Pokryją wieżę dachem

  • 10.09.2020, 11:27
  • DBEZ
Pokryją wieżę dachem
Zabytkowa wieża w Stołpiu będzie miała dach kryty gontem. Prace zakończą się najpóźniej w październiku.

Na temat zadaszenia wieży w Stołpiu debatowano od kilku lat. To budowla kamienna o wysokości 17,5 metra, usytuowana na wzgórku, tuż przy ruchliwej drodze. Zadomowiły się tam ptaki, brudząc swoimi odchodami mury. Deszcz, śnieg i mróz też przyczyniły się do ich degradacji. Wieża zaczęła pękać. Długo nie wiadomo było, jak ją zabezpieczyć. W końcu, w porozumieniu z konserwatorem zabytków, opracowano plan budowy zadaszenia. Koncepcji pierwotnie było kilka. Nikt nie wie, jak wyglądało zadaszenie tej wieży przed wiekami. Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych mówiło się nawet o szklanym dachu, niewidocznym dla obserwatora z daleka. Pomysłu tego nie kontynuowano. Ustalono, że należy tymczasowo zabezpieczyć otwory wieży i wykonać drewniany dach. Jego projekt został opracowany przez firmę: Filip i Maciejewski, Architekci s.c. w Chełmie. 

Zakres prac obejmuje wykonanie konstrukcji z drewna dachu kopertowego czterospadowego. Oprze się on na drewnianych słupach usytuowanych na podeście ostatniej kondygnacji. Następnie dach zostanie pokryty gontem modrzewiowym łupanym.

Wykonawcą jest PHU GMD Sp. z.o.o z Chełma. Koszt całego zadania to 138 tys. 253 zł.

- Pozyskaliśmy na ten cel dofinansowanie z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w wysokości 13 tys. 880 zł - mówi wójt gminy Wiesław Kociuba.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Aneta
Aneta 13.09.2020, 08:44
Skąd biorą sie takie kwoty ? Gdyby faktycznie takie koszty remontów byly to jeszcze co drugi dom bylby strzecha nakryty...
Tragedia
Tragedia 10.09.2020, 20:40
Skąd taka kwota
Łowca kretynizmów
Łowca kretynizmów 11.09.2020, 10:03
Z kosztorysu 😛

Pozostałe