Cement Gryf zdominował zapaśniczą olimpiadę [FOTO]

Ściany pomagają gospodarzom – to powiedzenie sprawdziło się podczas rozegranej w czwartek i piątek w Chełmie XXVI Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w zapasach kobiet. Mistrzostwa zdominowały zapaśniczki Cementu Gryfa Chełm, które pięciokrotnie stanęły na podium i wywalczyły pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej. Jeden krążek zdobyła również reprezentantka innego chełmskiego klubu – Olimpijczyka.

W tegorocznej XXVI Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, która była zarazem oficjalnymi Mistrzostwami Polski w grupie wiekowej kadetek (15-17 lat) uczestniczyło 139 zawodniczek, reprezentujących 55 klubów. Na matach miejskiej hali sportowej można było zobaczyć w akcji reprezentantki kraju i medalistki mistrzostw Europy.

- Kto uczestniczył w tym wielkim zapaśniczym wydarzeniu, z pewnością nie żałował. Walki były niezwykle emocjonujące i stały na bardzo wysokim poziomie – mówi Mieczysław Czwaliński, wiceprezes Polskiego Związku Zapaśniczego.

Rewelacyjnie na matach spisały się zawodniczki Cementu Gryfa Chełm, które pięciokrotnie meldowały się na podium. Świetny występ w kat. 69 kg zanotowała Daniela Tkachuk, która jak walec przejechała się po swoich rywalkach, sięgając tym samym po złoty medal. W finale podopieczna trenera Dariusza Kucharskiego pokonała Karolinę Jaworską (Zapaśniczy Klub Sportowy Gogolin) 10:0. W kat. 65 kg rywalizowały dwie reprezentantki Chełma – Danuta Lisiewicz (Cement Gryf) i Alicja Nowosad (Olimpijczyk). Obie pomyślnie przebrnęły przez pierwszą rundę, ale już w kolejnym pojedynku musiały stanąć naprzeciwko siebie. Stoczyły niezwykle zacięty bój, który do ostatnich sekund trzymał w napięciu. Ostatecznie o jedno oczko lepsza okazała się zapaśniczka Cementu, zwyciężając 3:2. W swojej trzeciej konfrontacji Lisiewicz pokonała Oliwię Szewczyk (MKS Czarni Połaniec) 4:2, zaś w finałowej walce o złoto nie dała szans Klaudii Kudelskiej (WLKS Nowe Iganie Siedlce), wygrywając 6:0. Rywalizację na podium zakończyła również Nowosad, która po porażce z triumfatorką tej kategorii, pokonała kolejno Martę Sós (UKS Zapasy Plewiska) 6:0, Darię Komorowską (KS Sobieski Poznań) 2:0 i O. Szewczyk 4:2, zdobywając tym samym brązowy medal.

Sporą konkurencję w kat. 49 kg miała Monika Dadas. W tej wadze o medale walczyło bowiem 19 zawodniczek. Reprezentantka Cementu stanęła jednak na wysokości zadania. Stoczyła pięć pojedynków i wszystkie rozstrzygnęła na swoją korzyść. O nieprzeciętnych umiejętnościach chełmskiej zapaśniczki przekonały się: Oliwia Stasiewicz (KS Sobieski Poznań) 4:0, Justyna Komza (UKS SMS Łódź) 10:0, Nikola Wiśniewska (AKS Białogard) 6:0, Daria Jaczyńska (GKS Piast Wola) 8:2 i Klaudia Podgórzak (WLKS Nowe Iganie Siedlce) 4:0.

Czwarte złotko dla Cementu wywalczyła Wiktoria Kamela, rywalizująca w kat. 43 kg. Chełmska zapaśniczka bez większych problemów dotarła do finału, gdzie w świetnym stylu rozprawiła się z Wiktorią Jaroniek (AKS Piotrków Trybunalski), zwyciężając 12:0.

Ostatni krążek, koloru brązowego, zdobyła Urszula Piotrowska. Zawodniczka ta startowała w najwyższej kategorii wagowej – 73 kg. Poza podium wśród reprezentantek Chełma sklasyfikowane zostały: Nikola Skórska (5. miejsce w kat. 53 kg; Cement Gryf), Gabriela Czarnecka (10. miejsce w kat. 46 kg; Cement Gryf), Aleksandra Suseł (12-13. miejsce w kat. 46 kg; Olimpijczyk) oraz Dagmara Branicka (19-22. miejsce w kat. 61 kg; Cement Gryf).

W klasyfikacji drużynowej bezsprzecznie zwyciężył Cement Gryf Chełm, zaś Olimpijczyk uplasował się na miejscach 24-28. Z kolei w klasyfikacji województw najlepsze okazało się woj. lubelskie przed woj. śląskim i woj. zachodniopomorskim.