Mniej dokumentów, mniej formalności

  • 19.09.2020, 07:28
  • MP
Mniej dokumentów, mniej formalności
Długo wyczekiwane przez kierowców zmiany stają się faktem za sprawą szeregu ułatwień wprowadzonych do ustawy Prawo o ruchu drogowych oraz części innych ustaw. Tzw. pakiet deregulacyjny to efekt prac ministerstw infrastruktury i cyfryzacji. Część jego założeń zacznie obowiązywać jeszcze w tym roku.

Pierwszą i najgłośniejszą zmianą wprowadzaną przez pakiet jest elektroniczne prawo jazdy. Kierowcy nie będą musieli posiadać przy sobie dokumentu, np. podczas kontroli, ponieważ wszystkie dane o uprawnieniach oraz ich ważności znajdą się w CEPiK. Będzie to obowiązywać od 5 grudnia br. 

Najwięcej ułatwień dla kierowców, ale również urzędów wejdzie w życie dzień wcześniej, 4 grudnia. Od tego dnia nie będzie trzeba wymieniać dowodu rejestracyjnego, jeśli zabraknie w nim miejsca na pieczątki potwierdzające pomyślne badanie techniczne. W tym samym czasie pojazd będzie można zarejestrować nie tylko w miejscu stałego, ale także czasowego zamieszania - dotyczy to zarówno rejestracji stałych, jak i tymczasowych. Kierowca będzie mógł zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne, a to następna oszczędność czasu i pieniędzy, bo wydanie nowych to koszt kolejnych 100 zł. 4 grudnia zaczną obowiązywać jeszcze dwa inne ułatwienia, czyli powiązania czasowej rejestracji pojazdu w celu wywozu za granicę z jednoczesnym wyrejestrowaniem go z urzędu oraz brak konieczności okazywanie dowodu własności pojazdu do jego rejestracji.

Nieco wcześniej, bo już od 4 października br., stacje kontroli pojazdów będą mogły zwrócić kierowcy dowód elektroniczny zatrzymany za stwierdzenie złego stanu technicznego. Oczywiście dopiero po tym, kiedy właściciel samochodu naprawi wykazane usterki. Takie rozwiązanie oznacza, że nie będzie on musiał zwracać się do wydziału komunikacji z prośbą o wydanie zatrzymanego dokumentu.

Kolejna ważna data dla kierowców to 4 czerwca 2021 r. Od tego dnia nowy samochód, motorower i naczepę będzie mógł zarejestrować również autoryzowany salon danego producenta w dniu zakupu pojazdu. Z kolei 4 grudnia, ale dopiero 2022 r., nie będą już wydawane karty pojazdu oraz nalepki kontrolne. To oznacza nie tylko oszczędność czasu, ale przede wszystkim pieniędzy, ponieważ łączny koszt obu dokumentów to blisko 100 zł. Wszystkie dane o konkretnym pojeździe, także tym sprowadzanym z zagranicy, będą dostępne w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało też zmianę, w myśl której możliwe będzie czasowe wycofanie z ruchu, na okres min. 3 miesięcy, a maksymalnie roku, samochodu osobowego, który jest poważnie uszkodzony lub nieużywany. Jeśli właściciel naprawi taki samochód do stanu umożliwiającego bezpieczną jazdę, będzie musiał skierować go na dodatkowy przegląd techniczny. Data wejścia w życie tego przepisu nie jest jeszcze znana. Do tego momentu czasowo z ruchu można wycofać samochody o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t, ciągniki samochodowe oraz autobusy.

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe