W spółkach coraz lepiej

  • 25.09.2020, 07:25
  • AN
W spółkach coraz lepiej
Sytuacja spółek miejskich po sześciu miesiącach tego roku uległa znacznej poprawie w stosunku do analogicznego okresu w 2019 r. Na minusie są jedynie Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych oraz Targowiska Miejskie i Chełmski Park Wodny.

Pięć spółek wygenerowało zysk, natomiast dwie odnotowały stratę.

Na plusie

W ostatnim czasie zdecydowanie sytuacja poprawiła się w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej. Przeprowadzone na początku bieżącego roku połączenie z Przedsiębiorstwem Gospodarki Odpadami przyniosło wymierne korzyści, co przełożyło się na znaczną poprawę kondycji finansowej. Od stycznia do czerwca tylko na działalności operacyjnej spółka osiągnęła zysk w wysokości 1 mln 250 tys. zł. la porównania ten sam okres 2019 r. zakończył się stratą.

- W sferze ekonomicznej podstawowym miernikiem oceny przedsiębiorstw komunalnych jest zysk, który w przypadku przedsiębiorstw działających na zasadach ogólnych jest przyjmowany jako najbardziej syntetyczny miernik oceny działalności. Na przykładzie połączonych dwóch silnych podmiotów działających w branży komunalnej doskonale widać efekty ekonomii skali poprzez wyeliminowanie podwójnego działania oraz redukcję zdublowanych komórek organizacyjnych. Efektem skali są także znaczne obniżki kosztów przy praktycznie niezmiennym poziomie przychodów, co doprowadziło do zwiększenia zysku - podsumowuje prezes MPGK Marcin Czarnecki.

Jak przekonuje szef spółki, podjęte w roku 2019 działania w kierunku odbudowania płynności finansowej i poprawy kondycji przedsiębiorstwa przyniosły oczekiwane wyniki. Wszystkie te czynniki wpłynęły na terminowe regulowanie przez spółkę zobowiązań. Ponadto MPGK spłaciło jednorazowo na koniec czerwca bieżącego roku kredyt inwestycyjny związany z modernizacją Zakładu Przetwarza Odpadów Komunalnych. Poza tym zmniejszone zostały inne zobowiązania kredytowo – pożyczkowe.

- Niestety do chwili obecnej MPGK boryka się z przeterminowanymi należnościami. Wśród największych dłużników spółki należy wskazać: Przedsiębiorstwo Usług Mieszkaniowych, Chełmski Park Wodny i Targowiska Miejskie oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych - żali się Czarnecki.

Dzięki podjętym różnym działaniom naprawczym, jak zapewnia szef MPGK, udało się wygenerować zyski i „suchą stopą” przejść przez ograniczenia covidowe.

-  W ramach tarczy antykryzysowej spółka otrzymała pomoc w postaci odroczenia terminu płatności składek ZUS za miesiące od marca do czerwca w kwocie 1 mln 811,7 tys. zł. Termin płatności przypadał na 2 września 2020 r., a przedsiębiorstwo nie poniosło z tego tytułu żadnych kosztów - podkreśla Czarnecki.

Sytuacja poprawiła się również w Przedsiębiorstwie Usług Mieszkaniowych  i Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej.

- Za I półrocze 2020 roku najlepszy wynik odnotowało MPGK: 2 004,9 tys. zł, następnie PUM: 1 088 tys. zł i MPEC: 367 tys. zł - wylicza Damian Zieliński z gabinetu prezydenta.

- Działania, które podejmuje spółka w ostaniem czasie, pokazują że firma, pomimo niesprzyjających czynników zewnętrznych, jest w stanie poradzić sobie w bieżącej działalności - mówi prezes MPEC Artur Jędruszczak. - Jednak w dalszym ciągu pozostaje poważny problem realizacji wymaganych inwestycji, które w ciągu najbliższych lat szacujemy na kwotę ok. 60 - 80 mln złotych. Największy wpływ na wynik finansowy firmy na koniec 2020 roku będzie miała cena uprawnień do emisji CO2. Niestety, poziom cen jest rekordowy i 15 września 2020 roku wynosił 30,76 euro.

Swój zysk zwiększyły także Chełmskie Linie Autobusowe oraz Chełmskie Towarzystwo Budownictw Społecznego. Wynik CLA to 887 tys. zł, z kolei ChTBS jest na plusie niewiele ponad 95 tys. zł.

Na minusie

Ujemny wynik odnotowały dwie spółki. Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych jest na minusie 454 tys. zł. Chełmski Park Wodny za pierwsze półrocze zanotował stratę w wysokości 418 tys. zł.

- W związku z pandemią parki wodne znalazły się w trudnej sytuacji. Ale w porównaniu do podobnych w Polsce, u nas nie jest najgorzej. Obecnie mamy frekwencję na poziomie ubiegłorocznej. Jest to około 70 proc., gdzie w bardziej renomowanych placówkach to 40-50 proc - tłumaczy prezes spółki Artur Juszczak. - Aby zminimalizować straty do zadowalającego poziomu, frekwencja musiałaby być na poziomie około 900 klientów dziennie.

Jednak, jak tłumaczy Juszczak, mimo panującej pandemii, w aquaparku można obecnie zaobserwować wzrost świadczonych usług. Spółka na koniec czerwca tego roku ma stratę 418 tys. zł, dla porównania w roku 2019 strata na koniec czerwca wynosiła 1 mln 034 tys. 073,64 zł.

- Mam tu na myśli głównie Akademię Pływania dla dzieci i seanse saunowe - wylicza. - W dalszym ciągu poszerzamy swoją ofertę poprzez wdrażanie nowych usług i atrakcji. Na dzień dzisiejszy jest nim Aqua Cross, którym zamierzamy zainteresować służby mundurowe. Powstały w ubiegłym roku Klub Pływacki Lemur przy ChPW w najbliższym czasie będzie prowadził rekrutację wśród najmłodszych. Poza tym mamy Chełmską Ligę Squasha, której zawodnicy od pewnego czasu dość odważnie zaczynają sobie radzić w turniejach.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe