Prezydent Duda na rocznicy w Wytycznie

  • 23.09.2020, 10:35
  • TWA
Prezydent Duda na rocznicy w Wytycznie
Uroczystości upamiętniające zamordowanych w latach 1939-1940 żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza odbywały się zwykle w październiku. W tym roku przyspieszono je o prawie 2 tygodnie, zapewne z powodu wizyty w Wytycznie prezydenta Andrzeja Dudy.

Bitwa pod Wytycznem, do której doszło 1 października, była jednym z ostatnich i największych starć z sowieckim najeźdźcą w 1939 r. Podczas walki zginęło najprawdopodobniej 93 polskich żołnierzy. Wielu zostało również zamordowanych w niewoli lub zmarło wskutek ran i nieudzielenia pomocy medycznej. Po bitwie grupy pościgowe Armii Czerwonej wyłapały ok. 300 żołnierzy KOP, którzy zaginęli bez wieści.

W celu upamiętnienia 81. rocznicy bitwy odprawiono mszę świętą. Przy grobach poległych żołnierzy złożono wieńce. Były też wystąpienia okolicznościowe oraz koncert orkiestry reprezentacyjnej Straży Granicznej i defilada kompanii reprezentacyjnej.

- Mówiło się, że Korpus Ochrony Pogranicza był formacją elitarną. W tamtych dniach żołnierze KOP pokazali, że jest to prawda. Dzięki ich męstwu i ich krwi tutaj przelanej, będziemy jako naród istnieli wiecznie. Dziękuję Straży Granicznej, że pamięta o tamtych bohaterach – mówił prezydent.

- Tu, pod Wytycznem, po dwóch tygodniach walk z przeważającymi siłami wroga, żołnierze zgrupowania KOP stawili heroiczny opór oddziałom sowieckim. Mówię o tym z wielką dumą, bo nasza formacja czuje się spadkobiercą chlubnych tradycji Korpusu Ochrony Pogranicza. Świadczą o tym między innymi historyczne mundury, w których występuje dziś kompania reprezentacyjna Straży Granicznej. Patriotycznym obowiązkiem dziś żyjących, naszym obowiązkiem, jest pamiętać o bohaterach tamtego września – powiedział z kolei komendant główny SG gen. dyw. SG Tomasz Praga.

W uroczystościach uczestniczyli również: Błażej Spychalski - sekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP, Paweł Soloch - Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, przedstawiciele służb mundurowych podległych ministrowi spraw wewnętrznych i administracji oraz ministrowi obrony narodowej, a także reprezentanci Instytutu Pamięci Narodowej, władz wojewódzkich, samorządowych i duchowni. Nie zabrakło także kombatantów oraz okolicznych mieszkańców.

TWA

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe