Strefa dla chełmskich przedsiębiorców

  • 02.10.2020, 11:22 (aktualizacja 02.10.2020, 11:23)
  • ---
Strefa dla chełmskich przedsiębiorców
Rozmowa z Tomaszem Miśko, dyrektorem Tarnobrzeskiego Oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Dlaczego akurat Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK WISŁOSAN na terenie województwa lubelskiego?

- Zgodnie z projektem, cała Polska jest strefą ekonomiczną tzn. firmy będąc w strefie, działają nie tylko na wyznaczonym do tego obszarze, ale w każdym miejscu mogą działać, rozwijać swój biznes i korzystać ze zwolnień podatkowych.

Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK WISŁOSAN na podstawie Rozporządzeniem Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie ustalenia obszarów i przypisania ich zarządzającym obejmuje „swoim zarządzaniem” znaczną część województwa lubelskiego – czyli powiaty: bialski, biłgorajski, chełmski, hrubieszowski, janowski, krasnostawski, łęczyński, łukowski, opolski, kraśnicki, parczewski, radzyński, rycki, tomaszowski, włodawski, zamojski oraz miasta Biała Podlaska, Chełm i Zamość

Rzeczywiście znaczna część województwa lubelskiego to obszar Tarnobrzeskiej Strefy, a co to oznacza dla przedsiębiorców z tych terenów?

- Przedsiębiorcy z wymienionych przeze mnie powiatów i miast, starając się o uzyskanie zwolnienia podatkowego powinni po wszelkie informacje i pomoc w tym temacie zwrócić się właśnie do nas.

Zwolnienia podatkowe dla przedsiębiorców… kto może je uzyskać?

- Każdy przedsiębiorca - (mikro, mały, średni i duży), który planuje nową inwestycję (dotyczy to utworzenia nowej firmy, zwiększenia produkcji w już istniejącej firmie, czy też wprowadzenia istotnych zmian w dotychczasowej produkcji) może ubiegać się o decyzję uprawniającą do zwolnień podatkowych.

Czy są jakieś szczególne wymagania do spełnienia dla firm, które warunkują otrzymanie takie zwolnienia podatkowego?

- Należy spełnić w zasadzie tylko podstawowe warunki czyli: być firmą produkcyjną lub przetwórczą, bardzo ważne – starać się o uzyskanie zwolnienia podatkowego jeszcze przed rozpoczęciem realizacji swojej inwestycji i spełni

kryterium wielkości zainwestowanych środków.

Czyli..?

- Czyli zainwestować określoną sumę w zależności od wielkości firmy i miejsca gdzie inwestycja ma się odbyć. Np. w mieście Chełm Mikro przedsiębiorca musi zainwestować minimum 200 tys. zł, mały przedsiębiorca – 500 tys. zł, średni przedsiębiorca – 2 mln a duży 10 mln zł. To najniższa kwota inwestycji w całym kraju. Jednocześnie firmy w Chełmie otrzymują najwyższe wartości zwolnień w podatku dochodowym. Odpowiednio od przedsiębiorcy mikro do dużej firmy: od 70 % do 50 % wielkości zainwestowanych środków. To znacząca pomoc publiczna.

Faktycznie to bardzo atrakcyjne warunki dla przedsiębiorców, którzy planują zakupy maszyn czy urządzeń lub rozwój swoich firm. Czy duże jest zainteresowanie z ich strony współpracą z zarządzającym strefą w naszym regionie ?

- Na terenie województwa lubelskiego wydaliśmy od początku obowiązywania nowej ustawy 14 decyzji o wsparciu dla przedsiębiorców działających w różnych branżach: produkcji drzwi, naczep, kotłów, lawet, konstrukcji stalowych, maszyn rolniczych czy pasz. To bardzo dobry prognostyk, gdyż odczuwalny jest wzrost aktywności przedsiębiorców.

Bardzo istotne jest to, że w Chełmie bardzo aktywnie działa samorząd, jesteśmy w stałym kontakcie z Panem Prezydentem Jakubem Banaszkiem. Urząd Miasta bardzo zaktywizował działania związane ze wzrostem atrakcyjności gospodarczej Chełma, wspólnie przygotowujemy program zagospodarowania terenów inwestycyjnych, które Agencja Rozwoju Przemysłu kupiła od miasta, a jak sami Państwo obserwujecie - w Chełmie realizowany jest teraz bardzo duży program poprawy systemu komunikacji, co pozwoli w przyszłości otworzyć Chełm dla nowych inwestorów.

Korzystając z okazji, zwracam się do wszystkich przedsiębiorców prowadzących działalność produkcyjną, przetwórczą, również w zakresie wysoko wyspecjalizowanych usług oraz badań B+R: jeśli macie Państwo pomysł na nowy biznes, zamierzacie kupić nieruchomości (grunty, budynki), maszyny lub urządzenia (nowe lub używane) – warto skorzystać z ulgi podatkowej. Przez 15 lat nie będziecie Państwo płacić podatku dochodowego CIT lub PIT – zapraszam do kontaktu z nami.

Zapraszam również przedsiębiorców z Chełma i okolic na spotkanie z przedstawicielami naszego oddziału 6 października do Chełmskiej Biblioteki Publicznej od godz. 10 do 12.

Będziecie Państwo mieli możliwość zapoznania się z naszą ofertą w zakresie możliwości uzyskania przez Państwa firmy zwolnień podatkowych, jak również przekażemy Państwu informacje o innych formach wsparcia finansowego– pożyczek dla firm z sektora MŚP oraz leasingu i factoringu. Będą nie tylko prezentacje, ale również można będzie skorzystać z okazji do bezpośrednich rozmów z naszymi ekspertami.

Zapraszam serdecznie – 6 października, godz. 10.00 Chełmska Biblioteka Publiczna.

W jaki sposób przedsiębiorcy mogą skontaktować się z Państwa Oddziałem w przypadku pytań?

- Podaję nr tel. 15 822 99 99; / mail: [email protected] / adres: Agencja Rozwoju Przemysłu Oddział w Tarnobrzegu, ul. Zakładowa 30, 39-400 Tarnobrzeg.

---

Podziel się:Pozostałe