Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Prezydent Duda na rocznicy w Wytycznie

Uroczystości upamiętniające zamordowanych w latach 1939-1940 żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza odbywały się zwykle w październiku. W tym roku przyspieszono je o prawie 2 tygodnie, zapewne z powodu wizyty w Wytycznie prezydenta Andrzeja Dudy.
Prezydent Duda na rocznicy w Wytycznie

Bitwa pod Wytycznem, do której doszło 1 października, była jednym z ostatnich i największych starć z sowieckim najeźdźcą w 1939 r. Podczas walki zginęło najprawdopodobniej 93 polskich żołnierzy. Wielu zostało również zamordowanych w niewoli lub zmarło wskutek ran i nieudzielenia pomocy medycznej. Po bitwie grupy pościgowe Armii Czerwonej wyłapały ok. 300 żołnierzy KOP, którzy zaginęli bez wieści.

W celu upamiętnienia 81. rocznicy bitwy odprawiono mszę świętą. Przy grobach poległych żołnierzy złożono wieńce. Były też wystąpienia okolicznościowe oraz koncert orkiestry reprezentacyjnej Straży Granicznej i defilada kompanii reprezentacyjnej.

- Mówiło się, że Korpus Ochrony Pogranicza był formacją elitarną. W tamtych dniach żołnierze KOP pokazali, że jest to prawda. Dzięki ich męstwu i ich krwi tutaj przelanej, będziemy jako naród istnieli wiecznie. Dziękuję Straży Granicznej, że pamięta o tamtych bohaterach – mówił prezydent.

- Tu, pod Wytycznem, po dwóch tygodniach walk z przeważającymi siłami wroga, żołnierze zgrupowania KOP stawili heroiczny opór oddziałom sowieckim. Mówię o tym z wielką dumą, bo nasza formacja czuje się spadkobiercą chlubnych tradycji Korpusu Ochrony Pogranicza. Świadczą o tym między innymi historyczne mundury, w których występuje dziś kompania reprezentacyjna Straży Granicznej. Patriotycznym obowiązkiem dziś żyjących, naszym obowiązkiem, jest pamiętać o bohaterach tamtego września – powiedział z kolei komendant główny SG gen. dyw. SG Tomasz Praga.

W uroczystościach uczestniczyli również: Błażej Spychalski - sekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP, Paweł Soloch - Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, przedstawiciele służb mundurowych podległych ministrowi spraw wewnętrznych i administracji oraz ministrowi obrony narodowej, a także reprezentanci Instytutu Pamięci Narodowej, władz wojewódzkich, samorządowych i duchowni. Nie zabrakło także kombatantów oraz okolicznych mieszkańców.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZachodniakTreść komentarza: Jeszcze nie skończyli na osiedlu a już rozkopany dojazd, totalna porażkaData dodania komentarza: 25.04.2024, 18:46Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczynają pracę - będą utrudnienia!Autor komentarza: ZachodniakTreść komentarza: Czas najwyższy skończyć ten bałagan całe osiedle rozkopane prawie przez rok znaki polikwidowane na ulicach anarchia, przez kwartał na przystanku "egipskie ciemności" Czym się tu chwalić? Nikomu nie życzę takiego rozgardiaszuData dodania komentarza: 25.04.2024, 18:44Źródło komentarza: Chełm. Nowe asfaltowe "dywaniki" na os. ZachódAutor komentarza: WyborcaTreść komentarza: Brawo! Bardzo dobry wybór!Data dodania komentarza: 25.04.2024, 18:15Źródło komentarza: Gm. Wola Uhruska. Jacek Kozyra pokonał Mirosława KoniecznegoAutor komentarza: miejscowyTreść komentarza: Specjalistka od wszystkiego. A na czym ona się nie zna? Do rana można by wyliczać na czym się nie zna. Typowy nominat jedynej słusznej. Gdyby w sejmiku nie było pisiorów, to i ona bujała by we Włodawie. Gdyby była specjalistą to pracowała by w jednej firmie. A tak ze stołka na stołek skacze matołek.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 17:59Źródło komentarza: Chełm. Agnieszka Kruk została dyrektorką szpitalaAutor komentarza: bławatTreść komentarza: posiadłość na MajorceData dodania komentarza: 25.04.2024, 16:36Źródło komentarza: Żony polityków ujawnią swój majątek? Zdecydują o tym... politycy
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama