Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Chodzą po domach i zaglądają do śmieci

W ciągu ośmiu miesięcy tego roku mieszkańcy gminy wyprodukowali 408 ton śmieci, w tym ponad 135 ton zmieszanych. To ponad 90 procent wszystkich odpadów, zaplanowanych do odbioru w tym roku.
Chodzą po domach i zaglądają do śmieci

- Podpisaliśmy umowę na odbiór 450 ton śmieci. Wartość usługi wyceniona została na 301 320 zł – mówi Zdzisław Krupa, wójt gminy Rejowiec Fabryczny. - Tymczasem za ich wywóz już zapłaciliśmy 273 tysiące 545 złotych. Z tego, co wiem, z takim problemem boryka się większość samorządów w naszym powiecie.

Choć gmina będzie musiała dopłacić do odbioru śmieci, w tym roku – jak deklaruje wójt – podwyżek nie będzie. Jakie ceny obowiązywać będą w przyszłym roku?

- W listopadzie ogłosimy przetarg na wykonawcę usługi na rok 2021. Zobaczymy, jakie oferty wpłyną - dodaje Krupa.

Gmina nie może jednak ciągle dopłacać do wywozu śmieci. System gospodarowania odpadami musi się bowiem tak bilansować, by był w pełni samofinansujący się.

Dlatego samorząd apeluje do mieszkańców o ograniczenie ilości wytwarzania odpadów komunalnych, a przede wszystkim do prawidłowej ich segregacji. Wójt wysyła też swoich pracowników w teren, by sprawdzali, czy mieszkańcy przestrzegają zasad segregacji.

- Nie chodzi o to, by karać, ale edukować – mówi wójt Krupa. – I to odnosi efekty. Po dwóch, trzech kontrolach widać, że mieszkańcy biorą sobie do serca nasze apele.

Przy okazji kontroli urzędnicy weryfikują zgodność deklaracji pod względem liczby osób faktycznie zamieszkujących daną nieruchomość. W razie wykrycia nieprawidłowości proszą o uzupełnienie danych lub złożenie nowej deklaracji.

Kontroli podlegają również te gospodarstwa, których właściciele zadeklarowali kompostowanie bioodpadów. Dzięki temu uzyskali 1 złotówkę zniżki od osoby.

- Takie wyrywkowe, niezapowiedziane kontrole będziemy prowadzić przez cały czas – dodaje wójt. – Jeżeli stwierdzimy, że nagminnie łamane są zasady segregacji, będziemy zmuszeni naliczać stawki opłaty podwyższonej w wysokości 24 zł miesięcznie od jednego mieszkańca.

Wójt informuje równocześnie, że odpady wielkogabarytowe, na które limity na ten rok już się skończyły, będą nadal odbierane.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec Dyrekcji DolnejTreść komentarza: Przecież Ceramiczna i Szpitalna były nie tak dawno robione!!!W Chełmie są też inne ulice ,na których czas się zatrzymał w latach 70 czy 80 XX wieku(np.Wołyńska ,Chomentowskiego ,Kilińskiego i wiele innych)Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:20Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: W końcu to ruszyłoData dodania komentarza: 25.04.2024, 13:41Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobków
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama