Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Edukacja w czasach pandemii

Wszystko jest już gotowe na powrót uczniów do szkół. Dyrektorzy tak zorganizowali pracę, aby nauka odbywała się w jak najbardziej bezpiecznych warunkach. Przyznają jednak, że ten rok szkolny będzie dla wszystkich dużym wyzwaniem.
Edukacja w czasach pandemii

- Mamy przygotowane regulaminy korzystania ze stołówki szkolnej, biblioteki, pracowni informatycznej i wiele innych procedur funkcjonowania szkoły w czasie pandemii - mówi Małgorzata Królicka, dyrektor SP w Rejowcu. – Zaopatrzyliśmy się też w maseczki i płyny dezynfekcyjne. Mamy nadzieję, że lada dzień dotrą do nas dodatkowe środki ochrony obiecane przez MEN. Dyrekcja wygospodarowała też jedno pomieszczenie na izolatorium.

Wszystkie sale zostały już zdezynfekowane, a sprzęt odkażony. 1 września nie będzie jednak wspólnego rozpoczęcia roku dla wszystkich uczniów. Jedynie pierwszaki i ich rodzice spotkają się z dyrekcją placówki. Pozostali uczniowie zainaugurują naukę w swoich klasach. Różne roczniki o różnej godzinie.

– O różnych porach zaczynać będziemy też lekcje – dodaje dyrektor. Pierwsza grupa o godz. 8, a następne o 8.45 i 9.50. Dopóki pogoda na to pozwoli, wiele zajęć prowadzonych będzie na świeżym powietrzu.

Uczniowie wchodzić będą do szkoły trzema wejściami. Do każdego z nich już przypisane zostały poszczególne klasy. W razie potrzeby otworzone zostaną jeszcze jedne drzwi. Każda klasa będzie miała swoją salę. Jedynie informatyka i WF odbywać się będą w innych pomieszczeniach i w mniejszych grupach. Nauczycielom prowadzącym te zajęcia za dodatkowe nadgodziny zapłaci samorząd.

- Uznaliśmy, że takie rozwiązanie będzie najlepsze – mówi Tadeusz Górski, burmistrz Rejowca. – Na bezpieczeństwie uczniów i nauczycieli nie można oszczędzać.

Różne godziny rozpoczęcia zajęć obowiązywać będą również w Szkole Podstawowej w Rejowcu Fabrycznym. Nie będzie wspólnych przerw ani też jednej przerwy obiadowej. Przed wejściem do budynku mierzona będzie temperatura. Przy obu prowadzących do szkoły drzwiach już zamontowane zostały bezdotykowe urządzenia do dezynfekcji rąk. Pojemniki z płynami są w toaletach, na korytarzach, w klasach.

- Choć nie ma obowiązku chodzenia w maseczkach w szkole, rodzice zadecydowali, że nasi uczniowie bez maseczek będą mogli przebywać tylko w klasach – mówi Alicja Dorosz, dyrektor szkoły. Dodaje, że plan lekcji został opracowany, by uczniowie nie zmieniali miejsca przez cały czas pobytu na zajęciach.

Szkolne korytarze podzielone zostały na strefy, w których podczas przerw przebywać będą mogli uczniowie poszczególnych klas. W tym czasie ich sale będą wietrzone.

Uczniowie mają używać wyłącznie własnych przyborów szkolnych, spożywać tylko swoje jedzenie i picie, nie ma również mowy o wymienianiu się podręcznikami i zeszytami ćwiczeń. Na przerwach unikać kontaktu z większą grupą uczniów. Jeśli uczeń zaobserwuje objawy chorobowe – natychmiast ma o tym poinformować nauczyciela.

- Z zasadami funkcjonowania szkoły w nowych warunkach rodzice już zostali poinformowani – dodaje dyrektor. - Informacje umieszczone zostały na naszej stronie internetowej oraz w dzienniku elektronicznym. Liczymy na ich wyrozumiałość i pełne wsparcie również ze strony uczniów, gdyż to w dużej mierze od nich zależy, jak ostatecznie w praktyce wyglądać będzie działalność naszej szkoły w tym roku.

W gminie Rejowiec Fabryczny są dwie szkoły prowadzone przez samorząd: w Pawłowie i w Lisznie.

– W mojej ocenie szkoły, na ile to możliwe, są dobrze przygotowane do rozpoczęcia roku szkolnego w nowych warunkach pracy - mówi Zdzisław Krupa, wójt gminy. - Dyrektorzy i my, jako organ prowadzący, z pełną powagą podeszliśmy do zaleceń epidemicznych – dodaje.

Czy wprowadzone w szkołach procedury się sprawdzą? To okaże się już niebawem.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama