurować trzy grobowce, cztery nagrobki, jedną figurkę, pięć płyt nagrobnych oraz mogiłę żołnierską. Łączna wartość wykonanych prac to 177 tys. 37 zł, z czego 122 tys. 720 zł to kwota dotacji, zaś 54 tys. 317 zł to pieniądze pochodzące z kwest.

TS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe