Kościół w Kodymie już jest gotowy

  • 24.09.2020, 09:06
  • AN
Kościół w Kodymie już jest gotowy
Na 10 października zaplanowano konsekrację kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Kodymie na Podolu. Świątynię, która powstała na Ukrainie, wybudował pochodzący z Chełma ks. Łukasz Gron dzięki datkom rodaków.

Parafia w Kodymie jest nieduża, na razie liczy ok. 40 parafian, potomków Polaków. Jak tłumaczył nam ks. Łukasz Gron, ofiary na tacę to średnio, w przeliczeniu hrywien na złotówki, tylko 10-15 zł raz w tygodniu w niedzielę. Dlatego właśnie na budowę tego kościoła potrzebna była pomoc z Polski.

Pierwsza historyczna msza z parafianami z Kodymy odprawiona została w nowym kościele 13 września. Nie doszłoby do niej, gdyby nie ogromne wsparcie od parafian z Polski, zwłaszcza z archidiecezji lubelskiej. Wielokrotnie informowaliśmy naszych Czytelników o przedsięwzięciu i potrzebnej pomocy, na terenie lokalnych parafii organizowane były zbiórki. Budowa kościoła trwała przeszło trzy lata. Prace zakończyłyby się wcześniej, jednak plany pokrzyżowała nieco pandemia.

Co ciekawe, w świątyni znalazł się m.in. konfesjonał wykonany przez stolarza z Chełma, który prowadzi swoją stolarnię w Woli Uhruskiej. Z kolei Krzysztof  Mioduchowski, także z rodzinnego miasta ks. Łukasza przekazał duchownemu samochód ciężarowy, którym przewoził materiały budowlane na budowę.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe