Zabytek chcą oddać prawosławnym

  • 10.09.2020, 09:49 (aktualizacja 11.09.2020, 13:47)
  • DBEZ
Zabytek chcą oddać prawosławnym
To dalszy ciąg sporu o pamięć o prawosławnych mieszkańcach kresów. Pan Romuald z Olsztyna od lat pisze pisma i skargi na parafię rzymskokatolicką w Buśnie, bo uważa, że nie dba ona o dawny cmentarz prawosławny ani o historię zapisaną w księgach parafialnych.

Pan Romuald Zieliński z Olsztyna od kilku lat upomina się o uporządkowanie zabytkowego cmentarza w Buśnie. Interweniował u konserwatora zabytków i pisał skargi do biskupa diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Temat jest mu bliski, bo jest wnukiem zmarłego, prawdopodobnie na tyfus, i być może pochowanego na tym cmentarzu Jakuba Libusia.

"Proboszcz powinien się wstydzić za zacieranie historii byłych mieszkańców, którzy spoczęli na zawsze na ziemi busieńskiej. Zapraszam przedstawicieli gminy i parafii do zapoznania się ze stanem tego cmentarza, pozbawionego nawet tablicy informacyjnej, zarastającego krzewami" - zapisał do naszej redakcji pan Romuald. 

Tak samo od lat upomina się o ujawnienie dokumentów metrykalnych dotyczących jego rodziny "zalegających w kancelarii parafialnej". Jego pisma trafiają teraz do nowego proboszcza parafii Piotra Rawlika.

"Parafia rzymskokatolicka w Buśnie jest tylko administratorem tego cmentarza, ale, jak na wszystkich cmentarzach, o groby troszczą się osoby, których zmarli są w nich pochowani. Również na takich zabytkowych cmentarzach, jak na Monte Casino czy Orląt Lwowskich, porządki przy grobach robią wolontariusze z Polski" - wyjaśnia ksiądz Rawlik.

Tak też było w przypadku cmentarza w Buśnie.

- Polacy jeżdżą za Bug, żeby porządkować polskie cmentarze, i do nas Ukraińcy przyjeżdżali autobusem i robili porządki przy grobach. Nawet obiad im zapewnialiśmy. Od około sześciu lat nie interesują się już tym cmentarzem - mówi wójt Henryk Maruszewski.

Jak przypomina sobie wójt, do roku 1984 cmentarz był tak zaniedbany, że właściwie nikt nie wiedział, że on tam jest. Potem parafia administrująca cmentarzem zrobiła porządek i od czasu do czasu teren był koszony. Ukraińskie wycieczki się skończyły, gdy wzmogły się za granicą ruchy nacjonalistyczne. Coraz trudniej było Polakom i Ukraińcom rozmawiać o wspólnej historii. Cmentarz znowu popadł w niełaskę.

- Nie mam zamiaru, jako wójt, wchodzić w kompetencje księdza, który administruje tym terenem - zapewnia Maruszewski. - Podobny cmentarz jest w Strzelcach, ale jego właścicielem jest parafia prawosławna. Jest zaniedbany nawet bardziej niż cmentarz w Buśnie - dodaje wójt.

Ponieważ na starym cmentarzu w Buśnie pochówków katolickich jest niewiele, parafia nie bardzo widzi swoją rolę w upamiętnianiu tego miejsca.

"Jest propozycja parafian, aby część prawosławną cmentarza oddać parafii prawosławnej w Chełmie" - podaje ksiądz Rawlik. Na razie to tylko propozycja i nie wiadomo, co na to odpowiedziałaby strona prawosławna.

"Pan Zieliński, mimo wielu odpowiedzi ze strony mego poprzednika i Kurii Zamojsko-Lubaczowskiej, nie chce zrozumieć, że parafia nie posiada ksiąg sprzed 1920 r. On sam, jak napisał nie jest pewny, gdzie to miało miejsce, w jakiej parafii" - dodaje ksiądz Rawlik, sugerując że to złośliwość ze strony autora skarg i szukanie rozgłosu. "Zapraszam pana Zielińskiego, aby przyjechał i sam sprawdził" - zachęca ksiądz proboszcz z Buśna.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (19)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
RZOl
RZOl 29.10.2020, 11:18
dzielny proboszcz konfabuluje swoimi kłamliwymi sugestiami , że nie posiada dokumentów metrykalnych sprzed 1920r, nie zna zasobu parafialnego , nie ma też krzty dobrej woli ujawnienia dokumentów, nawet tych niekompletnych. Jego poprzednik zmarły ks. W Joniec usiłował przekazać je władzy gminnej która milczy. Z uwagi na kiepski stan zabrał je na plebanię. Następcy ks. A Łuszcz oraz obecny ks. P Rawlik skutecznie kamuflują stan posiadania. Uwagi dot. szukania rozgłosu, bądź niewiedzy o miejscu pochówku Libuś Jakuba są cyniczne złośliwe. Proboszcz nie zna tragicznej historii ziemi busieńskiej i jej mieszkańców. Brakiem działań i takimi wypowiedziami utrwala wśród parafian przekonanie ,że na cmentarzu prawosławnym pochowani są "wrogowie etc.". O pomyśle przekazania tego cmentarza parafii prawosławnej w Chełmie nie słyszał ani nie wie aktualny jej administrator . Smutne, że proboszcz robi taką "robotę" przy aprobacie i braku reakcji biskupa diecezjalnego z Zamościu . Parafianie otwórzcie oczy. Tam leżą w dużej części wasi przodkowie.
Luiza
Luiza 01.11.2020, 10:05
Kolego, przyjedz, zakasaj rękawy i do roboty, na co czekasz, aż ktoś Cię wyręczy, komentować każdy potrafi....
ewanda
ewanda 03.11.2020, 22:53
p Luizo, proszę odwiedzić ten mały cmentarz zwany pogardliwie "prawosławnym" i poznać wątpliwe efekty ks.Rawlika ; proboszcza , który zaciera ślady historii i pamięci pochowanych mieszkańców Buśna. Taki z niego katolik , nie znający tragicznych czasów zaborów historii prostych mieszkańców rolników itp. Zniszczyć zatrzeć ,liczy się tylko historia od 1921roku kiedy siłą przejęta została cerkiew i przemianowana na kościół ,w którym parafianie modlą się , i którym to nie przeszkadza. Efekty panowania kościoła w Buśnie aktualne są stany cmentarza greko katolickiego budowniczych tej byłej cerkwi, oraz prawosławnego . Proboszczowi właścicielami jakoś nie przeszkadza też gospodarowanie na przejętych gruntach rolnych po prawosławnych. Rażąca hipokryzja . Skutecznie mąci w głowach parafian i wyzwala niezdrowe animozje. w odniesieniu do historii i byłych mieszkańców . Parafianie ocknijcie się , przejrzyjcie na oczy i poznajcie trochę zwykłej historii, A panią Luizę namawiam do zwiedzenia tej tragicznej nekropolii i namówienia proboszcza do oczyszczenia obu ww cmentarzy. To wasza historia.
Luiza
Luiza 04.11.2020, 10:13
Zapraszam Cię drogi ,, krytyku,, do Buśna na wspomniany cmentarz i razem w zachowaniu obostrzeń sanitarnych we dwoje posprzątajmy ten cmentarz, przyjmujesz wyzwanie????
zewanda
zewanda 05.11.2020, 21:43
smutna odpowiedź prawdziwej katoliczki, nie znającej krzty historii tych ziem i "działań" proboszcza . Zachęcam do udania się na plebanię i poznania bałaganu metrykalnego parafii. Proboszcz potrzebuję pomocy w zorganizowaniu jego spisu (jeżeli nie zniszczył posiadanych dokumentów). P Luizo być może tam pochowani tam są Pani i proboszcza przodkowie których nie chcecie poznać. Nie razi was tragiczny stan tych cmentarzy który jest miarą waszego; parafialnego katolicyzmu i człowieczeństwa. Życzę obiektywizmu i poznania tragicznej historii Buśna. Jak na razie proboszcz efektywnie zmącił myślenie parafian i wrogo nastroił do sprawy uporządkowania obu cmentarzy których jest właścicielem formalnym , duchowym i moralnym. Proszę o refleksję.
zewanda
zewanda 25.01.2021, 22:06
Szanowni parafianie, nie chcecie poznać historii waszej ziemi i waszych przodków. Tacy z Was chrześcijanie katolicy, odwracacie się od przeszłości . Proboszcz nastroił Was negatywnie i pogardliwie do przeszłości historycznej Buśna, kościół parafialny neguje tragiczną historię mieszkańców którzy nie ze swej woli znaleźli się w objęciach zaborcy na ponad 120 lat. Na cmentarzu prawosławnym i unickim "leżą" wasi przodkowie. We wsi mieszka wielu ich potomków zapominając o nich a nawet wstydząc się tego faktu. Kościół za to gospodarzy na wielu działkach rolnych ( odpłatnie wydzierżawia), adaptując byłą cerkiew na kościół katolicki. Proboszcz okłamuje was mówiąc ,że jest tylko administratorem a faktycznie działki cmentarne są własnością parafii . Wybierzcie się na ten cmentarz a ujrzycie dokonania proboszczów , zakrzaczenia etc. Ozdobą jest zalegający od lat kontener śmieciowy.
Wstyd i hańba dla parafii. Proboszcz judzi i bredzi o pomyśle przekazania cmentarza dla parafii prawosławnej w Chełmie której proboszcz ks.dr. Jarosław Szczur nic o tym złudnym i bzdurnym pomyśle nie wie. Taki jest Wasz przewodnik duchowy, współczuję Wam. Przejrzyjcie na oczy.
Luiza
Luiza 26.01.2021, 20:07
Nie wiem co bierzesz, ale bierz pół albo zmień deelera😎
Luiza
Luiza 06.11.2020, 09:12
Czyli tylko potrafisz krytykowac... Nie chcesz wziąć się do pracy i zrobić wspólnie porządek, najlepiej stać z boku i wszystko nadzorować. Proszę o refleksje☺️
Luiza
Luiza 02.12.2020, 15:28
Zewanda, przyjeżdżasz do Buśna robić porządek na cmentarzu o którym,, ciągle bijesz pianę,, czy już zamilkłes??? Pamiętaj ja jestem gotowa by razem zrobić tam porządek i zawstydzić tamtejszego proboszcza swoją pracą ...
Komandos
Komandos 27.09.2020, 19:27
Kochani spokojnie Pan Wójt obiecuje że za trzy lata odchodzi na emeryturę tak więc jako taki wielki społecznik chce prawdopodobnie sam zrobić porządek na tym cmentarzu także uzbrójcie się w cierpliwość a może zostanie nagrodzona.
Karol
Karol 29.09.2020, 16:19
Obiecanki Wójta są legendarne, a słowo nie warte splunięcia!
zieroz OL
zieroz OL 10.09.2020, 22:39
próżność i bierność kolejnych proboszczów parfii pw WNMP w Buśnie jest porażająca. Jako właściciel nieruchomości - cmentarza zabytkowego prawosławnego lekceważy od lat obowiązki właścicielskie i administracyjne co przejawia się katastrofalnym stanem utrzymania , brakiem tablicy informacyjnej oraz odradzającym się zadrzewieniem ,krzewami , trawami etc. Kompromitacja opieki nad tym świętym obiektem na którym spoczywają zmarli mieszkańcy tych ziem. A co robi
rada parafialna wierna złośliwemu proboszczowi którego poczynań nie zauważa również bierny Biskup diecezjalny z perspektywy Zamościa. Jaki pan taki kram. Odrębną sprawą jest spolegliwość wójta gminy Białopole.Tam nie ma wrogów, pochowani to mieszkańcy tej ziemi którzy znaleźli się w "objęciach" zaborcy. Zadziwiająca jest postawa i nastawienie katolików z parafii Buśno którzy w ramach społecznej postawy mogą zlikwidować samosiewy ,trawy itp. To obciąża wasze sumienia.
ZIREK
ZIREK 22.10.2020, 23:04
drodzy "katolicy" z Buśna, dalej zachowujcie bierne postawy pod wodzą nowego proboszcza ks. Rawlika P, który widzi na cmentarzu prawosławnym tylko wrogów i nieprzyjaciół. Prawdziwie "katolicka i chrześcijańska postawa" . "Brawa" za postawę ekumeniczną. Ten ksiądz nie zna historii tych ziem i zniewolonych przez zaborcę mieszkańców Buśna. Parafianie nie chcecie nawet wiedzieć ilu waszych przodków tam pochowanych. Tam nie leżą zaborcy. Tak Was wyszkolili kolejni proboszczowie. Wstyd za waszą postawę i niewiedzę. Jesteście gotowi zaorać i zetrzeć ten cmentarz. Brak troski i utrzymania tego cmentarza chociażby w podstawowym zakresie obciąża Wasze sumienia.
Parafianin
Parafianin 29.09.2020, 16:27
Kim Ty jesteś, żeby nas oceniać? O nasze sumienia to się nie martw! Jak Ci tak bardzo zależy na zadbaniu o cmentarz, to rusz 4 litery, sprzed ekranu, daj przykład! Przestań widzieć, tylko drzazgi w oczach innych...
rzemek
rzemek 22.02.2021, 15:53
szanowni parafianie przyjrzyjcie się "prawdziwej" robocie proboszcz Rawlika. Robi Wam wodę w głowach. Człowiek który pochodzi z parafii w Tomaszowie i posiada przodków w czasach "zaborowych" wypłukał Wam myślenie ,szacunek i pamięć o przodkach pochowanych na cmentarzu unickim i prawosławnym w Buśnie. Bezczelny leń który nie potrafi zorganizować opieki i porządku na ww cmentarzach . Jakie on ma prawo decydować o historii ziemi busieńskiej i pochowanych byłych mieszkańcach Buśnia. Cyniczny "pasterz" . Przejrzyjcie na oczy jakiego macie w kościele katolika. Potrafi brać dopłaty za przejęte tereny rolne które wydzierżawia oraz wyduszać pieniądze o parafian a leni się z właściwego utrzymania starych zabytkowych ww cmentarzy.
Wstyd i żenada. Zorganizujcie i zróbcie porządek na tych cmentarzykach na których leży wasza historia.
Wacek
Wacek 27.09.2020, 18:57
Umieśćmy w planie zagospodarowania przestrzennego gminy w tym miejscu kopalnie gliny😎
Karol
Karol 01.10.2020, 09:23
I co pomogły czopki? Bo też muszę coś zażyć bo mnie nosi.
Henryk
Henryk 29.09.2020, 16:32
Wacek, weź zażyj jakieś czopki na uspokojenie!
Leszek
Leszek 10.09.2020, 17:01
Brawo Panie Romualdzie, trafił pan w punkt, mam nadzieję, że dopnie Pan godnego poszanowania pamięci osób pochowanych w tym miejscu...

Pozostałe