Parafia w Hannie wyróżniona laurem

  • 01.10.2020, 09:37
  • TS
Parafia w Hannie wyróżniona laurem
Cztery obiekty sakralne z naszego regionu zostały nagrodzone „Laurem konserwatorskim 2020”. Odznaczenie, które przyznawane jest najlepiej odrestaurowanym zabytkom, otrzymała parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Hannie oraz gmina Hanna.

Wojewódzki konkurs „Laur konserwatorski” organizowany jest co roku przez Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jego celem jest wyłonienie wyróżniających się realizacji konserwatorskich, cechujących się wysoką jakością, prawidłowością działań przy zabytkach, szczególną dbałością o kompleksowe przywrócenie im świetności i utrwalenie wartości oraz znaczenia. Organizatorzy wyróżniają wzorowych inwestorów – gospodarzy zabytków, a także wykonawców prac. Nagrody w tegorocznej edycji konkursu miały zostać wręczone w kwietniu, ale przez pandemię koronawirusa uroczystość została przełożona na środę (22 września). Wszystkie „Laury konserwatorskie 2020” trafiły do gospodarzy obiektów sakralnych. Kapituła wyróżniła m.in. parafię pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Hannie oraz gminę Hanna.

- Kto ciężko pracuje, ten zbiera laury. Udowodniliśmy, że przy dobrej współpracy można zrobić wiele dobrego dla lokalnego społeczeństwa. Cieszymy się z nagrody za kompleksową renowację naszego kościoła, a dawnej cerkwi unickiej, która powstała w 1739 r. To prestiżowe wyróżnienie dedykujemy mieszkańcom naszej gminy, a w szczególności parafianom świątyni w Hannie – podkreśla Grażyna Kowalik, wójt gminy Hanna.

Kościół jest konstrukcji drewnianej. Wymagał kapitalnego remontu. Był w tak złym stanie, że przechylił się już w stronę parku. Najpierw został podniesiony i wypoziomowany. Następnie podbudowano i wzmocniono fundamenty, aby ponownie osadzić na nich drewnianą konstrukcję. Wymieniono dach, strop oraz instalację elektryczną. Zamontowano ogrzewanie. Pracom konserwatorskim poddano też ołtarz, obrazy i tzw. polichromie na płótnie. Ale to nie wszystko. Zagospodarowano również teren wokół kościoła i opracowano ekspozycję zatytułowaną „Kościół parafialny w Hannie w kontekście wielu religii i kultur historycznie współistniejących na przykładzie pięciu różnych obiektów sakralnych z pobliskiego terenu” (wystawy przedstawiają sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej w Kodniu, cerkiew unicką pw. św. Nikity w Kostomłotach, monaster św. Onufrego w Jabłecznej, Wielką Synagogę we Włodawie oraz meczet w Kruszynianach). Oprócz kościoła odremontowano też zabytkową dzwonnicę i przeprowadzono rekonstrukcję jej historycznego zwieńczenia.

- Remont kościoła był chyba najdroższym zadaniem w historii naszej gminy. Kosztował ok. 10 mln zł. Zdecydowanie taniej byłoby wyburzyć świątynię i wybudować nową, ale wówczas straciłaby ona status zabytku, do którego zagląda coraz więcej turystów – mówi wójt Kowalik.

Podczas uroczystości wręczenia „Laurów konserwatorskich 2020”, która w środę odbyła się w sali kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie Katarzyna Pałubska, zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Zabytków w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorowała również osoby zasłużone w społecznej opiece nad dobrami kultury oraz w działalności konserwatorskiej. Złote odznaki „Za opiekę nad zabytkami” otrzymali ks. Marek Uzdowski, proboszcz parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Hannie oraz wójt Kowalik.

TS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe