Zobacz cykl Lachury

  • 07.10.2020, 09:45
  • AN
Zobacz cykl Lachury Fot. Muzeum Włodawa
W muzeum włodawskim gości wystawa dzieł wybitnego i oryginalnego twórcy Zdzisława Lachura. Na ekspozycję składają się obiekty powstałe w ramach czterech cykli tematycznych. 

Pierwszy z cykli stanowią prace wykonane w zaplanowanej przez artystę serii „Tysiąca twarzy”. Drugi obejmuje dzieła poświęcone tematyce religijnej – chrześcijaństwu i jego łączności z wiarą starotestamentową. Na trzeci składają się symboliczne wyobrażenia koni. Ostatni cykl pokazuje obraz żydowskiej społeczności w przedwojennej Polsce i późniejszą zagładę tej wspólnoty.

W 1955 roku Zdzisław Lachur wziął udział w Wystawie Młodej Plastyki w warszawskim Arsenale, prezentując na niej obraz i rysunki o tematyce żydowskiej i okupacyjnej. Ta tematyka dominuje odtąd w jego twórczości. W kręgu zainteresowań artysty znalazły się także motywy biblijne, a od lat 80. również wątki z życia Chrystusa, Marii i apostołów. Równolegle podejmował tematy takie jak dynamiczne wizerunki koni oraz problemy społeczne, jak alkoholizm i prostytucja.

Artysta wiele wystawiał, jego twórczość jest prezentowana w licznych muzeach, zwłaszcza związanych z pamięcią o wojnie i zagładzie, jak Żydowski Instytut Historyczny i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Instytut Yad Vashem w Jerozolimie czy Muzeum Holocaustu w Paryżu. W 1979 został odznaczony medalem Instytutu Yad Vashem „w uznaniu jego twórczości malarskiej poświęconej narodowi żydowskiemu”.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe