Bunt Domańskiego przeciwko PiS

  • 23.09.2020, 10:26 (aktualizacja 25.09.2020, 07:23)
  • GD
Bunt Domańskiego przeciwko PiS Facebook Bogusław Domański
Jednym wpisem w internecie radny Bogusław Domański wywołał polityczną burzę. Choć w nietypowy sposób ogłosił rezygnację z członkostwa w PiS, deklaruje pozostanie w powiatowej koalicji rządzącej. Jego decyzja jednak nie wszystkim się spodobała. Niemal od razu zaczęto mu wytykać, że mieszka innym powiecie niż sprawuje mandat radnego.

Rezygnację z członkostwa w Prawie i Sprawiedliwości Bogusław Domański ogłosił 29 sierpnia za pośrednictwem własnego konta na Facebooku. Oznajmił, że ta decyzja jest wynikiem niezgodności jego poglądów z działaniami rządu PiS.

- Uważam, że polityka, która jest prowadzona przez rząd, szkodzi Polsce i Polakom. Osoby, które chcą, aby Polska była wolna i demokratyczna, zachęcam do zapisywania się do klubów Konfederacji - oświadczył Domański.

Choć po kilku godzinach wpis został usunięty, jego treść do tej pory jest szeroko komentowana w samorządowych kuluarach. Chcieliśmy zapytać samego zainteresowanego, czy zamierza zrezygnować z funkcji przewodniczącego komisji finansów rozwoju gospodarczego, samorządu i etyki lub złożyć mandat. Po wielu próbach kontaktu otrzymaliśmy od niego jedynie krótkiego SMS-a. Lakonicznie poinformował, że zostaje w koalicji.  

 - Czytałem wpis radnego Domańskiego. Rezygnacja to jego prywatna decyzja. W jednej z rozmów informował mnie o takim zamiarze. Sugerowałem mu, aby zwrócił się z tym do pełnomocnika struktur Prawa i Sprawiedliwości w powiecie krasnostawskim. Nie posiadam wiedzy, czy podjął odpowiednie kroki w tym zakresie. Na razie nie mamy podstaw do wykluczenia go z członkostwa w klubie radnych - mówi Marek Nieścior, przewodniczący klubu radnych PiS w radzie powiatu.

- Pan Domański rozmawiał ze mną, że chce zrezygnować z członkostwa w partii. Wspominał, że planował to nawet ogłosić na sierpniowej sesji rady powiatu. Choć jest to jego autonomiczna decyzja, do tej pory nie otrzymałem od niego pisemnej rezygnacji. W związku z tym, nie wiem, jak mamy to wszystko potraktować - informuje Robert Kościuk, pełnomocnik szefa okręgu PiS na powiat krasnostawski.

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że forma i decyzja o rezygnacji nie spodoba się wyborcom i sympatykom PiS. Na negatywną reakcję nie trzeba było długo czekać. W ubiegłym tygodniu do redakcji dotarł anonimowy list w tej sprawie. Autor sugeruje, że Bogusław Domański na co dzień nie mieszka, jak podaje w oświadczeniu majątkowym, w Poperczynie w gminie Żółkiewka, a w Kalinówce w powiecie lubelskim.

-  Jeśli faktycznie tak jest, to mandat pana Domańskiego jest z mocy prawa nieważny. Uważam, że ta sprawa jako publiczna powinna być jak najszybciej wyjaśniona, a sam zainteresowany musi odpowiedzieć swoim wyborcom na to pytanie. Dla czystości sprawy powinien zainteresować się tym przewodniczący rady powiatu - napisał autor listu, który podpisał się jako „czytelnik i wyborca”.

Próbowaliśmy uzyskać komentarz radnego odnośnie tego wątku. Sam bowiem zresztą podaje na Facebooku, że mieszka w Lublinie. Lokalni działacze PiS nie ukrywają, że otrzymują podobne sygnały. Radny jednak krótko odpisał, że „anonimy wyrzuca do śmieci”.

- Byłem upoważniony do rejestracji list kandydatów do rady powiatu. Pan Domański podpisał oświadczenie o zamieszkiwaniu na terenie powiatu krasnostawskiego. Jeśli stan faktyczny był lub jest inny, odpowiedzialność w tym zakresie ponosi sam zainteresowany - tłumaczy Marek Nieścior.

O komentarz poprosiliśmy również delegaturę Krajowego Biura Wyborczego w Chełmie. Usłyszeliśmy, że każdy radny powinien stale zamieszkiwać na terenie gminy lub powiatu, gdzie uzyskał mandat. Fakt zameldowania nie jest z tym równoznaczny.

- Przypadki wygaszenia mandatu z powodu utraty prawa wybieralności lub nieposiadania go w dniu wyborów radnego reguluje art. 383 kodeksu wyborczego. Stwierdza to rada gminy lub powiatu w drodze uchwały w terminie miesiąca od dnia wystąpienia przyczyny wygaśnięcia mandatu. Powinno to być poprzedzone odpowiednim postępowaniem wyjaśniającym i dowodowym - informuje dyrektor delegatury Marta Krasa-Burak.

Z naszych ustaleń wynika, że do starostwa i biura rady powiatu nie wpłynął żaden wniosek o wszczęcie takiego postępowania.

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Filozof
Filozof 06.10.2020, 10:15
.

Pozostałe