Nasz rolnik wśród wyróżnionych

  • 06.10.2020, 12:15
  • GD
Nasz rolnik wśród wyróżnionych Fot. PZDR Krasnystaw
Krasnostawianin Jacek Kukulski, który prowadzi gospodarstwo rolne na terenie gminy Siennica Różana, został laureatem konkursu „Rolnik z Lubelskiego 2020”.

Laureaci zostali wyłonieni spośród 53 rolników zajmujących się produkcją roślinną, produkcją zwierzęcą, sadownictwem i ogrodnictwem. Pan Jacek otrzymał wyróżnienie w pierwszej z tych kategorii.

- Do konkursu zgłosili mnie przedstawiciele Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Krasnymstawie, którzy kilka tygodni temu wizytowali moje gospodarstwo. W 2001 roku zaczynałem od sześciu hektarów. Łącznie z dzierżawami liczy teraz 130 ha. Produkcja roślinna skupia się na pszenicy, rzepaku i ziemniakach - mówi Jacek Kukulski.

Większość jego pól zlokalizowana jest w Siennicy Królewskiej Dużej. Prawie jedną czwartą całego gospodarstwa zajmują uprawy ziemniaków. Zdecydowana większość z nich to specjalne odmiany tej rośliny o wysokiej zawartości skrobi. Współpracuje w tym zakresie z zakładem w Łomży, który odbiera i przetwarza jego plony.

Mimo bardzo dużego gospodarstwa, pan Jacek zatrudnia do jego obsługi jedynie dwie osoby. Wynika to z faktu, że wszystko jest zmechanizowane. Poza tym prowadzi jeszcze firmę transportową. Warto dodać, że dwa lata temu został doceniony przez władze gminne i powiatowe, które powierzyły mu funkcję starosty dożynek powiatowych w Siennicy Różanej.

Organizatorem konkursu był Urząd Marszałkowski w Lublinie. Wśród kryteriów oceny było m.in. przestrzeganie zasad integrowanej ochrony roślin, stosowanie technologii uprawy zgodnych z zasadami dobrej praktyki rolniczej oraz wielkość osiąganych plonów.

- Tegoroczne plony były na przeciętnym poziomie. W miarę zadowolony jestem z pszenicy, ale z rzepaku już mniej. O ziemniakach na razie trudno coś więcej powiedzieć, bo została jeszcze połowa plantacji do wykopania - podkreśla Jacek Kukulski.

GD

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe