Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Baner reklamowy - firmy Północ Nieruchomości
Reklama Stachniuk Optyk

Problemy z leczeniem na odległość

Mieszkańcy powiatu coraz częściej narzekają na dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej w czasie pandemii. Dlatego starosta zorganizował spotkanie z przedstawicielami niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej z terenu miasta na temat możliwości poprawy funkcjonowania poradni POZ.
Problemy z leczeniem na odległość

Starosta Andrzej Leńczuk podkreśla, iż jednym z zadań realizowanych przez powiat są obowiązki z zakresu ochrony zdrowia. Dlatego podjęta została próba opracowania wspólnych działań w celu sprawnego i profesjonalnego zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu.

- Na spotkaniu cytowałem i przekazałem pismo od wojewody lubelskiego dotyczące funkcjonowania NZOZ-ów posiadających kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jeśli umowa nie jest realizowana, o każdym takim przypadku należy informować Lubelski Urząd Wojewódzki i NFZ - relacjonuje Leńczuk.

Kierownicy poradni POZ funkcjonujących w krasnostawskim szpitalu jako niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej informowali na spotkaniu, w jaki sposób przyjmują pacjentów i jak przestrzegają wytycznych resortu. Stwierdzili, że teleporad wcale nie jest mało. Rozmowy z pacjentami też nie są krótkie. Z tego powodu mogą występować problemy z dodzwonieniem się do lekarzy POZ. Ponadto podstawowa opieka zdrowotna realizowana jest również poprzez wizyty osobiste, szczepienia oraz skierowania na badania i wystawianie recept pacjentom.

W spotkaniu uczestniczyli też: dyrektor SPZOZ Krasnystaw Andrzej Jarzębowski i zastępca ds. opieki zdrowotnej Paweł Kalinowski. Podkreślali, że głosy mieszkańców dotyczą funkcjonowania niektórych przychodni i poradni, które działają jako niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Innymi słowy, mają one podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizowanie świadczeń medycznych, ale w przeciwieństwie do SPZOZ nie podlegają nadzorowi władz powiatowych.

Jarzębowski omówił działania, jakie zostały podjęte w celu zapewnienia prawidłowej diagnostyki koronawirusa. Wynikają one z procedur wprowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia. Przypomniał, że 15 września został uruchomiony punkt wymazów do badań laboratoryjnych w trybie stacjonarnym i mobilnym w kierunku zakażenia SARS-CoV-2. Realizowane są tam zlecenia wymazów od lekarzy POZ. Zgodnie z nowo wprowadzoną przez ministra zdrowia strategią walki z pandemią, poradnie podstawowej opieki zdrowotnej są pierwszym szczeblem diagnostyki tego wirusa.

Punkt będzie czynny przez 7 dni w tygodniu w godzinach od 10 do 14.15. Ponadto w szpitalu zapewnione zostały 3 łóżka dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia. W razie konieczności liczba ta może zostać zwiększona o kolejnych 7.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamasłowianka baner
Reklama
Reklama
Reklama