Jesienna strategia walki z koronawirusem

  • 16.09.2020, 09:04 (aktualizacja 16.09.2020, 11:59)
  • szer
Jesienna strategia walki z koronawirusem
W sobotę w województwie lubelskim potwierdzono 19 nowych przypadków COVID-19. Na szczęście nie ma wśród nich osób z naszego terenu. Nie oznacza to, że Chełm i powiat chełmski, a także krasnostawski i włodawski wolne są od zarazy. Choruje jeden mieszkaniec miasta, pięć osób z powiatu włodawskiego i jedna z powiatu krasnostawskiego. W minionym tygodniu koronawirusa ujawniono u trzech osób z gminy Sawin.

Niemal wszyscy mieli kontakt z tak zwanym przypadkiem potwierdzonym. Zakazili się od osób, które przyjechały tutaj spoza naszego regionu. Dotyczy to między innymi mieszkańców gminy Sawin. Wirusa przywiozła młoda kobieta mieszkająca w Warszawie. Zaraziła ojca, siostrę i szwagra.

Na oddziale zakaźnym chełmskiego szpitala leczone są obecnie 22 osoby, w tym 14 zakażonych SARS CoV-2. Dwóch pacjentów czeka na wynik.

Niebawem trafiać tam będą tylko chorzy wymagający leczenia. Szpitale powiatowe, między innymi w Krasnymstawie i Włodawie, mają wytyczyć obszar obserwacyjno-izolacyjny dla osób z podejrzeniem zakażenia SARS CoV-2, które oczekują na wynik badania. W naszym regionie miejsce takie przygotować ma również SP ZOZ Chorób Płuc i Gruźlicy w Adampolu. Każda z tych placówek ma dysponować co najmniej trzema łóżkami przeznaczonymi dla takich pacjentów.

- To ważne, jeżeli pojawi się grypa sezonowa na większą skalę i infekcje grypopodobne. Wszystkie szpitale otrzymały takie polecenie – mówił wojewoda lubelski Lech Sprawka, prezentując jesienną strategię walki z koronawirusem.

Wojewoda polecił też utworzyć punkty poboru wymazów do badań laboratoryjnych w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w każdym powiecie. W Chełmie już jest. Świadczy on również usługi dla mieszkańców powiatu. Taki punkt funkcjonuje również przy szpitalu we Włodawie. W Krasnymstawie trzeba będzie go uruchomić.

Jest też jeszcze jedna zmiana.

- Od drugiego września zmieniły się przepisy dotyczące izolacji. Kwarantanna uległa skróceniu do 10 dni. Jeśli nie ma objawów, badań się nie wykonuje. Tak samo jest w przypadku izolacji - mówi Elżbieta Kuryk, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Chełmie. - Gdy występują objawy, testy oczywiście są wykonywane.

W system testowania włączeni zostali także lekarze rodzinni.

- Teraz należy dzwonić do lekarza POZ, nie do sanepidu – poinformował wojewoda i wyjaśnił, że kontakt pacjenta z lekarzem POZ ma się rozpocząć od teleporady. Gdyby objawy infekcji przedłużały się bądź nasilały konieczne będzie badanie fizykalne. To ono ma poprzedzić decyzję o skierowaniu na badanie w kierunku COVID-19. Jeżeli wynik będzie ujemny, to pacjent zostanie pod opieką POZ, a jeżeli pozytywny – zostanie skierowany do szpitala.

- To element przygotowania się na zbieg COVID-u i grypy, ale to równocześnie droga ku oswojeniu się, że koronawirus z nami jeszcze pobędzie. Nie może się to odbywać ze szkodą dla leczenia osób niezakażonych – stwierdził Lech Sprawka.

Lekarze rodzinni uważają, że takie rozwiązanie jest chybione i może sparaliżować działalność przychodni.

- Koronawirus, to nie grypa – mówi lekarz pracujący w jednej z chełmskich przychodni. – Nie jesteśmy przygotowani na przyjmowanie pacjentów zakaźnie chorych. Przecież do nas przychodzą też osoby z innymi schorzeniami. Wolałbym ich nie narażać.

Obawiają się też pacjenci.

– Nie wiem, jak oni chcą to rozwiązać – zastanawia się pani Joanna. - Już teraz trudno dodzwonić się do przychodni, a jak przyjdzie jesień i infekcje, to będzie to graniczyło z cudem. A co będzie, jak w przychodni spotka się osoba przeziębiona z chorą na koronawirusa? Nie chciałabym znaleźć się w takiej sytuacji. Nawet gdybym to ja była zakażona. Moim zdaniem, lepiej testować osoby z objawami przed ich osobistą wizytą u lekarza.

Czy jesienna strategia walki z koronawirusem się sprawdzi, pokażą najbliższe tygodnie.

szer

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe