Rozchodzą się niczym świeże bułeczki

  • 10.09.2020, 11:18
  • szer
Rozchodzą się niczym świeże bułeczki
Błyskawicznie rozchodzą się szczepionki przeciwko grypie. Farmaceuci przyznają, że jeszcze nigdy takiego zainteresowania nimi nie było. Być może dlatego, że – jak twierdzą specjaliści - zaszczepienie się nią daje szansę na uzyskanie odporności na wirusa, który w swoich objawach jest zbliżony do SARS-CoV-2.

– To dobry moment, by pomyśleć o szczepieniu – mówi Elżbieta Kuryk, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Chełmie. – Organizm zdąży uodpornić się i będzie mógł bronić się przed wirusami, kiedy te zaatakują – dodaje.

Problem w tym, że szczepionek brakuje. Te, które trafiły do aptek, rozeszły się na pniu.

- Mieliśmy kilka, ale sprzedały się bardzo szybko – mówi farmaceutka pracująca w aptece Centrum.

Duże zainteresowanie szczepionkami przeciwko grypie potwierdzają jej koledzy z innych chełmskich aptek, między innymi Błękitnej i Vita. Kolejna partia szczepionek już została zamówiona, miała trafić do aptek pod koniec ubiegłego tygodnia. Ci, którzy zdążyli ją kupić, już się zaszczepili.

– Dzisiaj dwie osoby zgłosiły się na szczepienia – powiedziała we wtorek pielęgniarka z NZOZ San- Med.

Wcześniej musiały one uzyskać od lekarza rodzinnego zaświadczenie o braku przeciwwskazań do jej podania. O szczepionki przeciwko grypie pytają przede wszystkim osoby starsze, bo dla nich szczepienie jest refundowane - w części lub w całości. Ale nie brak też młodszych, którzy chcieliby się zabezpieczyć przed chorobą.

- Nigdy tego nie robiłam, ale w tym roku się zaszczepię – mówi pani Anna. Przyznaje, że wpływ na jej decyzję ma epidemia koronawirusa, a raczej jej drugą falę, która ma pojawić się równocześnie z sezonem zwiększonej zachorowalności na grypę. – Obym tylko kupiła szczepionkę, bo jak na razie jest trudno dostępna – dodaje.

- Każdy, kto zechce się zaszczepić na grypę, będzie miał taką szansę – uspokaja resort zdrowia.

A minister zakazał wywozu szczepionki przeciwko grypie za granicę. Na tak zwanej liście antywywozowej znalazły się: Influvac Tetra i VaxigripTetra oraz Fluenz Tetra - aerozol do nosa.

Kto płaci, a kto za darmo?

Z refundacji szczepionki przeciw grypie mogą skorzystać dzieci od trzeciego do piątego roku życia, dorośli chorujący na schorzenia oraz wszyscy powyżej 60. roku życia. Natomiast osoby, które ukończyły 75. rok życia, są szczepione bezpłatnie.

Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie, w związku z epidemią koronawirusa, przysługują lekarzom, pielęgniarkom i innym osobom pracującym z pacjentami w placówkach, które mają kontrakt z NFZ, a także farmaceutom i technikom pracującym w aptekach.

szer

Czy - Twoim zdaniem - powinien zostać przywrócony handel w niedziele?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe