Miasto zaszczepi tysiąc seniorów

  • 18.09.2020, 09:01
  • szer
Miasto zaszczepi tysiąc seniorów
Miejski Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Chełmie zaszczepi seniorów przeciwko grypie w ramach programu profilaktycznego realizowanego przez samorząd. W tym roku na ten cel władze miasta postanowiły przeznaczyć 50 tys. zł.

Chodzi o program skierowany do mieszkańców Chełma w wieku 65+. Samorząd znów zdecydował się zakupić szczepionki dla najstarszych chełmian. W ubiegłym roku wykonawcą projektu był Miejski Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku będzie podobnie. Zasady będą takie jak w ubiegłym sezonie. Zmieni się jedynie liczna osób uczestniczących w programie.

- W związku z tym, że samorząd przeznaczył na zadanie więcej środków finansowych niż przed rokiem, będziemy mogli zaszczepić około 1000 osób, które zakwalifikują się do programu - tłumaczy Mariusz Żabiński, dyrektor Miejskiego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Chełmie.

Każda osoba, która zgłosi się na szczepienie, będzie musiała przejść kwalifikację określoną w projekcie. Chodzi o potwierdzenie przez lekarza, czy pacjent jest zdrowy i może być zaszczepiony przeciwko grypie. W ramach programu planowana jest także edukacja przeprowadzona podczas wizyty lekarskiej lub poprzez rozmowę z pielęgniarką na temat grypy, jej objawów, zapobieganiu w ramach codziennej profilaktyki, a także w zakresie wystąpienia odczynów poszczepiennych.

Jak zapewnia dyrektor Żabiński, ZOZ nie będzie miał problemu z realizacją programu, ponieważ o szczepionki zadbano już wcześniej.

- Przetarg ogłosiliśmy już w sierpniu, domyślając się, że może być problem z dostępnością - tłumaczy dyrektor MSPZOZ. - Będziemy chełmskich seniorów szczepić w ramach programu, ale również chcemy mieć w swojej ofercie usługę szczepień komercyjnych dla wszystkich tych, którzy do programu się nie kwalifikują.

Szczepienia przeciwko grypie zarówno dla seniorów, jak i pozostałych chętnych, rozpoczną się w miejskim ZOZ-ie prawdopodobnie pod koniec września.

Grypa jest groźną wirusową chorobą zakaźną, warto się na nią zaszczepić zwłaszcza teraz, kiedy mamy epidemię koronawirusa. Przeciwko grypie szczepić powinny się osoby z grup zwiększonego ryzyka na wystąpienie powikłań pogrypowych, tj. dzieci, starsi, chorujący na choroby przewlekłe. Skład szczepionek jest co roku aktualizowany, a szczepy do ich produkcji są polecane przez Światową Organizację Zdrowia.

szer

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe