Zabierzcie te progi!

  • 16.09.2020, 07:48 (aktualizacja 18.09.2020, 12:23)
  • DBEZ
Zabierzcie te progi!
- To my piraci! - ironizują mieszkańcy Skryhiczyna. Chociaż większość z nich nie chciała progów na szosie, gmina je założyła. Przez to wieś się podzieliła i skłóciła. Jedni pomstują, inni się cieszą i dziękują za spowolnienie ruchu.

Na jednej z ulic gminnych w Skryhiczynie pojawiły się niedawno progi zwalniające i znaki ograniczenia prędkości do 20 kilometrów na godzinę. To na wniosek radnej Krystyny Jagodzińskiej, która co prawda tam nie mieszka, ale odwiedza bliską rodzinę i zajmuje się wnukami. Od początku było wiadomo, że szykuje się awantura.

To nam było niepotrzebne!

- Zrobiłem sondę wśród mieszkańców i powiadomiłem urząd gminy, że tych progów nikt nie chce. Wniosek o ich zamontowanie zgłaszały dosłownie trzy osoby - mówi radny Wiesław Struś. Nowe progi zamontowano niedaleko jego posesji, chociaż wcale ich nie chciał.

- Struś przekazał mi informację, że nikt nie chce progów, a na drugi dzień w gminie była delegacja mieszkańców, którzy jednak je chcieli. Postawiłam bezpieczeństwo na pierwszym miejscu, bo dla mnie to najważniejsze - mówi wójt Krystyna Deniusz-Rosiak. Jej decyzję skrytykował na sesji w ubiegłym tygodniu radny Struś. Przyszli też mieszkańcy, którzy wyrazili swoje niezadowolenie. Głos zabrał też mieszkaniec Skryhiczyna, który podziękował, bo dotychczas wszyscy myśleli, że ta droga to autostrada i zbyt szybko kierowcy jeździli przez wieś. Spór jeszcze bardziej się zaognił.

W ubiegły czwartek większość mieszkańców wyszła na ulicę, by wyrazić swoje niezadowolenie. W piątek spotkali się z wójtem gminy i powtórzyli swoje argumenty.

- Niech pani redaktor spojrzy, kto tu mieszka. W większości to starsi ludzie. Ulica jest wąska, wieś spokojna. Nikt tu nie jeździ, poza nami. Czasem listonosz podjedzie, ktoś z rodziny nas odwiedzi. Nie ma tu sklepu. Droga nie jest przelotowa. Nigdy tutaj nikt nie dostał mandatu za nadmierną prędkość - argumentują mieszkańcy.  W czasie czwartkowego spotkania wiejską ulicą nie przejechał ani jeden samochód, jeśli nie liczyć auta dziennikarza. Większość kierowców ze wsi przyszła pieszo.

Niepełnosprawni odcięci od świata

Dlaczego progi zwalniające przeszkadzają?

- Nie mam prawa jazdy. Jestem osobą niepełnosprawną. Gdy chcę gdzieś dojechać, wsiadam na elektryczny, trójkołowy wózek. To taki pojazd, którym, gdy muszę, dojadę do sklepu, lekarza...- argumentuje jedna z mieszkanek. Swoje żale wylała też na sesji rady gminy, bo decyzja władz odcięła ją od świata. Nie przejedzie przez progi zwalniające, bo może o nie zaczepić łańcuchem.

Podobny problem ma dwoje starszych mieszkańców, którzy poruszali się na wózkach inwalidzkich.

- Taki wózek napędzany jest siłą mięśni. Szwagier wyjechał na ulicę, zobaczył ten próg i zawrócił. Dostał takiego ciśnienia, że mieliśmy wzywać karetkę - opowiada pan Jan.

Progi nie podobają się też rolnikom. - Wożę maliny do skupu. Po przejechaniu przez taki próg muszę owoce zbierać, bo się rozsypują. Jeździmy też ciężkimi maszynami. Na takiej przeszkodzie łatwo jest coś urwać i pogiąć w ciągniku - mówi mieszkaniec.

Jest wojna we wsi

Niektórzy kierowcy, unikając wjeżdżania na progi, zaczęli przejeżdżać poboczem. Wobec tego jeden z mieszkańców celowo przejechał maszyną, która zruszyła ziemię. Utrudnił w ten sposób korzystanie z pobocza kierowcom i użytkownikom wózków inwalidzkich. W odpowiedzi na to przeciwnikom progów przypomniało się, że widzieli dzieci bawiące się na szosie.

- Ulica to nie jest plac zabaw! Co można powiedzieć o matce, która z dziećmi siedzi na ulicy i rysuje kredą po asfalcie? To nie jest normalne - oburzają się mieszkańcy. - Teraz nam się mówi, że powinniśmy to zgłaszać, a nie zgłaszaliśmy. Zwalnialiśmy i czekaliśmy, aż z drogi zejdzie. Przecież wielu z nas kiedyś miało dzieci. Zamykaliśmy bramę, żeby nie wychodziły na ulicę - argumentują

W czasie sesji pojawiły się opinie, że progi zamontowane w Skryhiczynie są nielegalne.

- Zazwyczaj robi się organizację ruchu. Zbiera się komisja i analizuje, czy w tym miejscu można progi zamontować - podkreśla mieszkaniec wsi. - Ulica jest nieoświetlona. Pierwszą ofiarą tych progów był rowerzysta. Jechał po zmroku. Zapomniał, że one tam są, najechał, spadł z roweru i się potłukł - opowiadają mieszkańcy.

Podzielą progi na pół

- To nie jest prawda, że progi są nielegalne. Droga jest gminna. Nie jeździ nią żaden autobus. Miałam prawo podjąć decyzję o ich założeniu. Maszynom nic się nie stanie, jeśli będą jechały z prędkością do 20 kilometrów na godzinę - mówi wójt gminy Krystyna Deniusz-Rosiak. - Ten problem powstał z innego powodu. Wniosek o założenie progów złożyła radna wybrana z Dubienki, a nie Skryhiczyna. Jednak przecież radni reprezentują całą gminę - podkreśla wójt.

Wójt gminy zaangażowała się tak bardzo w sprawę progów, że pojechała do mieszkanki Skryhiczyna, by zobaczyć wózek, którym ona jeździ. Okazało się, że wózek został sprzedany, ale w planie jest zakup nowego.

- Chciałam zobaczyć rozstaw kół w tym pojeździe. Mamy plan przecięcia progów na pół i zamontowania ich w pewnej odległości od siebie, tak by ta pani mogła przejechać pomiędzy tymi dwiema połówkami. Poprosimy też mieszkańca, który zruszył pobocze, żeby doprowadził je do stanu poprzedniego - zapowiada wójt.

Do naszej redakcji dotarł również list z podziękowaniami dla władz gminy za zamontowane progi, bo nareszcie zrobiło się bezpiecznie...

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
obserwator
obserwator 17.09.2020, 10:21
Mamy namacalny cud. Próg spełnił swoje zadanie, niepełnosprawny dojechał wózkiem do spowalniacza i raptownie wyzdrowiał.:)
Ireneusz
Ireneusz 17.09.2020, 08:36
Nie ma to jak wydać publiczne pieniądze na bzdurne pomysły radnej, czy gmina nie ma innych pilnych celów? Jeżeli radna tak się troszczy o bezpieczeństwo wnuków, to niech zrzeknie się funkcji radnego - wtedy będzie miała więcej czasu dla wnuków! ps: droga publiczna to nie plac zabaw!

Pozostałe