Chodzą po domach i zaglądają do śmieci

  • 01.10.2020, 08:47
  • szer
Chodzą po domach i zaglądają do śmieci
W ciągu ośmiu miesięcy tego roku mieszkańcy gminy wyprodukowali 408 ton śmieci, w tym ponad 135 ton zmieszanych. To ponad 90 procent wszystkich odpadów, zaplanowanych do odbioru w tym roku.

- Podpisaliśmy umowę na odbiór 450 ton śmieci. Wartość usługi wyceniona została na 301 320 zł – mówi Zdzisław Krupa, wójt gminy Rejowiec Fabryczny. - Tymczasem za ich wywóz już zapłaciliśmy 273 tysiące 545 złotych. Z tego, co wiem, z takim problemem boryka się większość samorządów w naszym powiecie.

Choć gmina będzie musiała dopłacić do odbioru śmieci, w tym roku – jak deklaruje wójt – podwyżek nie będzie. Jakie ceny obowiązywać będą w przyszłym roku?

- W listopadzie ogłosimy przetarg na wykonawcę usługi na rok 2021. Zobaczymy, jakie oferty wpłyną - dodaje Krupa.

Gmina nie może jednak ciągle dopłacać do wywozu śmieci. System gospodarowania odpadami musi się bowiem tak bilansować, by był w pełni samofinansujący się.

Dlatego samorząd apeluje do mieszkańców o ograniczenie ilości wytwarzania odpadów komunalnych, a przede wszystkim do prawidłowej ich segregacji. Wójt wysyła też swoich pracowników w teren, by sprawdzali, czy mieszkańcy przestrzegają zasad segregacji.

- Nie chodzi o to, by karać, ale edukować – mówi wójt Krupa. – I to odnosi efekty. Po dwóch, trzech kontrolach widać, że mieszkańcy biorą sobie do serca nasze apele.

Przy okazji kontroli urzędnicy weryfikują zgodność deklaracji pod względem liczby osób faktycznie zamieszkujących daną nieruchomość. W razie wykrycia nieprawidłowości proszą o uzupełnienie danych lub złożenie nowej deklaracji.

Kontroli podlegają również te gospodarstwa, których właściciele zadeklarowali kompostowanie bioodpadów. Dzięki temu uzyskali 1 złotówkę zniżki od osoby.

- Takie wyrywkowe, niezapowiedziane kontrole będziemy prowadzić przez cały czas – dodaje wójt. – Jeżeli stwierdzimy, że nagminnie łamane są zasady segregacji, będziemy zmuszeni naliczać stawki opłaty podwyższonej w wysokości 24 zł miesięcznie od jednego mieszkańca.

Wójt informuje równocześnie, że odpady wielkogabarytowe, na które limity na ten rok już się skończyły, będą nadal odbierane.

szer

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe