Jubileusz chełmskiego liceum

  • 10.10.2020, 08:15 (aktualizacja 10.10.2020, 13:40)
  • AN
Jubileusz chełmskiego liceum
70 lat temu na mapie chełmskiej oświaty pojawiło się II Liceum Ogólnokształcące. Społeczność szkoły świętowała ten piękny jubileusz w ubiegły piątek. W związku z sytuacją epidemiologiczną i zasadami reżimu sanitarnego wszyscy, którzy nie mogli uczestniczyć w uroczystości, mogli śledzić jej przebieg w internecie.

Po raz pierwszy dzwonek szkolny w II Liceum Ogólnokształcącym w Chełmie zabrzmiał 1 września 1950 r. Wówczas szkoła mieściła się w budynku przy ulicy Obłońskiej. W obecnej lokalizacji liceum funkcjonuje od roku 1954. W roku szkolnym 1973/1974 liceum nadano imię Manifestu Lipcowego i wręczono sztandar. W lutym 1990 r. uchwałą Rady Pedagogicznej zrezygnowano z tego imienia, a w 1996 r. po przeprowadzeniu wśród uczniów, nauczycieli i rodziców demokratycznych wyborów, szkole nadano imię gen. Gustawa Orlicz-Dreszera, wręczono sztandar, a 2 października - dzień urodzin generała - ogłoszono Dniem Patrona.

- Gen. Gustaw Orlicz-Dreszer był wielkim patriotą, osobą wszechstronnie wykształconą, człowiekiem o wielu pasjach, jednym z najbarwniejszych oficerów II Rzeczypospolitej. Chcemy, aby właśnie takimi cechami charakteryzowali się nasi uczniowie - zapewnił w swoim wystąpieniu Zbigniew Niderla, dyrektor szkoły. - Pragniemy wprowadzić naszych uczniów w świat wartości, wyposażyć w wiedzę, ale także umożliwić im realizację swoich pasji. Chcemy, aby nasi uczniowie byli barwni. To oni tworzą koloryt szkoły, wprowadzają energię do szkoły, to oni tę młodzieńczą energię przekazują nam nauczycielom. Przy nich młodniejemy. Młodzi ludzie nie mają wystarczającej rozwagi i często stawiają sobie nieosiągalne cele, a potem je … osiągają. Wierzę, że tak będą czynić nasi uczniowie.

Podczas piątkowych uroczystości odbyły się premiera filmu „Chełm Dreszera” oraz finał konkursu o patronie. Po ślubowaniu pierwszoklasistów zebrani obejrzeli część artystyczną zatytułowaną „Ja się Tej Polski co dzień uczyć muszę…”.

AN

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe