Obcokrajowcy wracają do Polski

  • 24.09.2020, 09:32
  • oprac. szer
Obcokrajowcy wracają do Polski
W województwie lubelskim do pracy wracają cudzoziemcy. Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że na koniec sierpnia obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w regionie było więcej niż przed epidemią COVID-19.

Przed wybuchem epidemii ubezpieczenie społeczne w Oddziale ZUS w Biłgoraju, który obejmuje między innymi teren Chełma, miało 2,3 tys. obcokrajowców. W trakcie lockdownu ta liczba nieznacznie spadła. Jednak już w czerwcu cudzoziemcy zaczęli wracać do pracy w Polsce.

- Na koniec sierpnia w rejestrach biłgorajskiego ZUS było 2855 ubezpieczonych obcokrajowców – mówi Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim. - To aż o 24 procent więcej niż przed epidemią. Najwięcej wśród nich jest obywateli Ukrainy – 2478 osób. Mniej liczni są Białorusini – 107 ubezpieczonych.

Ponad połowa ubezpieczonych cudzoziemców pracuje na umowę o pracę, a 120 osób prowadzi własną działalność gospodarczą. Pozostali są zgłoszeni w ZUS przede wszystkim z tytułu umów-zleceń.

W całym województwie lubelskim liczba ubezpieczonych z obcym paszportem wynosi w sumie 20,7 tys. i jest już wyższa o 9 procent niż przed epidemią.

W skali całego kraju spadek ubezpieczonych był procentowo większy. Sytuacja wraca teraz do normy, jednak nie tak szybko jak w naszym województwie. Na koniec sierpnia w Polsce było 658 tys. obcokrajowców ze zgłoszeniem do ubezpieczeń społecznych w ZUS. To o 30 tys. więcej niż miesiąc wcześniej, jednak nadal jeszcze mniej niż lutym. – Liczba ubezpieczonych cudzoziemców wciąż rośnie i na koniec września powinna już przekroczyć poziom z lutego, czyli sprzed pandemii – komentuje ogólnopolskie dane prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska. W całej Polsce na koniec sierpnia ubezpieczenie w ZUS miało 480,9 tys. obywateli Ukrainy. Na drugim miejscu byli Białorusini (44,1 tys.), na trzecim Gruzini (10,5 tys.).

oprac. szer

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe