Zabytek chcą oddać prawosławnym

  • 10.09.2020, 09:49 (aktualizacja 11.09.2020, 13:47)
  • DBEZ
Zabytek chcą oddać prawosławnym
To dalszy ciąg sporu o pamięć o prawosławnych mieszkańcach kresów. Pan Romuald z Olsztyna od lat pisze pisma i skargi na parafię rzymskokatolicką w Buśnie, bo uważa, że nie dba ona o dawny cmentarz prawosławny ani o historię zapisaną w księgach parafialnych.

Pan Romuald Zieliński z Olsztyna od kilku lat upomina się o uporządkowanie zabytkowego cmentarza w Buśnie. Interweniował u konserwatora zabytków i pisał skargi do biskupa diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Temat jest mu bliski, bo jest wnukiem zmarłego, prawdopodobnie na tyfus, i być może pochowanego na tym cmentarzu Jakuba Libusia.

"Proboszcz powinien się wstydzić za zacieranie historii byłych mieszkańców, którzy spoczęli na zawsze na ziemi busieńskiej. Zapraszam przedstawicieli gminy i parafii do zapoznania się ze stanem tego cmentarza, pozbawionego nawet tablicy informacyjnej, zarastającego krzewami" - zapisał do naszej redakcji pan Romuald. 

Tak samo od lat upomina się o ujawnienie dokumentów metrykalnych dotyczących jego rodziny "zalegających w kancelarii parafialnej". Jego pisma trafiają teraz do nowego proboszcza parafii Piotra Rawlika.

"Parafia rzymskokatolicka w Buśnie jest tylko administratorem tego cmentarza, ale, jak na wszystkich cmentarzach, o groby troszczą się osoby, których zmarli są w nich pochowani. Również na takich zabytkowych cmentarzach, jak na Monte Casino czy Orląt Lwowskich, porządki przy grobach robią wolontariusze z Polski" - wyjaśnia ksiądz Rawlik.

Tak też było w przypadku cmentarza w Buśnie.

- Polacy jeżdżą za Bug, żeby porządkować polskie cmentarze, i do nas Ukraińcy przyjeżdżali autobusem i robili porządki przy grobach. Nawet obiad im zapewnialiśmy. Od około sześciu lat nie interesują się już tym cmentarzem - mówi wójt Henryk Maruszewski.

Jak przypomina sobie wójt, do roku 1984 cmentarz był tak zaniedbany, że właściwie nikt nie wiedział, że on tam jest. Potem parafia administrująca cmentarzem zrobiła porządek i od czasu do czasu teren był koszony. Ukraińskie wycieczki się skończyły, gdy wzmogły się za granicą ruchy nacjonalistyczne. Coraz trudniej było Polakom i Ukraińcom rozmawiać o wspólnej historii. Cmentarz znowu popadł w niełaskę.

- Nie mam zamiaru, jako wójt, wchodzić w kompetencje księdza, który administruje tym terenem - zapewnia Maruszewski. - Podobny cmentarz jest w Strzelcach, ale jego właścicielem jest parafia prawosławna. Jest zaniedbany nawet bardziej niż cmentarz w Buśnie - dodaje wójt.

Ponieważ na starym cmentarzu w Buśnie pochówków katolickich jest niewiele, parafia nie bardzo widzi swoją rolę w upamiętnianiu tego miejsca.

"Jest propozycja parafian, aby część prawosławną cmentarza oddać parafii prawosławnej w Chełmie" - podaje ksiądz Rawlik. Na razie to tylko propozycja i nie wiadomo, co na to odpowiedziałaby strona prawosławna.

"Pan Zieliński, mimo wielu odpowiedzi ze strony mego poprzednika i Kurii Zamojsko-Lubaczowskiej, nie chce zrozumieć, że parafia nie posiada ksiąg sprzed 1920 r. On sam, jak napisał nie jest pewny, gdzie to miało miejsce, w jakiej parafii" - dodaje ksiądz Rawlik, sugerując że to złośliwość ze strony autora skarg i szukanie rozgłosu. "Zapraszam pana Zielińskiego, aby przyjechał i sam sprawdził" - zachęca ksiądz proboszcz z Buśna.

DBEZ

Czy - Twoim zdaniem - powinien zostać przywrócony handel w niedziele?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
zieroz OL
zieroz OL 10.09.2020, 22:39
próżność i bierność kolejnych proboszczów parfii pw WNMP w Buśnie jest porażająca. Jako właściciel nieruchomości - cmentarza zabytkowego prawosławnego lekceważy od lat obowiązki właścicielskie i administracyjne co przejawia się katastrofalnym stanem utrzymania , brakiem tablicy informacyjnej oraz odradzającym się zadrzewieniem ,krzewami , trawami etc. Kompromitacja opieki nad tym świętym obiektem na którym spoczywają zmarli mieszkańcy tych ziem. A co robi
rada parafialna wierna złośliwemu proboszczowi którego poczynań nie zauważa również bierny Biskup diecezjalny z perspektywy Zamościa. Jaki pan taki kram. Odrębną sprawą jest spolegliwość wójta gminy Białopole.Tam nie ma wrogów, pochowani to mieszkańcy tej ziemi którzy znaleźli się w "objęciach" zaborcy. Zadziwiająca jest postawa i nastawienie katolików z parafii Buśno którzy w ramach społecznej postawy mogą zlikwidować samosiewy ,trawy itp. To obciąża wasze sumienia.
zewcia
zewcia 11.09.2020, 10:24
wątpiący w ten skromny artykuł o stanie cmentarza zabytkowego w Buśnie powinni tam wstąpić , porazi ich całość tego lekceważącego stosunku proboszcza i biskupa dla pamięci pochowanych mieszkańców. Kazania o miłości bliźniego ,pamięci etc to tylko frazesy na użytek bieżący. Parafia gospodarzy na dobrach byłej cerkwi, wydzierżawiając grunty rolne, sprzedała budynek niedoszłej plebani etc. Wstyd i hańba , tak niszczyć i burzyć historię i pamięć zmarłych mieszkańców Buśna. Proboszcu i biskupie obudźcie się.
Halinka
Halinka 11.09.2020, 16:41
Niewykończony budynek który miał być plebania przy kościele w Buśnie został sprzedany za ,,marne pieniądze,, decyzja / za zgoda radych parafialnych, byłego proboszcza oraz biskupa. I co nowy nabywca ,nie interesuje się tym budynkiem wcale, teren porasta bujna trawa a na budynku są napisane sprayem propagandowe hasła... Dlaczego ziemia rolna nie została sprzedana, jest jej przecież około 15 hektarów tylko dzierżawią ja okoliczni rolnicy którzy płacą za nią czynsz dzierżawny w nieznanej kwocie i nieznanym przeznaczeniu. Pamiętajcie radni parafialni, że Wy również ponosicie odpowiedzialność za wasze wspólne decyzję, nie sztuką jest raz na kwartał przejść po domach i zbierać pieniądze na remonty sztuką jest zakasać rękawy i dbać o wizerunek naszej parafii i miejsc z nią związanych...
Leszek
Leszek 10.09.2020, 17:01
Brawo Panie Romualdzie, trafił pan w punkt, mam nadzieję, że dopnie Pan godnego poszanowania pamięci osób pochowanych w tym miejscu...

Pozostałe