Czech obiecał chodnik i obwodnicę

  • 09.10.2020, 09:45 (aktualizacja 09.10.2020, 17:06)
  • DBEZ
Czech obiecał chodnik i obwodnicę Fot. UG Chełm Mirosław Czech (pierwszy od prawej) opowiada o planach budowy obwodnicy Chełma
Mirosław Czech, dyrektor lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad był gościem na sesji w gminie Chełm. Odłożył na bok historię, niesnaski i wykluczenie z koalicji w powiecie chełmskim partii PiS za czasów byłego starosty Pawła Ciechana, obecnego sekretarza gminy Chełm. Czech na forum rady gminy mówił o współpracy, a nawet został nazwany "przyjacielem".

Tego wystąpienia w Urzędzie Gminy Chełm mało kto się spodziewał. Z drugiej jednak strony zbliża się realizacja potężnej inwestycji - obwodnicy Chełma - która będzie przebiegała w dużej części przez tereny gminy Chełm. Nikt nie jest bardziej tym zainteresowany, niż właściciele gruntów, które zajmie lub przetnie obwodnica. Planowane zmiany dotyczą zwłaszcza mieszkańców Nowosiółek i Stołpia, gdzie nareszcie ma powstać chodnik.

- Jak przyszedłem do pracy, rozpoczęliśmy rozmowy z panem wójtem Piotrowskim. Ze zdziwieniem stwierdziłem, że ten chodnik był od lat monitowany i za każdym razem był najważniejszy, żeby się znaleźć na liście rezerwowej. Nigdy do realizacji. To nie jest wielkie zadanie - zauważył dyrektor Czech. Zapowiedział, że jest światełko w tunelu. Wójt gminy zadeklarował, że wyłoży pieniądze. Zawarto porozumienie o współpracy.

- Starania samorządu gminy Chełm doprowadziły do tego, że chodnik zostanie zrealizowany.  Jest część zadań leżących po stronie samorządu, część po stronie agendy rządowej, jaką jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Inwestycja wstępnie oszacowana jest na milion złotych - mówił na sesji Czech. Zapowiedział, że będzie się starał, by w tym roku wyłonić wykonawcę chodnika. Rozpoczęcie i zakończenie wszystkich robót odbędzie się w 2021 roku. Wraz z chodnikiem powstanie oświetlenie. W 2022 inwestycja ma być rozliczona.

- Współpraca, współdziałanie, chęć doprowadza do sukcesu, jak się ludzie lubią - zapewniał Czech.

Dyrektor Czech przedstawił prezentację dotyczącą budowy obwodnicy Chełma. Zadeklarował, że już w tym roku zostanie wyłoniony wykonawca tej ogromnej inwestycji. Sesja została nagrana, więc każdy zainteresowany może zobaczyć załączone do prezentacji plany na kanale YouTube. Plany te były w trakcie przygotowywania dokumentacji uzgadniane z mieszkańcami podczas spotkań w szkołach Stołpiu i w Okszowie.

- Wiadomo już jak droga przebiega, gdzie będą węzły, jakiej szerokości pasy, pobocza - mówił Czech.

Obwodnica jest elementem budowy drogi S12 od Piask do Dorohuska. Będzie budowana w pierwszej kolejności. Na jej trasie projektanci przewidzieli cztery węzły komunikacyjne. W dwóch miejscach - przy węzłach Chełm - Zachód i Chełm - Północ droga ekspresowa będzie przebiegała górą. Przy węzłach Chełm-Okszów i Chełm - Wschód droga ekspresowa będzie biegła po gruncie, a drogi, z którymi się krzyżuje, górą. Zgonie z planami, w Stołpiu mają powstać dwa miejsca obsługi podróżnych z możliwością budowy stacji paliw i motelu lub hotelu. Przy węźle Chełm - Północ jest planowany obwód utrzymania drogi ekspresowej, gdzie będą magazyny i budynki administracyjne.

W trakcie konsultacji zebrano wnioski mieszkańców i poddano je analizie. Niektóre kwestie zostały uwzględnione.  W Horodyszczu mieszkańcy wymogli budowę kładki pieszo-rowerowej. W pobliżu Okszowa zaprojektowano też chodnik pod mostem wzdłuż Uherki. Wykonano też połączenie dróg gminnych w Okszowie-Kolonii. Doprojektowano wiadukt nad linią kolejową.

- Nie na wszystkie były środki finansowe i nie wszystkie postulaty były realne do wykonania  - wyjaśniał Czech. - To obwodnica będzie kosztowała 900 mln zł - podkreślił.

W ramach tej inwestycji będą przejmowane nieruchomości, a nawet niektóre budynki burzone. Właściciele dostaną odszkodowania.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe