Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Zróbcie nam lepszą drogę!

Osoby mieszkające przy jednej z dróg w Łopienniku Dolnym Kolonii mają już dość wyboistej drogi. Naprawa nawierzchni równiarką i grubym kamieniem nie spełnia ich oczekiwań. - Ciężko jest chodzić lub jechać rowerem, a bez oświetlenia w nocy można tutaj połamać nogi - zżymają się mieszkańcy.
Zróbcie nam lepszą drogę!

W ubiegły wtorek zaprosili nas na spotkanie z wójtem w sprawie możliwości i perspektywy przebudowy drogi łączącej Łopiennik Nadrzeczny i Łopiennik Podleśny. Chodzi o odcinek 2,5 km o nawierzchni tłuczniowo-kamiennej. Mieszka przy nim około 30 rodzin. Choć miejscami jest ciasno i wąsko, jeździ tamtędy również autobus szkolny.

- Poruszanie się tą drogą sprawia nam wiele trudności. Gdy jest sucho, wzbijają się tumany kurzu, które wiatr niesie aż do oddalonego o 300 metrów lasu. Z kolei po deszczach tworzy się gliniaste błoto i szybko wybijają się nowe doły. Czasami koła roweru są tak oblepione, że nie można jechać - skarżyli się mieszkańcy.

Dziwili się, dlaczego wykonywane są drogi w pola, przy których nikt nie mieszka. Uważają, że inwestycje należy realizować tam, gdzie żyją ludzie, aby ułatwić im codzienne funkcjonowanie. Mieli również uwagi do dotychczasowych remontów. Ich zdaniem powinny być wykonywane tak, aby woda odpływała na pobocza, a z tym w wielu miejscach jest problem. Nie chcą, aby dziury były łatane grubymi kamieniami, bo szybko wybijają się spod kół i ląduje na przydrożnych polach.

Wójt Artur Sawa odpowiadał, że jego poprzednik starał się o dofinansowanie na przebudowę tej drogi. Składany był nawet wniosek do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, ale do otrzymania wsparcia zabrakło dosłownie jednego punktu podczas oceny.

- Mamy na tę drogę plan funkcjonalno-użytkowy. Na bazie tego dokumentu zamierzamy w przyszłym roku zlecić opracowanie dokumentacji technicznej, aby później starać się o środki z zewnętrznych źródeł, np. z Funduszu Dróg Samorządowych. Nie stać nas na przebudowę tak dużego odcinka we własnym zakresie. Zresztą wszystkie inwestycje staramy się realizować z udziałem dotacji - mówił wójt Łopiennika.

Dodał, że problemem dotyczącym drogi przebiegającej przez Łopiennik Dolny Kolonię jest szerokość pasa drogowego. Poza tym trasa nie wszędzie przebiega w granicach, które są na mapach geodezyjnych. Trzeba liczyć się z podziałem i wykupem działek, co może wydłużyć całą procedurę i wpłynąć na wzrost kosztów inwestycji. Taniej będzie, jeśli zadanie uda się w większości zaplanować po tzw. obecnym śladzie.

Mieszkańcy usłyszeli, że - przy sprzyjających warunkach - przebudowa ich drogi może nastąpić w ciągu trzech najbliższych lat. Z kolei priorytetowymi zadaniami na przyszły rok są odcinki w Krzywem i Olszance (Nowa Wieś).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec Dyrekcji DolnejTreść komentarza: Przecież Ceramiczna i Szpitalna były nie tak dawno robione!!!W Chełmie są też inne ulice ,na których czas się zatrzymał w latach 70 czy 80 XX wieku(np.Wołyńska ,Chomentowskiego ,Kilińskiego i wiele innych)Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:20Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: W końcu to ruszyłoData dodania komentarza: 25.04.2024, 13:41Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobków
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama